Yaho de VilleYaho de Ville AfrykaWyprawy AparatZdjęcia ListNewsy KsiążkaKsiążki CDMuzyka PlecakPlecak komarMalaria iLinki SamolotTorebki AutorKontakt
Szukaj

Republika Środkowoafrykańska

Wiadomości: 66
<<< strona 1 z 10 >>>

Rebelianci w Mann

Listopad 2021, Al Jazeera

Oddział armii rządowej starł się z rebeliantami 3R (Retour, Reclamation et Rehabilitation) w Mann na północnym-zachodzie kraju, u zbiegu granic Kamerunu i Czadu. Zginęło 11 osób. 3R jest obecnie jednym z większych ugropowań rebelianckich i składa się głównie z koczowników Fulan.

Bangassou w rękach rebelii

Styczeń 2021, BBC

Rebelianci zaatakowlai kilka miast, przejmując tymczasowo kontrolę nad ponad połową terytorium kraju. W ich ręku znalazło się między innymi Bangassou na południu przy granicy z Demokratyczną Republiką Konga. Rebelianci wspierający byłego prezydenta Francois Bozize oskarżają rząd w Bangui o sfałszowanie ostatnich, grudniowych wyborów (wygraych przez dotychczasowego prezydenta - Faustina-Archange Touaderę) i zapowiadają marsz na Bangui. W całym kraju obowiązuje całonocna godzina policyjna.

Niespokojnie przed wyborami

Grudzień 2020, BBC

Siły pokojowe Narodów Zjednoczonych przejęły kontrolę nad miastem Bambari, które było zajęte przez rebelientów. Miasto było zajęte przez zwolenników byłego prezydenta Francois Bozize, który nie został dopuszczony do kandydowania w zbliżających się wyborach.

Starcia w Bangui

Luty 2018, News24

W okolicach PK5 doszło do starć armii z działającymi w tej dzielnicy stolicy ugrupowaniami zbrojnymi.

Walki na południu

Maj 2017, Al Jazeera

Ponad sto osób zginęło w wyniku walk milicji anti-Balaka z byłymi członkami grupy Seleka w mieście Bangassou. Do konfrontacji na tym samym tle doszło również w Bria, w środkowej części kraju.

Walki w Bambari, wyjście Francji

Październik 2016, BBC

Dwadzieścia pięć osób zginęło w starciach pomiędzy byłymi bojownikami Seleka z przeciwnymi im milicjami. Tymczasem wojska francuskie ogłosiły zakończenie misji wojskowej w tym kraju.

Walki w Kaga-Bandoro

Wrzesień 2016, News24

W walkach pomiędzy byłymi rebeliantami Seleka a ugrupowaniami im przeciwnymi w Kaga-Bandoro, 330 km na północ od Bangui, zginęło 20 osób.

^^^
<<< strona 1 z 10 >>>