Burkina Faso - Informacje praktyczne
Zobacz również relację: Burkina Faso - Na południe od Maroko 2003.
Pogoda
Wizy
Zdrowie
Mapy i przewodniki
Pieniądze
Zagrożenia
Język
Internet i telefon
Komunikacja
Hotele
Jedzenie i Zakupy
Wstęp

Burkina Faso (do 1984 roku Górna Wolta) wielu osobom nie kojarzy się z niczym. Wciśnięte pomiędzy Mali i Ghanę afrykańskie państwo leży na pograniczu Sahelu i sawanny. Burkina Faso jest trochę mniejsza od Polski. W linii prostej, od granicy z Wybrzeżem Kości Słoniowej do granicy z Nigrem jest około 800 km. Z północy na południe, od granicy z Mali do Ghany jest około 400 km. Poza kilkoma małymi wypiętrzeniami, Burkina Faso to kraj płaski. Płaski i suchy.
Gdy w Polsce obowiązuje czas zimowy (listopad-marzec), czas w Burkinie Faso przesunięty jest w stosunku do Polski o godzinę do tyłu (jeśli w Polsce jest 12:00, w Wagadugu jest dopiero 11:00). Od kwietnia do października różnica ta zwiększa się do dwóch godzin (gdy w Polsce jest 12:00, w Burkina Faso jest 10:00).
Wyjeżdżając z Burkiny Faso do Nigru i Beninu trzeba przesunąć zegarki o godzinę do przodu (np. z 12:00 na 13:00). Pozostali sąsiedzi leżą w tej samej strefie czasowej, co Burkina Faso. Najdłuższe dni są w czerwcu, gdy świta około 5:15 i zmierzcha tuż przed 19:00. Najkrótsze dni są w grudniu, dzień trwa wtedy od 6:00 do 18:00.
Pogoda
Burkina Faso znajduje się w strefie gorącego klimatu tropikalnego, z jedną porą deszczową i długą porą suchą. Pora deszczowa trwa od czerwca do września i jeśli zamierzamy podróżować z dala od utwardzonych dróg lepiej jest tego okresu unikać (niektóre drogi mogą być wtedy nieprzejezdne). Miesiąc-dwa przed pierwszymi deszczami (kwiecień-maj) powietrze jest nabrzmiałe od wilgoci, co może uprzykrzyć podróż bardziej niż deszcz.
Po deszczach, od października do marca, temperatura spada o kilka stopni a wilgotność jest mniejsza - jest to najlepszy okres na podróż do Burkiny Faso. Od listopada horyzont może przysłonić wiejący znad Sahary harmatan, który niesie z sobą pustynny pył. Październik jest zatem idealnym miesiącem na podróż.
Wizy

Wizy Burkina Faso dostępne są na granicach lądowych oraz na lotnisku w Wagadugu. Są jednak dwa powody, dla których warto rozważyć wcześniejsze załatwienie wizy Burkiny:
- Linie lotnicze mogą nie wiedzieć, że Polacy mogą kupić wizę na lotnisku w Wagadugu i odmówić wstępu na pokład samolotu. Wiza na lotnisku kosztuje 44 000 CFA.
- Wiza na granicznych przejściach lądowych jest bardzo droga - 94 000 CFA za wizę jednokrotną lub 122 000 CFA za wizę wielokrotną.
Wiza Burkina Faso jest łatwa do zdobycia w Ambasadzie Francji w Warszawie. Ambasada wysyła faksem lub e-mailem odpowiedni formularz, który należy wypełnić i przynieść wraz z:
- rezerwacja hotelu (o ile nie poprosimy inaczej, wiza będzie ważna przez okres tej rezerwacji)
- 1 zdjęcie
- paszport i jego kopia (strona ze zdjęciem)
- ubezpieczenie i jego kopia
- bilet lotniczy i jego kopia
- równowartość 60 euro w polskich złotych
Jeśli dostarczymy te dokumenty przed południem, wiza gotowa będzie w przeciągu pół godziny.
