Newsy

   Aktualizacja: 2 Lipiec 2024

Maroko

Flaga

Trzęsienie ziemi

Wrzesień 2023, źródło: BBC

8 września w regionie Marrakesz-Safi miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.8 w 9 stopniowej skali Richtera. Epicentrum znajdowało się w pobliżu Ighil, 72 km na południowy-wschód do Marrakeszu. Większość zniszczeń i ofiar odnotowano poza miastami. W Marrakeszu zginęło 15 osób, w Warzazat 41. W całym obszarze trzęsienia zginęło ponad 2000 osób. W Marrakeszu uszkodzeni uległu mury miejskie, zawalił się minaret meczetu Kharboush przy Dżami al-Fana i kilka budynków w obrębie medyny.


Covid-19

Kwiecień 2020, źródło: BBC

Od 7 kwietnia obowiązuje nakaz używania poza domem masek ochronnych twarzy. Za złamanie nakazu grozi kara więzienia do trzech miesięcy i grzywna w wysokości do 130 dolarów. Z powodu wirusa Marokańczycy mogą opuszczać domy tylko w celu zakupu żywności lub wyjścia do apteki.


Morderstwo na Tubkalu

Grudzień 2018, źródło: BBC

Dwie europejskie turystki zostały zamordowane podczas biwakowania w okolicach Imlil pod Tubkalem. Sprawcy, których szybko schwytano, inspirowali się islamskim ekstremizmem.


Uwaga na wściekliznę

Listopad 2018, źródło: BBC

Brytyjski turysta zmarł na wściekliznę, którą zaraził się w Maroku po ugryzienia przez kota.


Zmiana czasu

Październik 2018, źródło: BBC

Maroko zrezygnowało z stosowania czasu zimowego. Przez cały rok będzie obowiązywał czas letni UTC+1.


Zamach w Marakeszu

Maj 2011, źródło: Al Jazeera

Kilkanaście osób zginęło, w tym kilku turystów, w ataku bombowym na restaurację Argana przy słynnym placu Jemaa el-Fna. Do zamachu przyznali się islamscy fundamentaliści.


Demonstracja w Casablance

Marzec 2011, źródło: Al Jazeera

Kilkaset osób protestowało w Casablance domagając się reform politycznych. Demonstracja została stłumiona przez policję.


Puchar Narodów w Maroku

Luty 2011, źródło: BBC

W 2015 roku finały Pucharu Narodów Afryki odbędą się w Maroku. Najbliższe rozgrywki, w 2012 roku organizują wspólnie Gabon i Gwinea Równikowa.


strona 1 z 3
© Janusz Tichoniuk 2001-2024