Newsy

   Aktualizacja: 23 Kwiecień 2024

Republika Środkowoafrykańska

Flaga

Rebelianci w Mann

Listopad 2021, źródło: Al Jazeera

Oddział armii rządowej starł się z rebeliantami 3R (Retour, Reclamation et Rehabilitation) w Mann na północnym-zachodzie kraju, u zbiegu granic Kamerunu i Czadu. Zginęło 11 osób. 3R jest obecnie jednym z większych ugropowań rebelianckich i składa się głównie z koczowników Fulan.


Bangassou w rękach rebelii

Styczeń 2021, źródło: BBC

Rebelianci zaatakowlai kilka miast, przejmując tymczasowo kontrolę nad ponad połową terytorium kraju. W ich ręku znalazło się między innymi Bangassou na południu przy granicy z Demokratyczną Republiką Konga. Rebelianci wspierający byłego prezydenta Francois Bozize oskarżają rząd w Bangui o sfałszowanie ostatnich, grudniowych wyborów (wygraych przez dotychczasowego prezydenta - Faustina-Archange Touaderę) i zapowiadają marsz na Bangui. W całym kraju obowiązuje całonocna godzina policyjna.


Niespokojnie przed wyborami

Grudzień 2020, źródło: BBC

Siły pokojowe Narodów Zjednoczonych przejęły kontrolę nad miastem Bambari, które było zajęte przez rebelientów. Miasto było zajęte przez zwolenników byłego prezydenta Francois Bozize, który nie został dopuszczony do kandydowania w zbliżających się wyborach.


Starcia w Bangui

Luty 2018, źródło: News24

W okolicach PK5 doszło do starć armii z działającymi w tej dzielnicy stolicy ugrupowaniami zbrojnymi.


Walki na południu

Maj 2017, źródło: Al Jazeera

Ponad sto osób zginęło w wyniku walk milicji anti-Balaka z byłymi członkami grupy Seleka w mieście Bangassou. Do konfrontacji na tym samym tle doszło również w Bria, w środkowej części kraju.


Walki w Bambari, wyjście Francji

Październik 2016, źródło: BBC

Dwadzieścia pięć osób zginęło w starciach pomiędzy byłymi bojownikami Seleka z przeciwnymi im milicjami. Tymczasem wojska francuskie ogłosiły zakończenie misji wojskowej w tym kraju.


Walki w Kaga-Bandoro

Wrzesień 2016, źródło: News24

W walkach pomiędzy byłymi rebeliantami Seleka a ugrupowaniami im przeciwnymi w Kaga-Bandoro, 330 km na północ od Bangui, zginęło 20 osób.


Nowy prezydent

Luty 2016, źródło: BBC

Wybory prezydenckie wygrał Faustin Touadera, były premier. Jego główny konkurent i dotychczasowy prezydent uznał porażkę


strona 1 z 9
© Janusz Tichoniuk 2001-2024