Benin
Wizy dostępne są na granicy (10 000 CFA), ale tylko tranzytowe, 48-godzinne. W Cotonou wizę tą można przedłużyć (12 000 CFA).Ghana
Ambasada Ghany przy Av Oubritenga w Wagadugu wydaje wizy w przeciągu dwóch dni. Wiza 30 dniowa kosztuje 35 dolarów amerykańskich.Mali
Ambasada Mali mieści się w Wagadugu przy Av Bassawarga 2569. Wizy wydawane są na poczekaniu i kosztują 20 000 CFA. Poza paszportem i pieniędzmi potrzebny jest wypełniony na miejscu formularz i dwa zdjęcia. Wizy Mali dostępne są również na głównych przejściach granicznych, gdzie kosztują 12 000 CFA.Niger
Niedawno otwarty konsulat Nigru w Wagadugu (Yennenga Rd) wydaje wizy, w zależności od nastroju, na poczekaniu lub w przeciągu 3 dni. Wizy kosztują 20 000 CFA. Tyle samo kosztują wizy Nigru na granicy.Togo
Wizy Togo dostępne są na granicy. Wiza tygodniowa kosztuje 10 000 CFA.Wybrzeże Kości Słoniowej
W związku z wydarzeniami po wyborach prezydenckich, Ambasada Wybrzeża Kości Słoniowej w Wagadugu zaostrzyła wymagania dotyczące wiz. Potrzebne jest między innymi potwierdzone przez policję zaproszenie z hotelu lub osoby prywatnej.
Planując podróż przez kilka krajów Afryki Zachodniej warto rozważyć wizę Visa Touristique Entente (VET), która umożliwia wjazd do Beninu, Burkina Faso, Nigru, Togo i Wybrzeża Kości Słoniowej (w każdym przypadku wjazd jednokrotny). Wizy VET wydaje Direction du Controle de la Migration w Wagadugu (przy drodze wylotowej w kierunku Bobo-Dioulasso) w przeciągu jednej doby (22 000 CFA).
Zdrowie
Malaria występuje na terenie całego kraju. Największe ryzyko zachorowania występuje na południu Burkina Faso, w okresie od grudnia do kwietnia. Więcej o zapobieganiu tej chorobie w części Malaria w Afryce.
Wjeżdżając do Burkina Faso możemy zostać poproszeni o okazanie dowodu szczepienia przeciw żółtej febrze. Na lotnisku w Wagadugu przylatujący są kontrolowani wyrywkowo. Szczepienia wraz z odpowiednim dokumentem (tzw. żółta książeczka) wykonują w Polsce oddziały służby zdrowia specjalizujące się w medycynie tropikalnej.
Burkina Faso leży w obszarze Sahelu, w którym co roku - od stycznia do maja - dochodzi do masowych zachorowań na zapalenie opon mózgowych. Jest to groźna choroba, której unika się poddając się szczepieniom.
Mapy i przewodniki
We wrześniu 2011 roku ma się ukazać przewodnik Bradt „Burkina Faso”, który będzie najobszerniejszym i najbardziej aktualnym przewodnikiem po tym kraju (w obiegu wtórnym można kupić pierwsze wydanie tego przewodnika, z 2006 roku).
Rozdziały o Burkina Faso znajdują się również w dwóch przewodnikach Lonely Planet: „West Africa” i „Africa”, przydatnych zwłaszcza tym, którzy planuję podróż do innych państw Afryki.
Inne przewodniki, w których znajdują się rozdziały poświęcone Burkina Faso, to „West Africa” wydawnictwa Rough Guides oraz skierowany do zmotoryzowanych podróżników „Africa Overland”, wspomnianego wcześniej wydawnictwa Bradt.
Mapy Burkina Faso do wyboru są dwie - wydane przez ITMB i IGN. Obie w skali 1:1 100 000.
Zobacz również mapę satelitarną Burkina Faso na Google Maps.
