jakimi aparatami fotografujecie?

Rejestracja dźwięku i obrazu w trudnych afrykańskich warunkach
Tytus Atomicus

jakimi aparatami fotografujecie?

Post autor: Tytus Atomicus » 21 gru 2014, 17:11

Witam,
Ciekawi mnie jakimi aparatami fotografujecie. W szczególnosci pytanie skierowane jest do tych, którzy fotografują świadomie i chcą, żeby te zdjęcia były czym lepszym niż zwykłe pstryki z wakacji.
Lubię oglądać zdjęcia Macieja Dakowicza, Erica Lafforgue'a, Światosława 'Nygusa' Wojtkowiaka... no i św. pamięci Sławka Kunca. I jeszcze kilku osób.
Rzecz w tym, ze prawie wszyscy (no, poza Kuncem) przesiedli się na duże aparaty, znaczy fullframe albo i wręcz średni format. No, a to w normalnych warunkach trampingowych trochę dużo jest.
Czy rzeczywiście, żeby uzyskiwać takie rezultaty (pomijam czynniki talentu i umiejętności), trzeba wozić takie ciężary? :-(
Antek Myśliborski dobrze się zapowiadał, skończył na Nikonie D800, ale od kiedy wpadł na pomysł fotografowania na całkiem na lekko to odpuścił sobie fotografię.
Piotr Strzeżysz twierdzi, podobnie jak wszyscy ci mądrale, że aparat nieważny, bo to fotograf robi zdjęcia, ale sam używa pełnoklatkowych Canonów, wielkimi ciezkimi obiektywami L.

Wymyśliłem sobie kiedyś, że wejdę w system Pentaxa. Pentax ma fajne, raczej małe i uszczelniane korpusy APS-C i do tego małe zgrabne stałki. Mój zestaw składa się z jednego superzooma, trzech stałek (15, 40 i 70), fisheya. No i lekkiego statywu.
Całość waży około 3 kg, nie licząc torby i dodatkowych akumulatorów (a wziąłbym jeszcze lampę i małą blendę).

A możeby tak wejść w system Olympus OM-D?
Czy ktoś tego używa?
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2016, 18:14 przez Tytus Atomicus, łącznie zmieniany 2 razy.
TA

Awatar użytkownika
yaho
Admin
Kontakt:

Re: jakimi aparatami fotografujecie?

Post autor: yaho » 21 gru 2014, 19:58

Nie uważam się za dobrego fotografa, ani nawet za fotografa w ogóle. Ale przesiadkę z dużej lustrzanki z dwoma obiektywami na mały aparat, który mieści się w kieszeni uważam za moje drugie podróżnicze odkrycie wszechczasów. Pierwszym było wyruszenie w podróż.

miszka
Kontakt:

Post autor: miszka » 22 gru 2014, 11:31

No właśnie , co wybrać ?
Osobiście używam lustrzanki +kilka szkieł i podczas podróży strasznie mnie ten cały chłam wkurza . Za każdym razem obiecuje sobie że to ostatni raz i zaraz po powrocie przesiadka na "matołka". Dylematy pojawiają sie po powrocie bo widząc fotki które dobrze siadły pojawia się zadowolenie i lustrzanka wraca do łaski . Zaraz też pojawia się pomysł aby jednak dokupić "matołka" bo raz wygodniej lustrzanką a czasem przydało by się coś małego :).
Tak więc - rybki czy akwarium ?

A może wystarczy smartfon :) i będzie na lekko .

Tytus Atomicus

Post autor: Tytus Atomicus » 22 gru 2014, 15:27

yaho pisze: przesiadkę z dużej lustrzanki z dwoma obiektywami na mały aparat, który mieści się w kieszeni uważam za moje drugie podróżnicze odkrycie wszechczasów.
Zapomniałeś napisać, że przeniosłeś się ze starej już lustrzanki na dość nietypowy nowoczesny kompakt z dość sporą matrycą.
No i że ten Sony RX100 drogi jak cholera.
Pytanie, czy Eric Lafforgue zrobilby takim Sony RX100 choć trochę podobne zdjęcia do tych które robi...
TA

Tytus Atomicus

Post autor: Tytus Atomicus » 22 lis 2015, 15:59

Ciąg dalszy rozważań...
Znajomy podróżnik rowerowy zakupił coś takiego - Panasonic Lumix LX100:
http://fotoblogia.pl/1252,panasonic-lx-100-test
http://www.optyczne.pl/287.1-Test_apara ... Wstęp.html
http://www.imaging-resource.com/PRODS/p ... lx100A.HTM#
Najnizsza obecna cena - 2600.

