"Żar. Oddech Afryki" - D. Rosiak. Spotkanie: Poznań 1.12

Afrykańskie rytmy, imprezy, filmy, książki i paciorki
ewanado
Jesteś robotem?: Nie

"Żar. Oddech Afryki" - D. Rosiak. Spotkanie: Poznań 1.12

Post autor: ewanado » 30 lis 2010, 22:44

http://www.facebook.com/event.php?eid=1 ... 01&index=1

Słońce, deszcz, spiekota, chłód – wszystko w Afryce się miesza. (…) Lubimy myśleć o tym kontynencie jak o Czarnym Lądzie, sferze ciemności i śmierci, które dominują nad ludźmi. Ale to nieprawda. Afryka to życie w najpełniejszym wydaniu.

Co w Angoli robią Chińczycy? Jak to możliwe, że na stadionie narodowym w Dakarze mecze rozgrywają drużyny dzielnicowe? Ile godzin trwa układanie najmodniejszej fryzury w Ghanie?
Dlaczego nasze wyobrażenia o Afryce tak bardzo mijają się z rzeczywistością?
Zobacz kontynent pełen kontrastów widziany okiem reportera. Poznaj kilkanaście różnorodnych krajów i fascynujących ludzi, ich codzienność i marzenia. Weź głęboki oddech. Poczuj żar.

Poznański Klub Podróżnika
zaprasza na spotkanie autorskie z Dariuszem Rosiakiem
1 grudnia o godz. 19 w Klubie Zak (Poznań)

"Żar. Oddech Afryki" nie jest zwykłą książką podróżniczą. Dariusz Rosiak, dziennikarz radiowej Trójki, schodzi z wydeptanych ścieżek i pokazuje świat, na który nie ma miejsca w mediach. Krok po kroku odkrywa przed czytelnikiem to, co w Afryce najciekawsze i najważniejsze.

Dariusz Rosiak – dziennikarz radiowy i prasowy. Wieloletni pracownik francuskiej stacji RFI i sekcji polskiej BBC. W latach dziewięćdziesiątych był korespondentem polskich mediów w Londynie. W 2001 roku opublikował książkę Oblicza Wielkiej Brytanii. Pisze do „Plus Minus”, dodatku „Rzeczpospolitej”. W Programie III Polskiego Radia prowadzi program Raport o stanie świata. W ramach projektu „Trójka przekracza granice” podróżował między innymi po Afryce i USA. Mieszka w Warszawie.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki w cenie promocyjnej z osobistym wpisem:)

Ewa Banasiak
http://www.poznanskipodroznik.pl

Tytus Atomicus

Re: "Żar. Oddech Afryki" - D. Rosiak. Spotkanie: Poznań 1.12

Post autor: Tytus Atomicus » 01 gru 2010, 20:45

ewanado pisze:
"Żar. Oddech Afryki" nie jest zwykłą książką podróżniczą. Dariusz Rosiak, dziennikarz radiowej Trójki, schodzi z wydeptanych ścieżek i pokazuje świat, na który nie ma miejsca w mediach. Krok po kroku odkrywa przed czytelnikiem to, co w Afryce najciekawsze i najważniejsze.
A co to jest ta 'zwykla ksiazka podroznicza'?
Czy to tak, jak ze 'zwyklym proszkiem'?
No i odnosze wrazenie, ze identyczne zdania czytalem w recenzji 'Samsary'.
Ostatnio zmieniony 03 gru 2010, 21:52 przez Tytus Atomicus, łącznie zmieniany 1 raz.

Mokwin

Post autor: Mokwin » 02 gru 2010, 12:04

Ktoś to czytał?
Rosiak nie jest głupi, czytaliście jego teksty w Rzeczpospolitej? Oczywiście to specyficzna literatura, bo facet miał kasę od gazety i legitymację, dziki której mógł spotkać i zobaczyć osoby/rzeczy, które normalnie są słabo widzialne. Ciśnie się porównanie z Budrewiczem czy pewnym innym autorem, którego nazwiska nie przywołam. W każdym razie ja tego nie zignoruję, przynajmniej poczytam w EMPiKu :D
Natomiast te recenzje... podróżowanie się mocno zdewaluowało, wiele osób dziś podróżuje do Hurgady czy innej nie przymierzając Tunezji podróżować pociągiem :(

S_i_m_o_n

Post autor: S_i_m_o_n » 02 gru 2010, 19:21

Do Tytus: A co sądzisz o Samsarze? Czytałeś?

pzdr
Simon

Mokwin

Post autor: Mokwin » 19 gru 2010, 17:11

Bardzo dobra książka. To może nie jest cała prawda o Afryce, ale jest w tym ogromie dużo ciekawych rzeczy, chyba podawanych bez puszenia się, kajania i ściem /a przynajmniej widać, gdzie zaczyna sie interpretacja i swobodne przekonania autora/.
Oczywiście, o moich ulubionych krajach jest minimalnie, ale to co jest, pozwala wierzyć w to, co napisano o tych, o których jedynie słyszałem :D
Tak więc polecam.
Mokwin
P.S. Tytuj kijowy i mylący.

