Azawad - nowe państwo ?

Wszystko o podróżowaniu przez kontynent
mk

Azawad - nowe państwo ?

Post autor: mk » 06 kwie 2012, 09:28

Za serwisem "Afryka . Plecak . Przygoda" :wink:
Tuarescy rebelianci zdobyli Timbuktu. W ten sposób objęli kontrolę nad całym terenem na terenie Mali, na obszarze którego chcą utworzyć państwo Azawad. Przywódcy rebelii twierdzą, że nie będą prowadzić dalszej ofensywy.

Al Jazeera:
http://www.aljazeera.com/news/africa/20 ... 59539.html

Strona tuareskiego państwa:
http://www.mnlamov.net/projet-politique.html

No właśnie - w jakim kierunku rozwinie się sytuacja ?
- czy Mali będzie miało siłę by walczyć o odzyskanie choć części terytorium (to nie tylko pustynia na północy - spójrzcie na mapę) ?
- w stronę jakiego ustroju pójdzie nowe państwo tuareskie (pojawiły się doniesienia o próbach wprowadzania szarii) ?
- jak będą traktowani czarni mieszkańcy tego terenu ?

Trochę się niepokoję, bo Malijczyków wspominam z sympatią ...
pozdrawiam,

Maciek

Awatar użytkownika
yaho
Admin
Kontakt:

Re: Azawad - nowe państwo ?

Post autor: yaho » 06 kwie 2012, 09:50

Na Wikipedii jest jeszcze sporo ciekawych informacji:
http://en.wikipedia.org/wiki/Azawad
http://fr.wikipedia.org/wiki/Azawad

mk

Post autor: mk » 06 kwie 2012, 10:01

Tak ciekawe.
Mnie zaskoczył przebieg granicy.

Akurat taki podział wydawałby mi się trafniejszy:
Obrazek
Bo na razie to w granicach Azawadu ma znaleźć się Mopti i Bandiangara.
To oznacza opór tamtejszych mieszkańców i przemoc.

Zresztą na razie Tuaregowie kontrolują pustynię.
Nie wiem nic o tym, żeby przekroczyli linię drogi Bamako-Gao na południe.
Według http://www.journaldumali.com/article.php?aid=4469
Tuaregowie zatrzymali się w rejonie miasta Douentza (tak z szosy Bamako-Gao odbija droga na Timbuktu) i dalej się nie posuwają.
pozdrawiam,

Maciek

mk

Post autor: mk » 01 lip 2012, 22:32

O w dupę !

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/malijsc ... omosc.html

Sprzymierzeni z Al-Kaidą tuarescy radykałowie islamscy wzięli wzór z afgańskich talibów i zburzyli w sobotę co najmniej 2 mauzolea sufickich świętych uznane przez UNESCO za pomniki Światowego Dziedzictwa. Malijscy talibowie zapowiadają, że zniszczą wszystkie.
Uzbrojeni w karabiny, ale także kilofy, łomy i łopaty malijscy talibowie zrównali wpierw z ziemią mauzoleum Sidiego Amara, sufickiego świętego męża, otaczanego największą czcią przez mieszkańców Timbuktu. Już w maju talibowie uszkodzili grobowiec. W sobotę zostały po nim już tylko ruiny.
Zaraz po tym talibowie zabrali się za burzenie kolejnego mauzoleum Sidiego Mochtara. - Jeszcze dziś zburzymy wszystkie mauzolea, wszystkie, co do jednego – zapowiedział rzecznik malijskich talibów Sanda Ould Boumama. – Bóg jest tylko jeden. Oddawanie czci grobowcom jest grzechem. Muzułmanom nie wolno tego robić, a wszyscy jesteśmy muzułmanami.
[...]
W maju wśród Tuaregów doszło do sporów, a w zeszłym tygodniu – do krótkiej i gwałtownej, bratobójczej wojny, w której górę wzięli talibowie, którzy odrzucają ideę niepodległego państwa Tuaregów, lecz chcą wprowadzić prawo koraniczne, szarijat, na razie na północy Mali, a docelowo w całym malijskim państwie. Przywódcy talibów dają do zrozumienia rządowi z Bamako, że w zamian za jego zgodę na szarijat na północy Mali i autonomię gotowi są zakończyć wojnę i wyrzec się niepodległego Azawadu.
Tuarescy zwolennicy niepodległości sugerują zaś, że w zamian za uznanie Azawadu, ruszą na wojnę przeciwko talibom, a przede wszystkim wspierającym ich dwóm frakcjom Al-Kaidy, głównej, arabskiej, a także jej odłamu, reprezentującego czarnych Afrykanów.
pozdrawiam,

Maciek

Awatar użytkownika
anthem
Jesteś robotem?: Nie
Kontakt:

Post autor: anthem » 02 lip 2012, 00:40

Cała kwintesencja miłości bliźniego w myśl zasady kto nie z nami ten przeciw nam.
jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana

mk

Post autor: mk » 02 lip 2012, 10:12

Nie chodzi mi o miłość bliźniego czy jej zaprzeczenie.