Koncepcja podobna do Sony RX100, którego chwali kol. Yahoo (http://www.dpreview.com/reviews/sony-cy ... -dsc-rx100).
Nieco mniejszy zakres zooma, za to szerszy krótszy koniec, większa matryca (co przekłada się na płytszą głębię ostrości i potencjalnie wyższą jakość obrazu), i chyba lepsza ergonomia (więcej kręciołków). No i jest wizjer.

Tylko, że kolega zeznał, że w gorszych warunkach oświetleniowych jakość obrazu odstaje od współczesnych APSC. Co pokrywa się z tym, co piszą mniejszych matrycach... Czyli jednak praw fizyki pan nie zmienisz i nie bądź pan głąb...
TA

andrzejek21
Jesteś robotem?: Nie
Kontakt:

Post autor: andrzejek21 » 11 sty 2016, 19:16

Ogólnie ja od kilku lat używam Canona 450D - wiem, że to nie jest magiczna półka, ale przecież, to nie aparat robi zdjęcia ;)

Tytus Atomicus

Post autor: Tytus Atomicus » 25 lut 2016, 22:43

andrzejek21 pisze:Ogólnie ja od kilku lat używam Canona 450D
A link do zdjęć? Wypowiedź bez linka do zdjęć sie nie liczy.
- wiem, że to nie jest magiczna półka

Magiczna, niemagiczna, ale ten korpus nie ma da mnie żadnych zalet :-(
ale przecież, to nie aparat robi zdjęcia ;)
Ostatecznie jednak aparat. Nawet najlepszy fotograf świata bez aparatu sobie nie poradzi. Jak ma słaby aparat to też możliwosci ma raczej ograniczone.
TA

Tytus Atomicus

Post autor: Tytus Atomicus » 21 kwie 2016, 21:04

Kolejny kandydat: Panasonic Lumix GM5 (z kitem 12-32).
http://www.optyczne.pl/294.1-Test_apara ... 4%99p.html
To samo, co GM1 ale funkcjonalnie - klasa wyżej. Niestety, za wizjer i porządny kręciołek musimy też zapłacic odpowiednio wiecej.
Co gorsza - ten aparacik to jakiś biały kruk. Trudno go dostać, a w wersji używanej w ogóle nie występuje.
TA

Awatar użytkownika
upadsice
Kontakt:

Post autor: upadsice » 31 sie 2016, 10:00

Ja na tą chwilę używam aparatu, który dostałam jako prezent ślubny :D
A dokładniej to SONY NEX 5R + obiektyw Obiektyw SEL16F28 i karta pamięci 16GB
Ostatnio tez wymieniałam mu nowy akumulator.
Dla mnie zdjęcia robi rewelacyjnie, ale to pewnie dla tego, ze nic lepszego nigdy w rękach nie miałam :P

________________________________________________________________________________________________________________________
Od kilku lat podróżuję podczas Polskiej zimy poprzez Afrykę. Udało mi się na razie zwiedzić Tunezję, Egipt, Nigerię i RPA. Na co dzień jednak prowadzę biuro rachunkowe i planuję kolejny wyjazd.

Karez

Post autor: Karez » 09 wrz 2016, 13:10

Ja obecnie posiadam Nikon D7000 i naprawdę sobię chwalę, świetnie foty robi :) żadnych problemów z nim.

Tytus Atomicus

Post autor: Tytus Atomicus » 11 wrz 2016, 18:12

OK. Ale ja jakoś nie widzę żadnych zalet Nikona D7000. W stosunku do mojego Pentaxa K-5 II (bezkompromisowa jakość obrazu i ergonomia, wciąż dość małe rozmiary, zwłaszcza z pentaxowymi Limitedami) czy wspomnianych w tym wątku małych systemowych MTF, czy kompakcika Sony RX100.
TA

Awatar użytkownika
yendras

Post autor: yendras » 18 paź 2016, 23:11

Też używam D7000 i bardzo go lubię. Nie będę go porównywał do pentaxa, bo go nie znam, ale jedną z większych zalet D7000 są dwie możliwości ustawień użytkownika (U1 i U2) na pokrętle wyboru trybu pracy. Wcześniej miałem Canony (analogowa i cyfrowa lustrzanka, cyfrowy kompakt) i długo myślałem nad przeskokiem w system nikona, ale to była naprawdę - przepraszam za wyrażenie - dobra zmiana. W wyborze systemu bardzo ważna była dla mnie dostępność dobrego szerokiego kąta - ostatecznie wybrałem Tokinę 116, naprawdę niezła.
Poszukującym odpowiedzi na dylematy co wybrać polecam stronę Kena Rockwella http://www.kenrockwell.com, gośc ma bardzo zdrowe podejście do tematu i nie haszuje się zbędnymi gadżetami.