Pieniądze

Burkina Faso należy do Zachodnioafrykańskiej Unii Monetarnej. Frank CFA (symbol międzynarodowy XOF) używany jest również przez Benin, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwineę-Bissau, Mali, Niger, Senegal i Togo. Ze wszystkich sąsiadów Burkina Faso tylko Ghana używa innej waluty (cedi). Frank CFA dzieli się na 100 centymów, ale nie ma monet o nominale mniejszym niż 1 frank (w praktyce, najmniejszą spotykaną monetą jest 25 CFA).
Frank CFA jest związany z euro sztywnym kursem 1:656, ale faktyczne kursy kupna i sprzedaży są niższe. Waluty można wymieniać w bankach lub biurach wymiany. Bankomaty akceptujące karty Visa można znaleźć we wszystkich większych miastach, jak również na lotnisku w Wagadugu (przy ulicy, za parkingiem).
Bieżące kursy (stan na maj 2011):
- 1 € = 630 CFA
- 1 $ = 429 CFA
- 1 £ = 703 CFA
Zagrożenia
Do niedawna Burkina Faso było stabilnym i bezpiecznym krajem, rzadko goszczącym na pierwszych stronach gazet. Wiosną 2011 roku przez kraj przeszła fala protestów, wymierzonych w aparat władzy. Rządzący nieprzerwanie od 1987 roku prezydent Blaise Compaoré zmaga się również z niezadowoleniem w kręgach wojskowych. Sytuacja nie jest stabilna - wybierając się do Burkina Faso warto zapoznać się z bieżącymi doniesieniami z tego kraju. Skróty najważniejszych informacji publikuję na stronie Wiadomości z Afryki.
Burkina Faso leży na skraju obszaru, na którym ostatnimi laty doszło do kilku porwań cudzoziemców przez Al Kaidę Afryki Północnej. W związku z tym niektóre ministerstwa spraw zagranicznych (np. Francji) odradzają podróży na północ od miasta Boulsa, w pobliże granic z Mali i Nigrem.
Język
Język francuski jest w Burkina Faso językiem urzędowym. Warto poznać podstawowe zwroty w tym języku, gdyż po angielsku rzadko kiedy da się porozumieć.
Spośród 68 języków używanych na terenie Burkina Faso trzy najliczniej reprezentowane to Moore (Wagadugu i centralna część kraju), Jula (Bobo-Dioulasso) i Fulfulde (przy granicy z Mali na północy).
Internet i telefon
Dostęp do Internetu staje się powszechny, kafejkę internetową można znaleźć niemal w każdym mieście (najpewniej w okolicach poczty). Godzina połączenia kosztuje od 400 do 500 CFA.
Numer kierunkowy do Burkina Faso to 226. W Burkina Faso jest trzech operatorów sieci komórkowej (w kolejności największej liczby użytkowników):
Lokalna karta SIM (do jej użycia potrzebny jest telefon bez SIM-locka) kosztuje 3 000 CFA (w tym 500 na połączenia). Doładowania (karty zdrapki) można kupić nawet na ulicy.
Najwięksi polscy operatorzy umożliwiają połączenia roamingowe z Burkina Faso:
- Era: Onatel, Airtel
- Orange, Play, Plus: Airtel
Komunikacja

W porównaniu do innych afrykańskich państw, podróżowanie przez Burkina Faso jest bardzo wygodne i szybkie. Duże autobusy odjeżdżają bowiem według rozkładu jazdy i nie są zatłoczone. Poza autobusami, po Burkina Faso można podróżować minibusem, pociągiem lub motocyklem. Za przewóz plecaka nie uiszcza się dodatkowych opłat.
Autobusy
Duże autobusy to najwygodniejszy środek transportu w Burkina Faso. Jedyny mankament jest taki, że w większych miastach autobusy odjeżdżają z dedykowanych terminali - trzeba więc znać zawczasu rozkład jazdy lub liczyć na łut szczęścia.
