Ochrona

KomarMalarię wraz ze śliną przenosi tylko jeden gatunek komara - Anopheles. Rozpoznamy go po sposobie siadania - Anopheles trzyma odwłok pod kątem 45 stopni do powierzchni, na której siada (jak na rysunku po prawej), podczas gdy pozostałe trzymają go równolegle.

Najwięcej komarów, a więc i największe ryzyko zachorowania, jest w pobliżu płytkich zbiorników wody stojącej - na terenach podmokłych, w lasach, miastach itp. Dużo moskitów pojawia się zwłaszcza pod koniec pory deszczowej. Najmniej jest ich na pustyniach i w górach (powyżej 1.500 m ryzyko jest mniejsze, choć w sprzyjających warunkach może występować aż do 3.000 m).

Do znalezienia ofiary komary posługują się receptorami dwutlenku węgla. Związek ten wydychamy z każdym oddechem. Moskity wyczuwają również substancje zapachowe wydzielane z potem. Najchętniej owady te siadają na obiektach o czarnej barwie. Komary przenoszące malarię w Afryce kłują tylko od zmierzchu do świtu.

Ochrona przed ukłuciami

Osobista

Prostym sposobem przeciwdziałania ukłuciom komarów są długie spodnie i koszula z długim rękawem w jasnych barwach. Ważne jest również aplikowanie na ubranie i odsłonięte części ciała odpowiedniego środka odstraszającego.

Najskuteczniejsze repelenty zawierają DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid), który blokuje receptory węchu komara. Równie skuteczne środki o podobnym działaniu to ikarydyna (produkty firmy Bayer), IR3535 (ethyl butylacetylamino propionate, Avon), AI3-37220 i SS220. Jednego z tych składników, w minimalnym stężeniu 30%, należy szukać w składzie repelentu, który zamierzamy stosować w Afryce.

W hotelu

Jeśli w pokoju jest klimatyzacja, włączmy ją - niska temperatura skutecznie płoszy moskity. Podczas snu najlepszym zabezpieczeniem jest moskitiera - jednak nie wszystkie hotele są w nie wyposażone. Do powstrzymania komarów wystarczy moskitiera z oczkami nie większymi niż 2 mm (około 156 oczek na cal).

Dobrze, by moskitiera była nasączona insektycydem, co według niektórych źródeł dwukrotnie podnosi jej skuteczność (podczas snu komary mogą atakować części ciała dotykające siatki). Najpopularniejsze insektycydy to permetryna i deltametryna. Oba specyfiki wytrzymują kilka prań i są niemal bezwonne. Samodzielnie nasączane moskitiery zachowują właściwości insektobójcze przez kilka tygodni. Moskitiery impregnowane fabrycznie wytrzymują kilka lat.
Jeśli korzystamy z hotelowej moskitiery, przed snem sprawdźmy czy nie jest dziurawa oraz spryskajmy ją repelentem.

Do generalnego wypłoszenia owadów z pokoju można użyć powoli spalającej się spirali, zawierającej pyretroidy. Jedna spirala wystarcza na około 8 godzin. Urządzenia elektryczne odstraszające rzekomo komary za pomocą dźwięków lub ultradźwięków są nieskuteczne.

© Janusz Tichoniuk 2001-2024