Yaho de VilleYaho de Ville AfrykaWyprawy AparatZdjęcia ListNewsy KsiążkaKsiążki CDMuzyka PlecakPlecak komarMalaria iLinki SamolotTorebki AutorKontakt
Szukaj
Wiadomości: 2063
<<< strona 1 z 295 >>>

Sierra Leone

Ikoniczne drzewo powalone

Maj 2023, BBC

Kilkusetletnie drzewo bawełniane (cotton tree) rosnące w centrum Freetown zostało powalone przez burzę.

Sudan

Wojna trwa

Maj 2023, Al Jazeera

Od miesiąca w Sudanie trwają walki Sił Zbrojnych Sudanu z RSF, w których wyniku zginęło około tysiąca osób. Nie działają połączenia lotnicze z Sudanem. W Chartumie splądrowano lotnisko, szpitale, banki i sklepy. Walki toczą się również w El Geneina w Zachodnim Darfurze.

Sudan

Wojna domowa

Kwiecień 2023, BBC

15 kwietnia Siły Szybkiego Wsparcia (Rapid Support Forces - RSF) zaatakowały Siły Zbrojne Sudanu. RSF zostały uformowane z oddziałów milicji Dżandżawidów biorących udział w konflikcie w Darfurze i stanowią niezależną jednostkę wojsk Sudanu. RSF zaatakowały Chartum i inne duże miasta. Podłożem konfliktu jest plan integracji RSF z Siłami Zbrojnymi Sudanu, walka o wpływy i władzę. Sudanem od 2021 roku rządziła junta wojskowa Sił Zbrojnych Sudanu.

Afryka

Cyklon Freddy

Marzec 2023, BBC

Cyklon Freddy uderzył w południowo-wschodnie wybrzeże Afryki. Dotknięte zostały Malawi, Mozambik, Madagaskar i Mauritius. Trwający ponad miesiąc Freddy jest najbardziej długotrwałym i najintensywniejszym cyklonem, jaki odnotowano na naszej planecie.

Gabon

Zatonięcie promu

Marzec 2023, BBC

Zatonął prom Esther Miracle pływający pomiędzy Libreville a Port-Gentil. Sześć osób zginęło, 31 uznaje się za zaginione. Do czasu wyjaśnienia przyczyn władze wstrzymały nocne rejsy.

Republika Południowej Afryki

Problemy na granicy z Mozambikiem

Marzec 2023, BBC

Operatorzy autobusów w Mozambiku wstrzymali wszystkie połączenia z Maputo do Durban. Powodem są częste napady na autobusy kursujące na tej trasie. Podróżni będą mogli teraz doejchać tylko do granicy w Ponta do Ouro, gdzie będą musieli przesiąść się do innego środka transportu.

Burkina Faso

Godzina policyjna

Marzec 2023, News24

W Regionie Północnym i Środkowo-Wschodnim wprowadzono obowiązującą od 22:00 do 5:00 godzinę policyjną. Godzina policyjna, w trakcie której obowiązuje zakaz poruszania się na drogach, ma obowiązywać do końca marca. Podobny zakaz, w Regionie Wschodnim będzie obowiązywał do końca maja. Szacuje się, że 40% terytorium Burkina Faso znajduje się poza kontrolą rządu.

^^^
<<< strona 1 z 295 >>>