Yaho de VilleYaho de Ville AfrykaWyprawy AparatZdjęcia ListNewsy KsiążkaKsiążki CDMuzyka PlecakPlecak komarMalaria iLinki SamolotTorebki AutorKontakt
Szukaj
Płyt: 5; kraj: Mali
<<< strona 1 z 1 >>>

Rokia Traoré „Mouneïssa”

Kraj: Mali
Rok wydania: 1997
Recenzja: JanuszRokia Traoré - Mouneïssa

Mouneïssa to pierwszy album obdarzonej niezwykle pięknym, aksamitnym głosem artystki z Mali. Rokia Traoré śpiewa w rodzimym języku Bamana (północno-zachodnia część kraju, przy granicy z Mauretanią). Jej bardzo kobiecy głos łączy się w jedną materię z oszczędnymi dźwiękami wydobywanymi z balafonu, ngoni (lokalny, trzystrunny instrument szarpany) i gitary, na której gra sama Rokia. Artystka muzyczne inspiracje czerpie z lokalnych tradycji, ale jej muzyka przekracza granice, jest uniwersalna. Przede wszystkim, jest jednak świeża i piękna.

Utwory:

 1. Laidu
 2. Mouneïssa
 3. Finini
 4. Dianguina
 5. Sabali
 6. Tchiwara
 7. Fatalité
 8. Sakanto
 

Afel Bocoum „Alkibar”

Kraj: Mali
Rok wydania: 1999
Recenzja: JanuszAfel Bocoum - Alkibar

Fani Ali Farka Toure bez wątpienia znają tę płytę dobrze. Afel Bocoum przez wiele lat był częścią trupy muzyków Alego ASCO, grając w niej na gitarze akustycznej. Jej charakterystyczne brzmienie stanowi swoisty wspólny mianownik obu artystów. Debiutancka płyta Alkibar zarejestrowana została zresztą w tym samym miejscu i czasie co Niafunké Alego - w opuszczonym budynku we wsi Niafunké, gdzie obaj panowie przyszli na świat.
Alkibar („posłaniec wielkiej rzeki” w języku sonrai) to muzyka Nigru na granicy pustyni i Sahelu. Prócz wiodącej gitary akustycznej, w palecie dźwięków możemy usłyszeć jednostrunne skrzypce njarka i lutnię njurkle będące tłem do zaśpiewów Afela i żeńskich chórków. Muzyka płynie niczym nurt rzeki Niger między Mopti a Gao, przywołując w pamięci wspomnienia z Mali. Myślę, że w polskie, zimowe wieczory, Alkibar może rozgrzać równie dobrze, jak grzane wino.

Utwory:

 1. Alasidi
 2. Jaman Moro
 3. Buribalal
 4. Jeeny
 5. Dofana II
 6. Yarabitala
 7. Haira Yo
 8. Salaam Aleikum
 9. Ciro Kayna
 10. Mali Woymoyo
 

Tinariwen „Amassakoul”

Kraj: Mali
Rok wydania: 2004
Recenzja: JanuszTinariwen - Amassakoul

Muzyka tuareska coraz częściej gości w Polsce. Tinariwen jest jej dobrym przykładem, znanym zresztą daleko poza granicami rodzinnego Mali. Tinariwen (w języku Tuaregów - tamaszek - „Pustynia”) tworzy grupa muzyków grających na instrumentach charakterystycznych dla bluesa (gitara akustyczna, elektryczna, bas) oraz specyficznych tuareskiej kulturze. Na tej osnowie muzycy umiejętnie zaplatają zaśpiewane w tamaszku wokale (angielskie tłumaczenia można znaleźć we wkładce płyty), które wykorzystywane są nieraz, jako samodzielne instrumenty. Powstała w ten sposób mieszanka dźwięków i rytmów brzmi egzotycznie, ale zarazem i znajomo - nieodparcie kojarząc się z bluesem. Hipnotyzujące rytmy, jak np. w Amassakoul´n´Ténéré czy w Aldhechen Manin łączą się w jedną całość ze spokojniejszymi utworami tworząc mieszanką, do której chce się wracać.

