Władze stolicy Burundi wprowadziły zakaz wjazdu do miasta motorowerów i motocykli. Zakaz dotyczy również pojazdów prywatnych i ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym - jednoślady powodują największą ilość wypadków.
Niezidentyfikowani, uzbrojeni w granaty i broń palną bandyci, napadli na cztery samochody jadące do Muramvya w środkowym Burundi. Zginęło 12 osób.
Od 11-go stycznia Burundi zamyka wszystkie granice lądowe. Jest to spowodowane pojawieniem się nowych przypadków zachorowań na Covid-19. Nadal możliwy jest przylot do Burundi przez lotnisko w Bużumburze, obowiązuje wtedy siedmiodniowa kwarantanna oraz obowiązkowe testy.
W wieku 55 lat zmarł prezydent Burundi, Pierre Nkurunziza. Nkurunziza rządził krajem przez ostatnie 15 lat.
Prezydent Pierre Nkurunziza zmienił nazwę kilku ważnych obiektów, nadając im bardziej lokalne nazwy. Międzynarodowemu lotnisku Bużumburze nadano imię Merchiora Ndadaye - pierwszego deokratycznie wybranego prezydenta kraju.
Rząd Burundi wprowadził w niektórych dzielnicach Bużumbury, w tym w centrum, zakaz poruszania się na motocyklu. Ograniczenie spowodowane jest częstym wykorzystywaniem jednośladów w atakach na instytucje rządowe i cywili.
W trzech atakach na jednostki wojskowe w Bużumbure zginęło prawie sto osób.
Nie ustają protesty po majowych wyborach prezydenckich, w których wygrał Pierre Nkurunziza. Nkurunziza przed wyborami zapewnił sobie możliwość startu (będzie to jego trzecia kadencja, konstytucja przewidywała tylko dwie). Główną areną starć politycznych jest Bużumbura, w której co kilka dni dochodzi do ataków z użyciem broni palnej i granatów. Atakowani są głównie przedstawiciele elity rządzącej, instytucje publiczne oraz działacze opozycji.