Yaho de VilleYaho de Ville AfrykaWyprawy AparatZdjęcia ListNewsy KsiążkaKsiążki CDMuzyka PlecakPlecak komarMalaria ForumForum iLinki SamolotTorebki AutorKontakt

Meflochina (Lariam)

mefloquine

Środek owiany złą sławą ze względu na szeroką gamę potencjalnych działań niepożądanych.

Nazwy handlowe

Confal, Eloquine, Lariam, Malarium, Mefliam, Mefloc, Meflotas, Mefque, Mephaquin, MQF.

Działania niepożądane

Występują najczęściej w pierwszych 3 tygodniach profilaktyki (raz na 10 tys. przypadków są to skutki bardzo poważne), po czym stopniowo zanikają. Najczęściej spotykane to: zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha. Rzadziej: nagłe zmiany nastroju, podniecenie, depresja, poczucie prześladowania, strach, płacz, agresja, skleroza, zdziwienie, panika, halucynacje, zaburzenia widzenia, snu (w tym koszmary), drżenie rąk, palpitacje serca, wysypka, wypadanie włosów, skurcze, utrata apetytu, gorączka. Reakcje neuropsychiatryczne występują częściej u osób cierpiących wcześniej na podobne zaburzenia.

Przeciwwskazania

Uczulenie na meflochinę, przebyte choroby neuropsychiatryczne lub depresja, kuracja halofantryną, konieczność wykonywania czynności wymagających dobrej koordynacji ruchów, leczenie meflochiną w przeciągu ostatnich 4 tygodni. Nie zaleca się rozpoczynania profilaktyki zaraz po przyjęciu szczepionki na tyfus lub podobne choroby (szczepienie będzie nieskuteczne).

Koszt

Opakowanie Lariamu zawierające 8 tabletek 250 mg kosztuje około 120 zł. Dostępny w niektórych aptekach na zamówienie, na receptę.

Dawkowanie

Dawkowanie Lariamu (meflochiny)*
Dawka 1 tabletka 250 mg
Częstotliwość cotygodniowo, tego samego dnia
Początek 2 tygodnie przed wyjazdem
Koniec 4 tygodnie po powrocie
Maksymalny czas 3 lata, jeśli nie występują działania niepożądane
*) dla osób powyżej 14 roku życia oraz masie ciała większej niż 50 kg. Nie dotyczy kobiet w ciąży, karmiących matek oraz osób uczulonych na meflochinę

Kurację można rozpocząć 3 tygodnie przed wyjazdem, by sprawdzić, czy nie występują efekty niepożądane i ewentualnie zmienić profilaktykę na inną. Każdą dozę należy poprzedzić dużą ilością wody. Zaleca się dawkowanie po posiłku, najlepiej nie przed snem.

Zastrzeżenia: Informacje w serwisie www.yahodeville.com podane są bez żadnej gwarancji. Nie ma absolutnie żadnej pewności, że jakiekolwiek informacje zawarte lub cytowane na tej stronie dotyczące spraw medycznych są prawdziwe, poprawne, dokładne i aktualne. Informacje medyczne na stronie www.yahodeville.com mają charakter ogólny i nie mogą zastępować porady lekarza i z tego tytułu nie mogą być za takie uznawane. Autor nie bierze odpowiedzialności za wyniki i konsekwencje jakiejkolwiek próby wykorzystania informacji przedstawionych w tej witrynie. Żadne dane w serwisie www.yahodeville.com nie powinny być interpretowane, jako próba przedstawienia czy wyrażenia opinii medycznej lub w inny sposób zaangażowania się w praktykę medyczną.