Utwory:

 1. Amassakoul´n´Ténéré
 2. Oualahila Ar Tesninam
 3. Chatma
 4. Arawan
 5. Chet Boghassa
 6. Amidinin
 7. Ténéré Daféo Nikchan
 8. Aldhechen Manin
 9. Alkhar Dessouf
 10. Eh Massina Sintadoben
 11. Assoul
 

Amadou & Mariam „Dimanche a Bamako”

Kraj: Mali
Rok wydania: 2005
Recenzja: JanuszAmadou & Mariam - Dimanche a Bamako

Malijski duet istnieje na muzycznej scenie od lat osiemdziesiątych, ale dopiero dekadę później został zauważony przez szersze grono słuchaczy. Stało się to dzięki udanemu połączeniu malijskich brzmień z muzyką popularną. „Dimanche à Bamako” (Niedziela w Bamako) to płyta z taką właśnie muzyką - w tym przypadku z wyraźnym wkładem Manu Chao, który płytę wyprodukował.
Na płycie dominują wpadające w ucho rytmy, co zaowocowało kilkoma przebojami - La Réalité, Senegal Fast Food czy Taxi Bamako. Utwory te można również od czasu do czasu usłyszeć w polskich mediach. Malkontenci i ortodoksi stwierdzą zapewne, że jest to muzyka nazbyt oderwana od afrykańskich korzeni. Poniekąd tak jest - tak jakby smakować Afrykę przez okno autobusu lub podziwiać jej piękno tylko z ekranu telewizora. Z której strony szyby by nie patrzeć, „Dimanche à Bamako” nadal wygląda świetnie. Choć jest to muzyka trochę przetworzona, jest to również jej zaletą, gdyż zyskuje na oryginalności.
Amadou i Mariam proponują słuchaczowi muzyczną podróż do Mali - w programie jest przejażdżka taksówką w Bamako, senegalski fast-food, wycieczka na wieś. Trzeba korzystać z okazji i jechać...

 1. M'Bife
 2. M'Bife Balafon
 3. Coulibaly
 4. La Réalité
 5. Senegal Fast Food
 6. Artistiya
 7. La Fête au Village
 8. Camions Sauvages
 9. Beaux Dimanches
 10. La Paix
 11. Djanfa
 12. Taxi Bamako
 13. Politic Amagni
 14. Gnidjougouya
 15. M'Bife Blues
 

Ali Farka Touré „Savane”

Kraj: Mali
Rok wydania: 2006
Recenzja: JanuszAli Farka Touré - Savane

Artysta określił „Savane” jako swój najlepszy album. Trudno jest mu jednak przyznać rację, gdyż pozostałe dzieła Ali Farka Touré są moim zdaniem równie dobre. Jest to zarazem ostatni album tego wybitnego malijskiego muzyka - ukazał się w lipcu 2006 roku - cztery miesiące po jego śmierci.
Na „Savane” (sawanna) znajdziemy leniwie snujące się utwory, w charakterystyczny sposób łączące afrykańskie klimaty z bluesem. Ich nastrój najlepiej określił sam artysta we wkładce albumu przy opisie tytułowego utworu: „...gdy jechałem przez pustynię uderzyło mnie, w jakim stopniu sawanna i środowisko zostały zniszczone przez suszę (...) ale gdy pojechałem do innych krajów, nie mogłem się bez tej sawanny obejść...”. Nie tylko tęsknota gości w tekstach utworów, choć by zrozumieć słowa trzeba by poznać kilka języków Zachodniej Afryki (tłumaczenia znajdują się w wkładce albumu). Ali Farka Touré śpiewa również o ówczesnym mu Mali, tradycjach i miłości. Zamiast jednak śledzić ze słownikiem teksty utworów, polecam wyłączyć światło, usiąść wygodnym fotelu i pogrążyć się w marzeniach o podróży. Podróży do Mali.

 1. Erdi
 2. Yer Bounda Fara
 3. Beto
 4. Savane
 5. Soya
 6. Penda Yoro
 7. Machengoidi
 8. Ledi Coumbe
 9. Hanana
 10. Soko Yhinka
 11. Gambari Didi
 12. Banga
 13. N'Jarou
 
^^^
<<< strona 1 z 1 >>>