Autobusy są bardzo punktualne i zabierają tylko tylu pasażerów, ile jest miejsc siedzących. Bilety kupuje się w kasach, dziesięć minut przed odjazdem obsługa wyczytuje nazwiska z listy pasażerów, którzy wsiadają w kolejności, w której kupowali bilety. Czasami są miejscówki, czasami nie, więc pasażerowie, którzy kupili bilety wcześniej mogą wybrać lepsze miejsca.
Lepsze firmy autobusowe to między innymi Rakieta, Sogebaf, STMB, TCV i TSR. Na stronach internetowych Rakiety i TCV dostępne są rozkłady jazdy i ceny biletów.
Oszczędni mogą oszczędzić kupując bilety w dwie strony, które są do kilkuset CFA tańsze niż dwa bilety w jedną stronę.Minibusy
Minibusy funkcjonują na takich samych zasadach jak w innych państwach Afryki. Zdarzyć się więc mogą sytuacje, w których na odjazd trzeba będzie poczekać kilka godzin, przejazdy będą dalekie od komfortu a cała podróż potrwa dłużej niż początkowo mogłoby się wydawać. Plus minibusów jest taki, że dojeżdżają w miejsca, do których nie docierają duże autobusy.
Do tej samej kategorii należą również długodystansowe taksówki wieloosobowe oraz niektóre większe autobusy. Transport tego typu gromadzi się zwykle na jednym, zbiorowym, placu autobusowym. W większych miastach takich placów może być kilka, w zależności od kierunku odjazdów.Pociąg
Kolej SITARAIL łączy Burkina Faso z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Ze względu na sytuację na Wybrzeżu Kości Słoniowej, połączenie to bywa zawieszane do odwołania. Gdy otwarte, jest to dobra alternatywa dla połączeń autobusowych, gdyż omija wiele czasochłonnych punktów kontrolnych po drugiej stronie granicy.
Jedyny wewnętrzny odcinek kolejowy w Burkina Faso łączy Wagadugu z Bobo-Dioulasso. Pociągi jeżdżą jednak bardzo rzadko i wolno.Motocykl, skuter
Niemal przy każdym placu autobusowym znajdują się wypożyczalnie skuterów i motocykli. By skorzystać z takiej usługi nie trzeba mieć praktycznie nic, oprócz pieniędzy. Czasami trzeba jednak zostawić jakiś zastaw, na przykład paszport albo depozyt pieniężny. Wypożyczenie skutera na cały dzień to wydatek rzędu 4 000 - 6 000 CFA, w zależności od wieku i kondycji jednośladu.
Hotele
Standard tanich hoteli w Burkina Faso jest niezły. Ściany mogą być pokryte plamami, łazienka może kryć niespodzianki, ale łóżko zwykle przykryte jest czystym prześcieradłem. Moskitiery tylko czasami występują na wyposażeniu pokoju, więc warto zaopatrzyć się we własną.
Z wyborem hotelu nie powinno być problemu - nawet w małych miasteczkach można znaleźć jakąś lichą oberżę. Ceny noclegów powinny być wywieszone w widocznym miejscu. Przeciętna cena taniego pokoju dwuosobowego to 7 000 CFA.
Jedzenie i zakupy

Najczęściej spotykanym posiłkiem w przydrożnych restauracjach jest kurczak z sosem (polecam sauce arachide - sos z orzeszków ziemnych) i jakimś dodatkiem. Poza kurczakiem czasem do wyboru jest również perliczka (la pintade), wołowina a nawet ryba. Dodatkiem jest najczęściej ryż, makaron lub fasola, tylko czasami do wyboru jest coś bardziej egzotycznego, jak np. fufu (kleista kula z manioku) czy alloco (smażone plantany).
Najtaniej można się posilić na ulicy - zwykle w okolicach placów i przystanków autobusowych lub w pobliżu bazarów - gdzie kobiety ustawiają na ławie garnki do których można zajrzeć i wybrać na co ma się ochotę. Nie jest to jednak opcja dla nadwrażliwych na punkcie higieny i czystości. Kawałki mięsa kosztują w zależności od wielkości od 50 do kilkuset CFA. Kupując ryż lub inne dodatki możemy być zapytani o ilość, na co odpowiada się podając wartość w CFA. Za 100 CFA wychodzi mniej więcej pojedyncza porcja.
