Yaho de VilleYaho de Ville AfrykaWyprawy AparatZdjęcia ListNewsy KsiążkaKsiążki CDMuzyka PlecakPlecak komarMalaria iLinki SamolotTorebki AutorKontakt

Wstęp

Mapa Rogu Afryki

Somalia, ostatni kraj Afryki, w którym do tej pory nie byłem nie bez przyczyny odwiedziłem jako ostatni. Na początku lat 90-tych Somalia pogrążyła się w walkach klanowych, wojnie domowej i anarchii. Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat w miejscu, które na mapie świata zajmuje Somalia, pojawiały się samozwańcze republiki, takie jak Somaliland, Puntland, Azania i inne mniej lub bardziej krótkotrwałe byty. Mogadiszu zaś było i jest najważniejszym miastem regionu i celem wszystkich rywalizujących o władzę stron. Niemal wszystkie zdjęcia z historii współczesnej stolicy Somalii przedstawiają ruiny, obwieszonych pasami amunicji bojowników i pick-upy z zamontowanymi z tyłu karabinami dużego kalibru.

Dzisiaj obraz ten niewiele się zmienił. Rząd federalny kontroluje tylko stolicę, kilka miast i ich okolice. Olbrzymimi połaciami kraju włada Al-Shabaab, o której najczęściej słychać w kontekście ataków bombowych w Mogadiszu.

Aktualnie swobodne podróżowanie po Somalii nie jest możliwe. Kraj ten jest jednak otwarty na turystykę (właściwe sformułowanie: „nie jest całkowicie zamknięty”) choć jest to okupione dużym kosztem uzbrojonej ochrony. Opisana podróż została ztrealizowana dzięki uprzejmości Poza Trasą Adventure.


<<< Wyprawy
Informacje >>>