Yaho de VilleYaho de Ville AfrykaWyprawy AparatZdjęcia ListNewsy KsiążkaKsiążki CDMuzyka PlecakPlecak komarMalaria iLinki SamolotTorebki AutorKontakt
Szukaj
Wiadomości: 1982
<<< strona 1 z 284 >>>

Republika Południowej Afryki

Niepokoje po skazaniu Zumy

Lipiec 2021, BBC

Jocob Zuma, były prezydent RPA, został skazany za korupcję na 15 miesięcy więzienia. Zwolennicy Zumy wyszli na ulice żądając jego uwolnienia. Sytuację wykorzystują plądrownicy i podpalacze. Najgorsza sytaucja jest w rodzinnym mieście Zumy - Pietermaritzburgu, Johannesburgu i Durbanie. By zaprowadzić porządek na ulice wkroczyło wojsko. Zginęło co najmniej 72 osoby. W dotknietych konfliktem miastach brakuje podstawowych produktów konsumpcyjnych.

Zimbabwe

Lockdown

Lipiec 2021, News24

W Zimbabwe do końca lipca będzie obowiązywał lockdown związany z pandemią Covid-19, podczas którego wprowadzono godzinę policyjną od zmierzchu do świtu oraz restrykcje w przemieszczaniu się pomiędzy miastami.

Etiopia

Eskalacja konfliktu w Tigraj

Lipiec 2021, BBC

Rebelianci TPLF przejęli kontrolę nad stolicą regionu, Mekele oraz miastem Korem, 170 km na południe od Mekele. Rebelianci uszkodzili most na rzece Tekeze, spinający drogę B30 pomiędzy Gonder i Aksum.

Eswatini (Suazi)

Protesty

Lipiec 2021, BBC

Na ulice dwóch największych miast Eswatini - Manzini i Mbabane - wyszli demonstranci żądający wprowadzenia demokratycznych reform. W kraju wyłączono Internet oraz wprowadzono godzinę policyjną, trwającą od zmierzchu do świtu. Sytuację wykorzystują złoczyńcy do plądrowania sklepów. Eswatini jest ostatnią na kontynencie monarchią absoltną, rządzoną niepodzielnie przez króla Mswati III.

Nigeria

Śmierć lidera Boko Haram

Czerwiec 2021, News24

Abubakar Shekau zginął w samobójczej detonacji po porażce z oddziałami Państwa Islamskiego w Lesie Sambisa. Shekau dowodził Boko Haram od 2009 roku.

Uganda

Nowy lockdown

Czerwiec 2021, BBC

Z powodu drugiej fali zachorowań na Covid-19 wprowadzono kolejne ograniczenia w podróżowaniu. Od 18 czerwca nie działa transport publiczny i prywatny. Ograniczenia obowiązują do końca lipca.

Burkina Faso - Mapa

Burkina Faso

Atak na wioskę na północy

Czerwiec 2021, BBC

Ponad 130 osób zginęło w ataku na wioskę Solhan na północy kraju. Choć do ataku nikt się nie przyznał, prawdopodobnie stoją za nim islamiści.

^^^
<<< strona 1 z 284 >>>