Restauracje i kobiety sprzedające jadło przy ulicy nie są otwarte przez cały dzień - tylko rano i pod wieczór. W środku dnia czasami trzeba sporo się nachodzić, by znaleźć czynny lokal.
Oprócz dostępnych w innych krajach Afryki Zachodniej piw (Flag, Castel), w Burkina Faso można spróbować dwóch lokalnych browarów - Brakina i So.B.Bra (oba 4.2% alkoholu). Butelki mają pojemność 0.65l.
Zakupy
Wszystkie ceny w frankach CFA: woda 1.5l - 500, piwo - od 600 do 800 (w zależności od klasy lokalu), cola - od 250 do 400, bagietka - 125, kanapka z połowy bagietki - 200, porcja orzeszków ziemnych, sezamki lub inna przekąska - 100, pomarańcz - 50, spory ananas - 500, ryż z sosem przy ulicy - 200, obiad w restauracji - od 600 do 4 000, cała kura z rożna - 2 500.
Wagadugu

(Ouagadougou, w skrócie - Ouaga)
Zobacz mapę na Google Maps.
Wagadugu, stolica Burkina Faso, jest dużym miastem. Daleko jej jednak do statusu metropolii - w mieście nie ma wysokich budynków ani nowoczesnych dzielnic. Wagadugu zmienia się jednak. Ostatnimi czasy pojawiło się kilka nowych dróg oraz nieobecnych wcześniej estakad.
Centrum miasta stanowi charakterystyczne rondo z globusem po środku - Rond point des Nations Unies. Niedaleko ronda znajdują się urzędy, banki i bazar. Dworce autobusowe, poza nielicznymi wyjątkami, leżą kilka kilometrów od centrum.
Chcąc zakupić afrykańskie pamiątki nie trzeba szukać daleko - rzędy straganów schowane są w bocznej uliczce, równoległej do Avenue Dimdolossom, około sto metrów na północ od ronda z globusem.
Hotele
W centrum, niezłym miejscem noclegowym jest Hotel Yennenga przy ulicy o tej samej nazwie, zaraz za Wielkim Meczetem. Pokoje kosztują tutaj od 7 380 CFA za pokój bez łazienki, z wentylatorem do 12 690 CF za pokój klimatyzowany z łazienką. Podane ceny dotyczą jednej osoby w pokoju dwuosobowym - w przypadku dwóch osób cena wzrasta o 1 000 i 2 000 CFA (odpowiednio dla pokoju bez i z klimatyzacją). Wybierając pokój warto zwrócić uwagę, by nie znajdował się od strony ulicy - będzie ciszej.
Blisko lotniska i dworca autobusowego TSR znajduje się Hotel Oubari. Nie jest to jednak miejsce warte polecenia, pokoje są za duszne, zbyt zakomarzone i, co tu dużo pisać, za śmierdzące. Najtańszy pokój dwuosobowy z wentylatorem kosztuje 7 800 CFA.Knajpy
W Wagadugu nie brakuje miejsc, w których można przysiąść i odpocząć z szklanką zimnego napoju w dłoni. Klasycznym miejscem w samym centrum jest Zaka, choć ceny raczej nie są na kieszeń miejscowych (dania główne 2 000 - 4 000 CFA). Ci jadają raczej w innych miejscach - z dobrej kuchni słynie Chez Tante Propre, liczną klientelą cieszą się też kobiety sprzedające posiłki na tyłach Cine Burkina.