Tytus Atomicus

Post autor: Tytus Atomicus » 19 gru 2010, 21:21

S_i_m_o_n pisze:Do Tytus: A co sądzisz o Samsarze? Czytałeś?
Hm, 'Samsary' nie czytalem.
Zdecydowanie odrzuca mnie sylwetka autora.
Po jego wystapieniach na http://www.peron4.pl wyglada na to, ze to kawal bufona i kabotyna.

Mokwin

Post autor: Mokwin » 20 gru 2010, 11:41

Tytus Atomicus pisze:wyglada na to, ze to kawal bufona i kabotyna.
Tego nie wiem, chociaż słyszałem wypowiedziane z lekką pogardą "ktoś może jechać rowerem przez Afrykę" /w domyśle i co z tego, po co, o co chodzi/.
Ale jak to odetniesz, to masz w tej książce po prostu relacje z rozmów, i to zostanie. A na przykład ja, zapewne z tymi ludźmi nie porozmawiam. Na przykład dlatego, że jeżdżę za własną kasę :wink:
Notabene, wiesz jak rewelacyjnie taki np. WC modyfikuje swoją biografię? Przez jakie dżungle się przedzierał? Tu tego nie ma, choć literacko nie jest to porywające.

Pozdro
P.S. Daj bardziej bezpośrednie linki do tego bufoństwa, chętnie się poirytuję, coś trzeba w święta robić.

mk

Post autor: mk » 20 gru 2010, 14:18

1. Michniewicz od kilku lat konsekwentnie buduje swoją pozycję jako "jedynego prawdziwego bakpakera" w Polsce.
Widać też, że powoli zaczyna na tym zarabiać i pewnie chce to zrobić swoim źródłem dochodu. Nie ma w tym nic złego.

2. Co do Rosiaka - czytałem w NG Travellerze jego tekst o Afryce, moim zdaniem znakomity. Facet ma talent do chwytania świata, jest też świetnym dziennikarzem. Jedna rzecz tylko mnie zastanawia - ile on był w tej Afryce. Jeśli tylko w ramach "3 przekracza granice", to to było jakiś 1,5 miesiąca i takie skakanie po krajach, tydzień w Mali, tydzień w Etiopii.
pozdrawiam,

Maciek

Tytus Atomicus

Post autor: Tytus Atomicus » 27 gru 2010, 01:07

mk pisze:1. Michniewicz od kilku lat konsekwentnie buduje swoją pozycję jako "jedynego prawdziwego bakpakera" w Polsce.
Widać też, że powoli zaczyna na tym zarabiać i pewnie chce to zrobić swoim źródłem dochodu. Nie ma w tym nic złego.
Oczywiscie ze w samym fakcie zarabiania nie widze nic zlego.
Ale wazne jest - jak sie to robi.
A w przypadku wzmiankowanego autora to jest IMHO marketing w bardzo zlym guscie.
2. Co do Rosiaka - czytałem w NG Travellerze jego tekst o Afryce, moim zdaniem znakomity. Facet ma talent do chwytania świata, jest też świetnym dziennikarzem. Jedna rzecz tylko mnie zastanawia - ile on był w tej Afryce. Jeśli tylko w ramach "3 przekracza granice", to to było jakiś 1,5 miesiąca i takie skakanie po krajach, tydzień w Mali, tydzień w Etiopii.
Cos takiego znalazlem:
http://przewodnik.onet.pl/reportaze/jak ... tykul.html

Niezle.
I niezle podsumowanie tworczosci T. Michniewicza i mu podobnych (tak, wiem, ze T. Michniewicz podrozuje po Azji, nie Afryce, ale w tym przypadku nie ma to znaczenia)

S_i_m_o_n

Post autor: S_i_m_o_n » 29 gru 2010, 18:18

Tekst pana Rosiaka faktycznie dobry. Pod linkiem http://www.granta.com/Magazine/92/How-t ... ica/Page-1 również dobry tekst tylko pytanie czy zbieżność przypadkowa?

pzdr
Simon

mk

Post autor: mk » 31 gru 2010, 14:24

Nieee...
nie ma już autorytetów...
pozdrawiam,

Maciek

S_i_m_o_n

Post autor: S_i_m_o_n » 31 gru 2010, 16:10

Właśnie... Chyba Twój komentarz jest wystarczający i trafny.

mk

Post autor: mk » 03 sty 2011, 11:48

Ano właśnie przemyślałem całą sprawę i nie mogę się otrząsnąć z oburzenia.
Jeśli założymy, że zbieżność obu tekstów nie jest przypadkowa (a są tam nawet takie same sformułowania) to nie można nazwać tego inaczej jak skandalem, a Rosiak powinien być skończony jako dziennikarz. Nie mieści mi się w głowie, że można popełnić tak monstrualny plagiat i jeszcze zamieścić go w jednym z największych czasopism branżowych na rynku.
pozdrawiam,

Maciek

S_i_m_o_n

Post autor: S_i_m_o_n » 03 sty 2011, 19:09

Osobiście chciałbym usłyszeć zdanie pana Rosiaka na ten temat. Ale generalnie sprawa żenująca dla dziennikarza z dorobkiem.