Tytus Atomicus

Post autor: Tytus Atomicus » 19 paź 2016, 18:11

yendras pisze:Też używam D7000 i bardzo go lubię. Nie będę go porównywał do pentaxa, bo go nie znam, ale jedną z większych zalet D7000 są dwie możliwości ustawień użytkownika (U1 i U2) na pokrętle wyboru trybu pracy.
E, jesli to jedna z najwiekszych zalet tego D7000 to ja dziekuje.
Ja mam u siebie tylko jedno 'ustawienie usera' a i takz tego nie korzystam. Nowy Pentax K-3 II ma mozliwosc ustawienia trzech 'userow', ale naprawde trudno uznac to za 'key feature'.
Wcześniej miałem Canony (analogowa i cyfrowa lustrzanka, cyfrowy kompakt) i długo myślałem nad przeskokiem w system nikona, ale to była naprawdę - przepraszam za wyrażenie - dobra zmiana.
Konkrety, prosze. Jakie to byly aparaty i na czym polega ta dobra zmiana?
W wyborze systemu bardzo ważna była dla mnie dostępność dobrego szerokiego kąta - ostatecznie wybrałem Tokinę 116, naprawdę niezła.
Hm, a tej Tokiny nie ma w wersji pod Canona? No i ta waga. Przeciez to wazy ponad pol kilo? No i to chyba nie jest twoj jedyny obiektyw?
Poszukującym odpowiedzi na dylematy co wybrać polecam stronę Kena Rockwella http://www.kenrockwell.com, gośc ma bardzo zdrowe podejście do tematu i nie haszuje się zbędnymi gadżetami.
E, bez przesady. Ken Rockwell to znany troll fotograficzny. On chwali kazdy aparat ktory mial w rekach.
TA

utestont
Kontakt:

Post autor: utestont » 02 lis 2016, 12:29

A ja właśnie dostałam Sony - DSC-H300 i powiem wam, że zoom faktycznie imponujący, dobra jakość nagrywanych filmów, zdjęcia proste, nic szczególnego. Ale baterie, wbrew zapewnieniom sprzedawców jak i samej informacji od producenta, to totalna porażka. Trzymają znacznie krócej niż zapewnienia producenta. Tutaj jedno testowe zdjęcie: i.imgur.com/mrq9kTB.jpg

_______________________________________________________________________________________________________________________
Pozdrawiam Aga, pracuję w finansach, pomagam w rozliczeniach, ale też odpowiadam na pytania np.do kiedy pit 37 itp.

Tytus Atomicus

Post autor: Tytus Atomicus » 04 lis 2016, 03:13

utestont pisze:A ja właśnie dostałam Sony - DSC-H300 i powiem wam, że zoom faktycznie imponujący, dobra jakość nagrywanych filmów, zdjęcia proste, nic szczególnego. Ale baterie, wbrew zapewnieniom sprzedawców jak i samej informacji od producenta, to totalna porażka. Trzymają znacznie krócej niż zapewnienia producenta. Tutaj jedno testowe zdjęcie: i.imgur.com/mrq9kTB.jpg
No, nie wiem.
Znalazlem jakas recenzje i opis:
https://www.photographyblog.com/reviews ... ew/rivals/
Zoom istotnie imponujacy, do tego stabilizacja, i uszczelnienia. To w podrozy plusy. Plus niewygorowana cena.
Ale... na minus: brak szerokiego kata (najszerzej ekw. 28mm), mala matryca, niskie, jak na dzisiejsze czasy uzyteczne ISO (co na dodatek poddaje w watpliwosc uzywalnosc obiektywu na dluzszych ogniskowych). A do tego niewymienny obiektyw (zoom zoomem, ale nie ma jak dolozyc szerokiego kata, ani fiszaja), a takze o ile dobrze zrozumialem brak obslugi RAW.

Pozdrawiam Aga, pracuję w finansach, pomagam w rozliczeniach, ale też odpowiadam na pytania do kiedy pit 37itp.
Nie sadzisz, ze taka sygnaturka jest niestosowna?
TA

Kamila85
Kontakt:

Post autor: Kamila85 » 06 gru 2016, 12:30

Ja obecnie fotografuje apartem - Lustrzanka Canon EOS 700D + ob. 18-135 IS STM jak dla mnie najlepszy z jakich miałem ;-) zdj. wyglądają przepięknie

Tytus Atomicus

Post autor: Tytus Atomicus » 07 gru 2016, 12:57

Dziekuje za ten cenny wklad w dyskusje.
A moglabys uzasadnic dlaczego ten zestaw jest w podrozy lepszy niz Sony - DSC-H300 ktorego mialas poprzednio?
No, i czy ten obiektyw potrafi rzeczywiscie dac mile rozmycie przy zastosowaniach portretowych?
TA

ODPOWIEDZ