Kraje ryzyka

Tylko północne i południowe krańce Afryki są wolne od malarii, jak również tereny położone powyżej 3 000 m n.p.m.

Podczas pobytu w regionach zagrożonych malarią, poza ochroną przed ukłuciami komarów może być wskazane stosowanie odpowiedniej profilaktyki. Profilaktyka polega na regularnym przyjmowaniu jednego z trzech leków - meflochiny, doksycykliny lub atovaquone+proguanil (lek kombinowany). Wszystkie trzy są równie skuteczne, różnią się sposobem dawkowania, skutkami ubocznymi i kosztem.

Aby uzyskać szczegółowe informacje o zagrożeniu malarią w poszczególnych państwach Afryki użyj mapy lub wybierz je z listy.

Zastrzeżenia: Informacje w serwisie www.yahodeville.com podane są bez żadnej gwarancji. Nie ma absolutnie żadnej pewności, że jakiekolwiek informacje zawarte lub cytowane na tej stronie dotyczące spraw medycznych są prawdziwe, poprawne, dokładne i aktualne. Informacje medyczne na stronie www.yahodeville.com mają charakter ogólny i nie mogą zastępować porady lekarza i z tego tytułu nie mogą być za takie uznawane. Autor nie bierze odpowiedzialności za wyniki i konsekwencje jakiejkolwiek próby wykorzystania informacji przedstawionych w tej witrynie. Żadne dane w serwisie www.yahodeville.com nie powinny być interpretowane, jako próba przedstawienia czy wyrażenia opinii medycznej lub w inny sposób zaangażowania się w praktykę medyczną.

© Janusz Tichoniuk 2001-2024