Newsy

   Aktualizacja: 23 Kwiecień 2024
Flaga

Etiopia

Ethiopian w Warszawie

Kwiecień 2024, źródło: inne źródła

Etiopskie linie lotnicze od 16 czerwca rozpoczną regularne połączenia z Warszawy do Addis Abeby. Przeloty będą realizowane Boeingiem 737 Max, cztery razy w tygodniu z przystankiem w Atenach.


Flaga

Zimbabwe

Nowa waluta

Kwiecień 2024, źródło: Al Jazeera

Bank Centralny Zimbabwe wprowadził nową walute - Zim Gold (ZiG). Nowe banknoty mają nominały od 1 do 200 Zim Gold. Poprzednia waluta - dolar zimbabwe - ma być uznawany tylko do końca kwietnia.


Flaga

Senegal

Nowy prezydent

Marzec 2024, źródło: BBC

Wybory prezydenckie, z powodu których opóźnienia w Senegalu doszło do masowych protestów, wygrał kandydat opozycji Bassirou Diomaye Faye.


Flaga

Libia

Porozumienie liderów

Marzec 2024, źródło: BBC

Liderzy rywalizujących z sobą ośrodków władzy porozumieli się w sprawie utworzenia jednego, wspólnego rządu. Zakończyłoby to ponad dziesięcioletni okres, w którym wschód libii był rządzony z Bengazi przez Generała Haftara a zachód z Trypolisu przez dwie rywalizujące z sobą frakcje.


Flaga

Demokratyczna Republika Kongo

Nyanzele w rękach M23

Marzec 2024, źródło: BBC

Rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Nyanzele, 130 km na północ od Gomy. Wspierany przez Rwandę M23, czyli Ruch 23 Marca, walczy o prawa grupy etnicznej Tutsi.


Flaga

Czad

Strzały w Ndżamenie

Luty 2024, źródło: BBC

W stolicy Czadu doszło do starć pomiędzy siłami bezpieczeństwa a zwolennikami głównej partii opozycyjnej - PSF. Przyczyną niepokojów była śmierć jednego z członków PSF, który zginął podczas nieudanej próby zamachu na prezesa Sądu Najwyższego. W trakcie starć zginął lider PSF Yaya Dillo. W maju zaplanowane są w Czadzie wybory prezydenckie, które mają zakończyć rządy wojskowych. Na ulice miasta wyjechała policja i wojsko, nie działa Internet.


Flaga

Burkina Faso

Ataki na świątynie

Luty 2024, źródło: BBC

W przeciągu kilku dni doszło do dwóch ataków na świątynie. Na północnym-wschodzie kraju w ataku na kościół katolicki we wsi Essakane zginęło 15 osób. Kilka dni później na południowym-wschodzie, w wyniku ataku na meczet w Natiaboani życie straciło około 30 wiernych. Odpowiedzialnością za oba ataki obarcza się islamskich dżihadystów.


Flaga

Mauretania

Granica z Algierią otwarta

Luty 2024, źródło: HUBB/Sahara Overland

23 lutego otwarto przejście lądowe pomiędzy Algierią i Mauretanią, łączące Tindouf w Algierii z Zouerat w Mauretanii.


strona 1 z 263
© Janusz Tichoniuk 2001-2024