To jakieś szaleństwo. Burzyć jakieś budynki, niszczyć posągi, zaraz zabronią słuchania muzyki i będą publicznie miażdżyć płyty CD.
Skąd to się do cholery bierze ? Przecież islam istnieje na tych terenach od kilkuset lat i takich pomysłów nie było.
Zresztą ja lubię islam afrykański, to jest właśnie taki "z ludzką twarzą" - kobiety swobodnie ubrane, alkohol dostępny w sklepach, luz.
A teraz - Alkaida Maghrebu, Boko Haram...
pozdrawiam,

Maciek

Awatar użytkownika
anthem
Kontakt:

Post autor: anthem » 02 lip 2012, 11:35

mk pisze:Nie chodzi mi o miłość bliźniego czy jej zaprzeczenie.

To jakieś szaleństwo. Burzyć jakieś budynki, niszczyć posągi, zaraz zabronią słuchania muzyki i będą publicznie miażdżyć płyty CD.
Skąd to się do cholery bierze ? Przecież islam istnieje na tych terenach od kilkuset lat i takich pomysłów nie było.
Zresztą ja lubię islam afrykański, to jest właśnie taki "z ludzką twarzą" - kobiety swobodnie ubrane, alkohol dostępny w sklepach, luz.
A teraz - Alkaida Maghrebu, Boko Haram...

Czytałeś w ogóle Koran?
To zadaj sobie trud i przeczytaj i wyrób własne zdanie nt miłości bliźniego w tym kontekście. Ja akurat jestem w jego połowie, bo jest to dość trudna lektura.
Polecam jednak przeczytać.
A poza tym do powyższego to akurat Islam ma mało wspólnego, po prostu niektórzy chcą mieć własne państwo a jakich argumentów używają, to już wyłącznie ich sprawa. Cel uświęca środki jak mówią :)

mk

Post autor: mk » 02 lip 2012, 13:41

anthem pisze: Czytałeś w ogóle Koran?
To zadaj sobie trud i przeczytaj i wyrób własne zdanie nt miłości bliźniego w tym kontekście. Ja akurat jestem w jego połowie, bo jest to dość trudna lektura.
Polecam jednak przeczytać.
A poza tym do powyższego to akurat Islam ma mało wspólnego, po prostu niektórzy chcą mieć własne państwo a jakich argumentów używają, to już wyłącznie ich sprawa. Cel uświęca środki jak mówią :)
Ale ten Koran jest tam czytany od kilkuset lat i nikt niczego nie burzył.
Co więcej - czytali go także ci sufici, których grobowce są teraz burzone.
Więc nie w koranie problem leży moim zdaniem.
pozdrawiam,

Maciek

Awatar użytkownika
anthem
Kontakt:

Post autor: anthem » 02 lip 2012, 19:59

mk pisze:
Ale ten Koran jest tam czytany od kilkuset lat i nikt niczego nie burzył.
Co więcej - czytali go także ci sufici, których grobowce są teraz burzone.
Więc nie w koranie problem leży moim zdaniem.
Zgoda, nie w Koranie, choć nadal utrzymuje, że nie jest to lektura miłości bliźniego.
Niemniej przy odpowiedniej interpretacji, to zaczyna się sajgon.
Zresztą podobnie jest z komunizmem - przecież to wspaniały i sprawiedliwy ustrój można powiedzieć.
Niemniej widać jak działa.
A Islam?
Podczas podróży, to poza pięknymi widokami zauważ może czasem że kobiety zgwałcone zmusza się do małżeństwa z gwałcicielem i takie tam inne sprawy, których nie chce mi się wymieniać.
Maćku, widzę, ze widzisz kobiety afrykańskie bez chustek. Owszem i takie są, ale są też całe zakryte jak mumie.
Poza tym jak dla mnie to jedna z najsmutniejszych religii jaką poznałem. To już katolicyzm jest barwniejszy i ludzki.
Polecam poczytać koran, a nie zachwycać się li tylko wyglądem kobiet.
Po jego lekturze nie będziesz się dziwił że niszczą groby czy cokolwiek innego.

ODPOWIEDZ