Jeśli ostatniego dnia przed wylotem pozostanie w kieszeni zbyt dużo franków można je przejeść w Restaurant Akwaba (dania główne około 3 000 CFA, polecam sos arachidowy z dodatkiem papryczki - jedna z ostrzejszych sztuk jakie jadłem).Komunikacja
Do Bobo-Dioulasso autobusy odjeżdżają często, ale z różnych dworców i o różnych godzinach. Przykładowo: Rakieta o 7:00, 10:00, 14:00 i 22:45, STAF o 13:30 i 18:00, STMB o 10:00 i 17:30. Bilet kosztuje 5 000 CFA, czas przejazdu - 5 godzin (razem z krótką przerwą w Boromo).
Minibusy do granicy z Togo (5 000 CFA, 4 godziny jazdy) odjeżdżają z dworca wschodniego (gare de l'est, prawie 6 km od ronda z globusem) po uzbieraniu kompletu pasażerów. Po dojechaniu na miejsce podróżni są nagabywani przez mototaksówkarzy, którzy oferują przejazd przez granicę. Od miejsca, w którym zatrzymują się minibusy, poprzez oba posterunki graniczne, do placu autobusowego z transportem dalej, jest kilkaset metrów.
Taksówka przez miasto, np. z odległego dworca autobusowego kosztuje 1 000 CFA. W nocy dwa razy drożej. Taksówka współdzielona z innymi pasażerami kosztuje od 200 do 500 CFA za kurs.Lotnisko
Lotnisko Ouagadougou jest położone bardzo blisko centrum miasta - wystarczy pójść od Ronda Narodów Zjednoczonych (z globusem pośrodku) jedną z ulic prowadzących na południe (np. Av Kwame Nkrumah lub Av Yennenga), by po dwóch kilometrach dojść do lotniska. Kurs taksówką kosztuje 3 000 CFA, w zależności od pory dnia i umiejętności targowania.
Po przylocie należy wypełnić prosty formularz imigracyjny, z którym przechodzi się kontrolę paszportową. W razie potrzeby, obok jest urzędnik, u którego można kupić wizę.
W budynku lotniska nie ma banku a jedyny bankomat znajduje się przy głównej ulicy, niecałe 100 m na wprost od wyjścia. Gdyby bankomat nie działał (jak było w naszym przypadku), pieniądze można wymienić po dobrym kursie na parkingu obok - w godzinach przylotów nietrudno tu znaleźć odpowiedniego człowieka.
Bobo-Dioulasso

(w skrócie - Bobo)
Zobacz mapę na Google Maps.
Bobo jest drugim co do wielkości miastem Burkina Faso (niecałe pół miliona mieszkańców) i stanowi przyjemny przystanek, oferując przy tym kilka atrakcji.
Główną atrakcją miasta jest Wielki Meczet wykonany z gliny i błota, z charakterystycznymi, wystającymi belkami, podtrzymującymi konstrukcję. Wstęp do meczetu kosztuje 1 000 CFA plus jakieś drobne dla chłopaka pilnującego butów i kilkaset CFA dla przewodnika, który oprowadza po wnętrzu i dachu meczetu opowiadając pobieżnie o jego funkcjach i historii.
Po drugiej stronie ulicy od meczetu zaczyna się „starówka” Bobo-Dioulasso - Kibidwe. Spacer wąskimi uliczkami, odwiedziny warsztatów rzemieślników, odbywają się zwykle w towarzystwie miejscowego przewodnika. Przewodnicy gromadzą się obok meczetu ale z pewnością znajdą turystę i w innym miejscu.
Trochę dalej na południe, przy rondzie Place de la Nation mieści się Muzeum (Musée Provincial du Houët, 1 000 CFA), gdzie wystawione jest kilka masek i innych artefaktów a podwórze zabudowane jest przykładami tradycyjnych, wiejskich chat.
Centrum miasta zajmuje rozległy bazar, który choć być może nie wyróżnia się kolorytem folkloru, wart jest krótkiej przezeń wędrówki.
