Yaho de VilleYaho de Ville AfrykaWyprawy AparatZdjęcia ListNewsy KsiążkaKsiążki CDMuzyka PlecakPlecak komarMalaria iLinki SamolotTorebki AutorKontakt
Szukaj
Wiadomości: 2008
<<< strona 1 z 287 >>>

Afryka

Niż tropikalny Ana

Styczeń 2022, News24

Pierwszy w tym sezonie niż formujący się nad Oceanem Indyjskim uderzył w Madagaskar i Mozambik. Z powodowanym ulewami osunięć ziemi życie straciły 34 osoby. W Malawi odcięte zostały dostawy energii elektrycznej.

Burkina Faso

Zamach stanu

Styczeń 2022, BBC

Wojskowi dowodzeni przez podpułkownika Paul-Henri Sandaogo Damiba przejęli władzę w Burkina Faso, zawieszając jednocześnie konstytucję oraz rozwiązując rząd i parlament. Granice kraju zostały zamknięte.

Somalia

Zamach w Mogadiszu

Styczeń 2022, BBC

Co najmniej 8 osób zginęło w wyniku eksplozji samochodu-pułapki. Jej celem był konwój samochodów, w którym przemieszczali się obcokrajowcy. Zamach, do którego przyznała się al-Shabab, miał miejsce w dzielnicy Waberi na drodze prowadzącej na lotnisko.

Mali

Zamknięcie granic

Styczeń 2022, BBC

Kraje ECOWAS, zrzeszające państwa Afryki Zachodniej, podjęły decyzję o zamknięciu granic Mali i zawieszeniu lotów do Mali. Jest to odpowiedź na przełożenie przez rządzącą Mali juntę wyborów na grudzień roku 2025. W odpowiedzi Mali również zamkneło swoje granice lądowe i wycofało ambasadorów z krajów ECOWAS (wszystkie sąsiadujące poza Mauretanią, Algerią i Gwineą).

Nigeria - Mapa

Nigeria

Bandyci w Zamfara

Styczeń 2022, BBC

W zachodniej częsci stanu Zamfara na północnym-zachodzie Nigerii bandyci na motocyklach zaatakowali kilka wiosek, grabiąc i zabijając ich mieszkańców. Zginęło co najmniej 200 osób. Atak był odwetem na naloty bombowe armii, których celem były kryjówki bandytów.

Somalia

Balad w rękach al-Shabab

Grudzień 2021, BBC

Położone 30 km na północ od stolicy Somalii miasto Balad zostało tymczasowo przejęte przez Al-Shabab.

Etiopia

Armia w natarciu

Grudzień 2021, BBC

Rząd Etiopii odzyskał kontrolę nad strategicznymi miastami Dessie i Kombolcha, które przez miesiąc były w rękach rebeliantów. Rebelianci TPLF wycofali się z części regionów Afar i Amhara.

^^^
<<< strona 1 z 287 >>>