Prezydent Mohamed Ould Ghazouani został ponownie wybrany na głowę państwa, wygrywając z 56% poparciem w pierwszej turze wyborów.
23 lutego otwarto przejście lądowe pomiędzy Algierią i Mauretanią, łączące Tindouf w Algierii z Zouerat w Mauretanii.
Rządz mauretanii przeprowadził denominację, „obcinając” jedno zero obowiązującej w kraju walucie - ouguiya. Stare banknoty mają zostać wycofane z obiegu do końca czerwca tego roku.
Flaga Mauretanii została wzbogacona o dwa czerwone pasy, symbolizujące „wysiłek i poświęcenie za cenę krwi” w walce wyzwoleńczej z Francją.
Algieria z Mauretanią ogłosiły zamiar otwarcia pierwszego przejścia granicznego, które ma połączyć Chegga w Mauretani z Tindouf w Algierii. Strony nie podały planowanej daty otwarcia. Obecnie cały obszar pustyni po stronie Mauretanii jest strefą wojskową, w której obowiązuje całkowity zakaz ruchu cywilnego.
Od 1 października Mauretania zmienia czas pracy, przesuwając weekend na sobotę i niedzielę. Dotychczas weekendy w Mauretanii rozpoczynały się piątki.
Po kilkuletniej przerwie, wizy Mauretanii znowu są dostępne na północnej granicy z Saharą Zachodnią. Wizy 72-godzinne kosztują 20 euro. Przedłużenie wizy w biurach służb imigracyjnych kosztuje 40 euro.
Para Włochów, porwanych w grudniu 2009 roku w okolicach Kobenni została uwolniona. Porwani byli przetrzymywani na wschodzie Mali.