Simon

Tytus Atomicus

Post autor: Tytus Atomicus » 05 sty 2011, 00:05

Mokwin pisze:
Tytus Atomicus pisze:wyglada na to, ze to kawal bufona i kabotyna.
Tego nie wiem, chociaż słyszałem wypowiedziane z lekką pogardą "ktoś może jechać rowerem przez Afrykę" /w domyśle i co z tego, po co, o co chodzi/.
? Kto to powiedzial? Juz go nie lubie.
>Ale jak to odetniesz, to masz w tej książce po prostu relacje z rozmów, i to zostanie. A na przykład ja, zapewne z tymi ludźmi nie porozmawiam.
Ale skad wiesz czy to praca samodzielna?
>Notabene, wiesz jak rewelacyjnie taki np. WC modyfikuje swoją biografię? Przez jakie dżungle się przedzierał?
Oni tak wszyscy.
P.S. Daj bardziej bezpośrednie linki do tego bufoństwa, chętnie się poirytuję, coś trzeba w święta robić.
Nie dam.
Toz mowie ze na Peronie.
Byl tam jakis wywiad z nim. Wywiad jak wywiad.
Ale ktos tam go potem lagodnie skrytykowal. No i gosc sie zaperzyl i wyszlo co soba reprezentuje.
Ostatnio tez byla awantura pod artykulem o sloniach w Tajlandii czy innej Kambodzy, gdzie rzeczony Michniewicz kilka razy zabieral glos.

Tytus Atomicus

Post autor: Tytus Atomicus » 05 sty 2011, 00:25

mk pisze:Ano właśnie przemyślałem całą sprawę i nie mogę się otrząsnąć z oburzenia.
Jeśli założymy, że zbieżność obu tekstów nie jest przypadkowa (a są tam nawet takie same sformułowania) to nie można nazwać tego inaczej jak skandalem, a Rosiak powinien być skończony jako dziennikarz. Nie mieści mi się w głowie, że można popełnić tak monstrualny plagiat i jeszcze zamieścić go w jednym z największych czasopism branżowych na rynku.
E, IMHO to nie jest MONSTRUALNY plagiat a tylko zwykly plagiat. No i Rosiak wykazal sie inwencja.
A 'skonczony jako dziennikarz' to przesada. Pewnie by z tych i innych powodow malo dziennikarzy zostalo.
Tylko ze dziwie sie ze komus kto korzysta z googla (np. takiemu Rosiakowi) wydaje sie ze to jakas wiedza tajemna do ktorej inni nie maja dostepu.

S_i_m_o_n

Post autor: S_i_m_o_n » 05 sty 2011, 10:06

Plagiat to plagiat. Jakie ma znaczenie czy przypisujesz sobie autorstwo do zdania, akapitu czy całego tekstu, który do ciebie nie należy. Znam ciekawą historię pewnej dziewczyny, która na King`s College w Londynie wkleiła do swojej pracy dyplomowej fragmenty książki. Powiedzmy kilka akapitów, co w stosunku do objętości całej pracy (kilkadziesiąt stron) nie stanowi wiele. Ale wywalili ją na zbity p...!

Simon

mk

Post autor: mk » 05 sty 2011, 13:43

Nazwałem plagiat monstrualnym, gdyż to nie jest wklejenie kilku linijek cudzego tekstu gdzieś do swojej książki.
Tekst Rosiaka w NG uznałem za naprawdę błyskotliwy. Opierał się na oryginalnym (jak mniemałem) pomyśle, opisywał wszystkie aspekty "popularnego" postrzegania Afryki, miał idealną kompozycję.
I oto teraz okazuje się, że wszystkie te elementy zostały skradzione z innego tekstu.
To trochę tak, jakby ktoś opublikował rewolucyjną teorię naukową, i to w dodatku w "Science", a potem okazało się, że to samo ktoś inny opisał wcześniej w jakimś mało znanym czasopiśmie "związku fizyków atomowych Rumunii".
pozdrawiam,

Maciek

Tytus Atomicus

Post autor: Tytus Atomicus » 26 cze 2011, 15:48

Hm, a ja wciaz czekam na opinie kol. Yahoo.
A moze i kolejna wiarygodna recencje ksiazki.

Awatar użytkownika
yaho
Admin
Kontakt:

Post autor: yaho » 27 cze 2011, 09:17

:D recenzję kiedyś napiszę, tylko nie wiem jeszcze kiedy.

ODPOWIEDZ