Informacje pochodzą z listopada 2024 roku.
Klimat w tej części Afryki kształtuje głównie wysokość nad poziomem morza, na którą nakłada się cykl pór deszczowych (na Wyżynie Abisyńskiej najwięcej pada w porze polskiego lata). Przewyższenie między depresją Jeziora Assal w Dżibuti a Addis Abebą w Etiopii wynosi dwa i pół kilometra. W Dżibuti niemal zawsze jest gorąco, w Addis Abebie niczym niezwykłym są temperatury poniżej 10 stopni. Aby zatem nie zmoknąć w Etiopii i nie cierpieć ekstremalnych upałów w Dżibuti najlepszą porą na podróż jest polska zima.
Zarówno Dżibuti, jak i Etiopia pozwalają na wjazd z wizą elektroniczną (E-Visa), uzyskaną przez dedykowane strony w Internecie (szczegóły w relacjach z tych państw). Wizy elektroniczne są również akceptowane na przejściach lądowych. Dodatkowo, wizę Etiopii można zdobyć bezpośrednio po przylocie na lotnisku w Addis Abebie.
Etiopia wymaga od przyjezdnych poświadczenia szczepienia przeciwko żółtej febrze - dotyczy to tylko tych, którzy wjeżdżają do Etiopii z krajów, w których ta choroba występuje (np. Dżibuti).
Ryzyko zachorowania na malarię w Dżibuti oraz na obszarach Etiopii położonych poniżej 2000 m n.p.m. występuje przez cały rok. Więcej o malarii na stronie Malaria w Afryce.
Pozostałe choroby, na które trzeba uważać w obu krajach to przenoszone przez komary denga i wirus Zika oraz przenoszona przez przywry występujące w wodzie stojącej bilharcjoza.
Etiopię i Dżibuti w jednym przewodniku zawiera tylko „Ethiopia & Djibouti” Lonely Planet. Skromny wybór innych przewodników oraz mapy po obu krajach przedstawiam w dalszej części relacji.
Zapis podróży w formacie GPX: dzibuti_etiopia.zip (0.97 MB).
Oba kraje posiadają swoje własne waluty: frank dżibutyjski i etiopski birr. W Dżibuti część wydatków (np. za hotele i wynajem samochodu) można regulować bezpośrednio w dolarach amerykańskich - z tego powodu wygodniej zabrać z sobą w podróż dolary, nie euro.
Bankomaty akceptujące kary Visa i Mastercard są w obu krajach. Po uwolnieniu kursu etiopskiego birra w połowie 2024 roku nie ma już istotnych różnic pomiędzy oficjalnym i czarnorynkowym kursem wymiany.
Z dwóch krajów na szlaku Dżibuti jest bezpieczniejszym kierunkiem podróży. Poza werbalną niechęcią na widok aparatu fotograficznego Dżibuti jest stosunkowo bezpiecznym krajem Afryki.
Etiopia od 2018 roku zmaga się z wewnętrznymi konfliktami, z których największym była zakończona w 2022 roku wojna w Tigraju. Chociaż trasa tej podróży wiodła przez względnie bezpieczne okolice, niektóre regiony kraju są nadal zagrożone ryzykiem eskalacji.
Aktualne wiadomości z Afryki, również związane z bezpieczeństwem, publikuję na stronie Wiadomości z Afryki. Więcej szczegółów na temat bezpieczeństwa w Dżibuti i Etiopii w dalszej części relacji.
W Dżibuti językiem urzędowym jest francuski, znajomość angielskiego przydaje się rzadko. W Etiopii język angielski jest bardziej popularny - na turystycznym szlaku zwykle nie ma problemu z porozumieniem się w tym języku.