Yaho de VilleYaho de Ville AfrykaWyprawy AparatZdjęcia ListNewsy KsiążkaKsiążki CDMuzyka PlecakPlecak komarMalaria ForumForum iLinki SamolotTorebki AutorKontakt

Doksycyklina

doxycycline

Antybiotyk z grupy tetracyklin, doskonale absorbowany przez organizm. Stosowany również do leczenia zapalenia płuc, gardła, migdałków, syfilisu, pryszczycy jak również tyfusu, dżumy i cholery.

Nazwy handlowe

Cyclidox, Doryx, Doxycyclinum, Doxyratio, LAA, Vibramycin, Vivocycline i inne.

Działania niepożądane

Występują rzadko. Nudności, wymioty, zapalenie jamy ustnej, nadwrażliwość na światło (zbyt szybka i silna opalenizna), zwiększone ryzyko infekcji grzybiczych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na tetracykliny, niewydolność wątroby. Doksycyklina zmniejsza skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych.

Koszt

Opakowanie zawierające 10 kapsułek 100 mg kosztuje od 7 zł. Dostępna od ręki w każdej aptece, na receptę.

Dawkowanie

Dawkowanie doksycykliny*
Dawka 1 tabletka 100 mg
Częstotliwość codziennie, o tej samej porze
Początek 1 dzień przed wyjazdem
Koniec 4 tygodnie po powrocie
Maksymalny czas 2 lata, jeśli nie występują działania niepożądane
*) dla osób powyżej 14 roku życia oraz masie ciała większej niż 50 kg. Nie dotyczy kobiet w ciąży, karmiących matek oraz osób uczulonych na doksycyklinę

Doksycyklinę zaleca się przyjmować z dużą ilością płynów (ale nie mleka) bądź w trakcie posiłku (najlepiej na pełny żołądek). Nie zaleca się przyjmowania razem z wapnem, magnezem bądź żelazem oraz krócej niż godzinę przed snem. Doksycyklina występuje w dwóch formach: hyclate i monohydrate - lepiej tolerowana przez organizm jest monohydrate.

Zastrzeżenia: Informacje w serwisie www.yahodeville.com podane są bez żadnej gwarancji. Nie ma absolutnie żadnej pewności, że jakiekolwiek informacje zawarte lub cytowane na tej stronie dotyczące spraw medycznych są prawdziwe, poprawne, dokładne i aktualne. Informacje medyczne na stronie www.yahodeville.com mają charakter ogólny i nie mogą zastępować porady lekarza i z tego tytułu nie mogą być za takie uznawane. Autor nie bierze odpowiedzialności za wyniki i konsekwencje jakiejkolwiek próby wykorzystania informacji przedstawionych w tej witrynie. Żadne dane w serwisie www.yahodeville.com nie powinny być interpretowane, jako próba przedstawienia czy wyrażenia opinii medycznej lub w inny sposób zaangażowania się w praktykę medyczną.