Profilaktyka

Profilaktyka

Żaden z obecnie dostępnych środków profilaktyki malarii nie zapewnia stuprocentowej ochrony. Dlatego bardzo ważne jest zapobieganie ukłuciom komarów. Środki profilaktyczne w postaci przyjmowanych doustnie tabletek bądź kapsułek zapobiegają rozwojowi malarii w przypadku, gdy komar wprowadzi ją do organizmu.

W Afryce skuteczne są tylko trzy środki profilaktyczne: doksycyklina, meflochina (Lariam) i atowakwon+prokwanil (Malarone). Wszystkie są tak samo skuteczne, różnią się przede wszystkim sposobem dawkowania, kosztem i działaniami niepożądanymi.

Dawkowanie   Koszt*
Doksycyklina codziennie 45 zł
Meflochina (Lariam) co tydzień 120 zł
Atowakwon+Prokwanil (Malarone) codziennie 320 zł
*) szacunkowy, dla podróży trwającej 2 tygodnie

Decydując się na którykolwiek ze środków profilaktycznych należy pamiętać o:

Zastrzeżenia: Informacje w serwisie www.yahodeville.com podane są bez żadnej gwarancji. Nie ma absolutnie żadnej pewności, że jakiekolwiek informacje zawarte lub cytowane na tej stronie dotyczące spraw medycznych są prawdziwe, poprawne, dokładne i aktualne. Informacje medyczne na stronie www.yahodeville.com mają charakter ogólny i nie mogą zastępować porady lekarza i z tego tytułu nie mogą być za takie uznawane. Autor nie bierze odpowiedzialności za wyniki i konsekwencje jakiejkolwiek próby wykorzystania informacji przedstawionych w tej witrynie. Żadne dane w serwisie www.yahodeville.com nie powinny być interpretowane, jako próba przedstawienia czy wyrażenia opinii medycznej lub w inny sposób zaangażowania się w praktykę medyczną.

© Janusz Tichoniuk 2001-2024