Newsy

   Aktualizacja: 13 Maj 2024

Niger

Flaga

Atak dżihadystów na zachodzie

Październik 2023, źródło: BBC

Setki dżihadystów zaatakowało oddział wojskowy w regionie Tahoua przy granicy Mali. Zginęło co najmniej 29 nigerskich żołnierzy.


Odwrót Francji

Wrzesień 2023, źródło: BBC

Francja ogłosiła zamiar wycofania swoich wojsk oraz ambasadora z Nigru (stacjonuje tutaj około 1500 francuskich żołnierzy, uczestniczących w zwalczaniu islamskich milicji). Niger ogłosił również zakaz korzystania z przestrzeni powietrznej przez francuskie samoloty, w tym te należące do Air France.


Zamach stanu

Lipiec 2023, źródło: BBC

Dowodzący gwardią prezydencką generał Abdourahmane Tchiani przejął władzę w kraju i ogłosił się prezydentem Nigru. Odsunięty od włądzy prezydent Mohamed Bazoum został aresztowany. Demonstranci wspierający przewrót zaatakowali ambasadę Francji w Niamey. Europa ewakuuje swoich obywateli z Nigru.


Kolejny atak w Tillaberi

Sierpień 2021, źródło: Al Jazeera

37 mieszkańców wioski Darey-Daye zginęło z rąk zamachowców na motocyklach w regionie Tillaberi u zbiegu granic Nigru, Burkina Faso i Mali. W regionie tym aktywnie działa Państwo Islamskie.


Nowy prezydent

Luty 2021, źródło: BBC

Mohamed Bazoum, kandydat partii rządzącej i były minister spraw wewnętrznych, wygrał wybory prezydenckie uzyskując 56% popracie. Kadencja prezydenta Nigru trwa 5 lat.


Atak na wioski

Styczeń 2021, źródło: BBC

W wyniku ataku na wioski na zachodzie Nigru w regionie Tillaberi na północ od Niamey śmierć poniosło ponad stu cywili a kilkudziesięciu odniosło rany. O atak oskarża się islamskie milicje, które rzekomo w ten sposób pomściły śmierć dwóch swoich członków.


Atak na bazę

Grudzień 2019, źródło: BBC

Islamskie milicje zaatakowały bazę wojskową w Inates na zachodzie kraju, 130 km na północny-wschód od Niamey. W wynikłej bitwie śmierć poniosło kilkudziesięciu żołnierzy nigeryskiej armii.


Atak na garnizon

Lipiec 2019, źródło: BBC

18 żołnierzy zginęło w ataku islamskich milicji na bazę wojskową w Inates przy granicy z Mali.


strona 1 z 7
© Janusz Tichoniuk 2001-2024