Hotele
W samym centrum miasta, przy Place de la Revolution, jest Hotel le Cocotier (kokos). Głośne to nieco miejsce, bo niektóre pokoje są blisko ulicy, ale przyzwoite i dogodnie położone. Najtańszy pokój, bez łazienki, kosztuje 5 000, z klimatyzacją 7 500 CFA.Knajpy
Dobry, choć stosunkowo kosztowny obiad można zjeść w Bar Restaurant Dankan - od 600 (przekąski) do 4 000 CFA (główne dania z dziczyzny). Taniej (główne dania do 1 000 CFA) jest w restauracji Hotelu Cocotier. Fajne imprezy muzyczne z udziałem miejscowych mistrzów organizowane są w Les Bambou, ale raczej tylko w weekendy.Komunikacja
Kilka dworców autobusowych (w tym STAF) ulokowanych jest wzdłuż Boulevard de la Revolution, na północ od centrum, inne można znaleźć nieopodal bazaru. Dworzec Rakiety został przeniesiony w nowe miejsce i znajduje się przy jednej z ulic obok bazaru. Autobusów do Banfory jest sporo, bilety kosztują 1 300 CFA, jazda trwa półtorej godziny. Przejazd do Wagadugu przez Boromo (w połowie drogi) kosztuje 5 000 CFA i trwa 5 godzin.
Krótki przejazd przez miasto taksówką kosztuje 200 CFA, w nocy o 100 CFA więcej.
Banfora i okolice

Zobacz mapę na Google Maps.
Małe miasto na południowym-zachodzie Burkiny ściąga sporo turystów dzięki atrakcjom położonym w okolicy. Samo miasto, choć nie jest być może nadzwyczajne, jest również ciekawe. Warto zatrzymać się tutaj choćby po to, by odwiedzić bazar, pochodzić wieczorem zakurzonymi ulicami, wstąpić do baru.
Jedenaście kilometrów na północny-zachód od Banfory położony jest Wodospad Karfiguela (Cascades de Karfiguéla, bilet 1 000, parkowanie skutera 150 CFA). Droga doń jest prosta, bo ilekroć się rozwidla trzeba skręcić w lewo, poza tym w kilku miejscach są drogowskazy. Dojazd jest bardzo malowniczy, po drodze mija się wioski, pola trzciny cukrowej i kilka baobabów. Nie dojeżdża tu transport publiczny więc by tu dojechać trzeba wynająć skuter, taksówkę lub przejść się na pieszo.
Siedem kilometrów na zachód od miasta znajduje się Jezioro Tengrela (Lac Tengréla, 2 000 CFA), gdzie po wypożyczeniu łódki (w cenie biletu) można udać się na poszukiwania hipopotamów i ptactwa wodnego. Jadąc dalej tą samą drogą z Banfory, po 40 km dojeżdża się do Wzgórz Sindou (Pics de Sindou, 2 000 CFA) - grupy charakterystycznych iglic skalnych.
Jedyny bankomat w mieście jest w banku po sąsiedzku z Ecobank (nie pamiętam jego nazwy), przy głównej ulicy, kilkaset metrów na południe od bazaru. W sytuacjach bez innego wyjścia pieniądze można również wymienić u właścicieli większych sklepów w centrum miasta - kurs wymiany będzie jednak nieco słabszy niż w banku (640 CFA za euro).
Hotele
Blisko dworca Rakiety i bazaru znajduje się Restaurant Hotel del la Paix (wejście od strony bazaru). Dwuosobowy pokój z wentylatorem i łazienką na korytarzu kosztuje tutaj 6 000 CFA (w cenie jest śniadanie).Knajpy
Fajnym miejscem na spędzenie wieczoru jest bar pod gołym niebem na południu miasta, przy drodze na wschód za jednostką wojskową i szpitalem. Oprócz zimnego piwa można tu również coś przekąsić, choć nie ma menu i trzeba pytać zajmujących się tym kobiet, co mają do zaoferowania (lub po prostu zajrzeć do garnka). Kilka barów jest też w centrum miasta, włączając w to wszystkie hotele. Popularna, również wśród turystów restauracją jest McDonald, bardzo blisko Hotelu de la Paix i bazaru.Komunikacja
Autobusów do Bobo-Dioulasso jest dużo (1 300 CFA, półtorej godziny), kilka z nich kontynuuje jazdę dalej, do stolicy. Pierwszy autobus Rakiety do Wagadugu przez Bobo i Boromo odjeżdża o 6:00, następny o 8:30.
