Malaria w Afryce

Mapa - malaria w AfryceMalaria to choroba pasożytnicza przenoszona przez komary.

Z powodu malarii co roku umiera w Afryce około 400 tysięcy osób, głównie dzieci. Malarię przenosi tylko jeden gatunek komara - Anopheles (w Polsce nie występuje).

Istnieje kilka rodzajów zarodźców malarii (plasmodium): vivax, ovale, malariae, knowlesi i falciparum. Ten ostatni powoduje najgroźniejszą odmianę choroby - malarię mózgową. Jest to zarazem najpowszechniejszy rodzaj malarii w Afryce na południe od Sahary.

Nie ma szczepionki przeciw malarii. Nie ma absolutnie skutecznej metody uniknięcia zachorowania na malarię. Prawdopodobieństwo zachorowania można ograniczyć poprzez:

Ocenia się, że 1% zachorowań na malarię falciparum kończy się śmiercią. Afrykańskie dziecko przechodzi malarię średnio trzy razy w roku. Co minutę jedno z nich umiera. Po przejściu choroby organizm częściowo się uodparnia (chorujący przechodzą malarię tak jak my grypę) - efekt ten zanika po 6 miesiącach braku kontaktu z chorobą.

Część z odwiedzających tropiki zachęca do niestosowania środków profilaktycznych przeciw malarii. Stosując się do takich rad dołączamy do puli osób, z której co rok umiera prawie pół miliona. Nie jest prawdą, że Afrykanie radzą sobie z malarią bez profilaktyki, przytoczone wyżej liczby temu przeczą. Brak właściwej dla Afryki profilaktyki jest głównym powodem śmierci na malarię wśród turystów.

Zastrzeżenia: Informacje w serwisie www.yahodeville.com podane są bez żadnej gwarancji. Nie ma absolutnie żadnej pewności, że jakiekolwiek informacje zawarte lub cytowane na tej stronie dotyczące spraw medycznych są prawdziwe, poprawne, dokładne i aktualne. Informacje medyczne na stronie www.yahodeville.com mają charakter ogólny i nie mogą zastępować porady lekarza i z tego tytułu nie mogą być za takie uznawane. Autor nie bierze odpowiedzialności za wyniki i konsekwencje jakiejkolwiek próby wykorzystania informacji przedstawionych w tej witrynie. Żadne dane w serwisie www.yahodeville.com nie powinny być interpretowane, jako próba przedstawienia czy wyrażenia opinii medycznej lub w inny sposób zaangażowania się w praktykę medyczną.

© Janusz Tichoniuk 2001-2024