Yaho de VilleYaho de Ville AfrykaWyprawy AparatZdjęcia ListNewsy KsiążkaKsiążki CDMuzyka PlecakPlecak komarMalaria iLinki SamolotTorebki AutorKontakt

Informacje praktyczne

Wstęp
Pogoda
Samoloty
Samochód
Wizy
Zdrowie
Przewodniki, mapy i GPS
Pieniądze
Zagrożenia
Język

Wstęp

Informacje pochodzą ze stycznia 2017 roku.

Pogoda

Chmura

Pogoda na południowym krańcu Afryki w uproszczeniu przypomina tą z północnej Afryki i basenu Morza Śródziemnego, w odwrotnej kolejności: gdy na naszej półkuli jest zima, w Afryce Południowej jest lato i na odwrót.

Najgorętszy jest środek polskiej zimy, czyli tutejsze lato. Temperatury w interiorze przekraczają wtedy 40°C a popołudniami przetaczają się intensywne burze. Klimat tej pory roku nie jest jednak na tyle uciążliwy, by mógł być powodem rezygnacji z wyjazdu. W dzień jest po prostu gorąco a po południu może trafić się ulewa.

Zimą, czyli wtedy, gdy w Polsce jest lato, temperatury w dzień są najbardziej sprzyjające do podróżowania. Chłodne noce mogą być jednak nieprzyjemne dla biwakowiczów. Na samym południu oraz w wysokich górach temperatura może wtedy spaść poniżej zera a nawet może spaść śnieg.

Informacje pogodowe o poszczególnych krajach znajdują się w dalszej części relacji.

Samoloty

Samolot

Znalezienie przelotu na południe Afryki jest stosunkowo łatwym zadaniem. Johannesburg (kod lotniska JNB) i Kapsztad (CPT) znajdują się w pierwszej trójce najpopularniejszych portów lotniczych kontynentu afrykańskiego (na drugim miejscu jest Kair). Najtańsze bilety do RPA zwykle można znaleźć z przesiadką na Bliskim Wschodzie. Ceny biletów z Warszawy kształtują się na poziomie około 700 euro. Z Polski nie ma bezpośrednich połączeń.

Z Frankfurtu a czasami i innych lotnisk niemieckich latają również czartery do Windhuk (WDH) w Namibii. Obecnie trasę tą obsługują linie lotnicze Condor. Bilety kosztują od 300 euro w jedną stronę.

Poszukiwaniom korzystnego cenowo biletu warto poświęcić trochę czasu - mój sposób na to opisałem na stronie Bilety lotnicze.

Samochód

Samochód

Jeżeli zamierzamy poruszać się po Afryce południowej samochodem (a jest to popularny wśród miejscowych sposób na przygodę), to najlepszym krajem na wypożyczenie samochodu jest RPA. Wybór jest tu największy a ceny najniższe. Nieco drożej można wypożyczyć samochód w Namibii i jeszcze nieco więcej w Botswanie. Spektrum samochodów jest szerokie - od zwykłych samochodów osobowych po przygotowane na poważne wyzwania samochody terenowe z pełnym wyposażeniem kempingowym.

Szerzej na ten temat w części dotyczącej Republiki Południowej Afryki, gdzie wypożyczyłem samochód terenowy z namiotem na dachu.

Wizy

Do Republiki Południowej Afryki i Suazi Polacy mogą wjeżdżać bez wiz. Wizę do Lesotho można uzyskać przez Internet, jedynie w przypadku Namibii należy pofatygować się do ambasady (albo skorzystać z usług pośrednika).

Szczegółowe informacje wizowe dotyczące poszczególnych krajów znajdują się w dalszej części relacji.

Zdrowie

Wszystkie kraje regionu, poza Suazi, wymagają od przyjezdnych dowodu szczepienia przeciw żółtej febrze, o ile przyjeżdżamy z kraju, w którym choroba ta występuje (najbliżej w Angoli). Więcej o zasięgu występowania tej choroby i szczepieniach na stronie Dokumenty.

Od malarii wolne jest Lesotho oraz część RPA, Namibii i Botswany. W Suazi malaria występuje przez cały rok. W zależności od celu i czasu podróży, przed wyjazdem trzeba zadbać o odpowiednią profilaktykę antymalaryczną. Więcej o malarii i jej zapobieganiu na stronie Malaria w Afryce.

Przewodniki, mapy i GPS

Opisywane w relacje kraje doczekały się niezłych przewodników kilku wydawnictw. Również wybór dostępnych map jest szeroki, zarówno w formie papierowej, jak i na urządzenia GPS. Szczegółowe informacje zawarłem w opisie poszczególnych krajów.

Ślady GPS z opisanej na tej stronie wyprawy udostępniłem do pobrania w formacie KML: afryka.zip (5,5 MB).

Pieniądze

Każde z państw regionu posiada własną walutę, lecz najważniejszą z nich jest południowoafrykański rand. Z randem związane są w stosunku 1:1 (nominalnie są warte tyle samo), namibijski dolar, loti Lesotho i lilangeni Suazi. W praktyce we wszystkich czterech krajach można płacić randami, choć są pewnie od tego liczne wyjątki.

We wszystkich opisywanych krajach, lepszy kurs wymiany oferuje amerykański dolar, niż euro. Wszędzie (poza Lesotho) powszechne są bankomaty akceptujące karty Visa i MasterCard. Przed wyjazdem warto jednak przekazać do banku wydającego kartę informację o zamiarze wyjazdu do Afryki, gdyż niektóre blokują operacje z tego regionu świata.

Zagrożenia

Odwiedzający Republikę Południowej Afryki mogą się martwić głównie pospolitą przestępczością - napady i zuchwałe kradzieże zdarzają się również w biały dzień, w centrach miast.

Aktualne wiadomości z Afryki, również związane z bezpieczeństwem, publikuję na stronie Wiadomości z Afryki.

Język

Szczęśliwie dla władających językiem angielskim, we wszystkich opisywanych krajach bez problemu w nim się porozumiemy - język ten ma w nich status języka urzędowego.


<<< Wstęp i mapa
Republika Południowej Afryki >>>