W bezpośrednim sąsiedztwie dworców autobusowych można znaleźć wypożyczalnie skuterów i motocykli.
Boromo

Zobacz mapę na Google Maps.
Poza ważnym przystankiem na drodze pomiędzy Wagadugu a Bobo-Dioulasso, Boromo znane jest z pobliskiego Parc National des Deux Bales, gdzie można podpatrzeć zażywające kąpieli słonie.
Samo miasteczko to właściwie jedna ulica, wzdłuż której dzieje się wszystko i nic. Pieniądze można wymienić w Ecobanku lub po nieco słabszym kursie w hotelu.
Hotele
Czterysta metrów na południe od dworca autobusowego jest chyba jedyny hotel w mieście - Hotel Touristique.Knajpy
Najlepszą restaurację można znaleźć w Hotelu Touristique. Po drugiej stronie ulicy, mniej więcej w połowie drogi z hotelu do dworca autobusowego są tańsze lokale, popularne wśród lokalnych turystów. Duży wybór przekąsek oferuje sam dworzec autobusowy, gdzie można zaspokoić głód bez wychodzenia z autobusu.Komunikacja
Niestety, w Boromo nie ma wypożyczalni skuterów. By dostać się do bram parku narodowego trzeba iść pieszo lub słono zapłacić - miejscowi taksówkarze nie chcieli rozmawiać o kwotach niższych niż 15 000 CFA.
Przez Boromo przejeżdżają wszystkie autobusy jadące pomiędzy Wagadugu a Bobo, ale nie oznacza to, że bardzo łatwo stąd wyjechać. Niektóre autobusy są bowiem pełne i nie zabierają więcej pasażerów. Przejazd do Wagadugu lub Bobo-Dioulasso kosztuje 2 500 CFA i trwa dwie i pół godziny.
Fada N'Gourma

Zobacz mapę na Google Maps.
Małe miasteczko na skrzyżowaniu szlaków z Burkiny do Beninu i Nigru. W Fada jest najfajniejszy bazar, z tych, które odwiedziliśmy w Burkinie podczas tego wyjazdu. Warto tu zatrzymać się, jeśli nieśpieszno nam do Wagadugu lub w inną stronę świata.
O dostęp do Internetu najpewniej jest na poczcie, naprzeciw głównego wejścia bazaru. W samej poczcie można kupić tylko znaczki, pocztówek podczas naszej wizyty nie było chyba w całym mieście.
Hotele
W samym centrum, ale trochę z boku (dobrze, bo nie słychać odgłosów ulicy) jest sympatyczny hotelik Auberge Bilimpo. Pokój dwuosobowy z dużym łóżkiem, łazienką i klimatyzacją kosztuje 7 500 CFA.Knajpy
Świetny bar pod gołym niebem - Maquis New Deal - z piwem i głośną muzyką można znaleźć kilkaset metrów na wschód od głównego skrzyżowania. Spokojniejsze miejsce z dobrą kuchnią znajduje się na północ od stacji paliw w centrum - Restaurant l'Aurore (dania główne od 350 (spaghetti) do 2 000 CFA). Inne spokojne miejsce warte polecenie to bar na terenie Procure Saint Joseph, przy głównym skrzyżowaniu.Komunikacja
Przez Fada jeździ dużo autobusów i minibusów, ale większość z nich jedzie tranzytem. Pojazdy te zatrzymują się na stacji paliw w centrum miasteczka. Większe autobusy mają przystanki gdzie indziej (STAF i Rakieta po zachodniej stronie bazaru). W uliczce obok stacji paliw jest dworzec autobusowy TSR. Autobusy tej firmy odjeżdżają do Wagadugu (3 000 CFA, 3 godziny jazdy) o 7:00, 13:00 i 17:00.