Róg Afryki 2005

Informacje praktyczne

Wstęp
Język
Pogoda
Wizy
Pieniądze
Mapy i przewodniki
Zdrowie
Zagrożenia
Samoloty

Wstęp

Informacje pochodzą z początku 2005 roku. Relacja z Jemenu to kompilacja informacji zebranych w styczniu przez Zbyszka Jancewicza oraz moich z kwietnia. Relacja z Erytrei i Dżibuti powstała zaś na podstawie relacji Macieja Graczyka i mojej, odpowiednio z maja i kwietnia tegoż roku.
Termin i budżet wyszczególnione poniżej dotyczą tylko wyprawy z Erytrei do Somalilandu via Dżibuti oraz kawałka Jemenu, mojego autorstwa.

Język

Władając wyłącznie językiem angielskim da się skutecznie porozumieć we wszystkich krajach na szlaku. Najlepiej pod tym względem wypada była kolonia brytyjska - Somaliland, najgorzej zaś postfrancuskie Dżibuti. Nawet tam, nieznajomość francuskiego nie powinna być jednak specjalnie uciążliwa - a to, dzięki dużej ilości somalijskich uchodźców.
Wszędzie, nawet tam, gdzie nasz nowy przyjaciel i my nie znamy ani słowa we wspólnym języku, da się porozumieć za pomocą uśmiechów i uniwersalnego języka gestów.

Pogoda

Okres wiosny sprzyja podróżom. Temperatury, są bowiem umiarkowane a opady deszczu zdarzają się na tyle rzadko, by nie utrudniać zbytnio wędrówki. W górach Jemenu, w styczniu jest chłodno - nocą temperatura może spaść do kilkunastu stopni Celsjusza.
Szczegóły dotyczące poszczególnych krajów zawarłem w dalszej części relacji.

Wizy

Wiza SomalilanduNie ma konieczności wyrabiania wiz przed wylotem z Europy, wszystkie bowiem, można zdobyć na miejscu (w przypadku wizy Erytreii jest to informacja niesprawdzona). Gdyby jednak zaistniała potrzeba wyrobienia ich wcześniej, podaję kilka informacji praktycznych:

Pieniądze

Zarówno euro (EUR) jak i dolary amerykańskie (USD) wszędzie są mile widziane i łatwo wymienialne. W niektórych przypadkach, dolary są jednakowoż jedynym akceptowalnym środkiem płatniczym, dotyczy to zwłaszcza opłat za bilety lotnicze i wizy. Warto, mieć więc zapas "zielonych", by nie tracić na wymianie z EUR.
Bankomaty powszechnie występują w większych miastach Jemenu oraz w Dżibuti Town (w obu miejscach korzystałem z Visa Electron), brak jest ich natomiast w Erytrei i Somalilandzie.

Mapy i przewodniki

W głównej mierze korzystałem z przewodnika Lonely Planet "Ethiopia, Eritrea & Djibouti" z 2000 roku, uzupełnionego o fragmenty "Africa on a Shoestring" z 2001 roku. W Jemenie sprawdził się dość stary przewodnik "Yemen", tego samego wydawnictwa, z 1999 roku. Wszystkie wymienione pozycje są już trochę nieaktualne, ale brak niektórych informacji lub ich nieadekwatność, nie był dużym mankamentem.
Somaliland nie jest opisany przez żadne przewodniki. Sporą garść wiedzy na temat tego kraju odnalazłem na forum dyskusyjnym Lonely Planet - Thorn Tree, zwłaszcza posty niejakiego Laszlo Wagnera, któremu niniejszym dziękuję, okazały się bardzo przydatne.
Z map innych, niż te zamieszczone w przewodnikach, nie korzystałem. Warto jednak nadmienić, że najlepsze wydają się być mapy Michelin, inne mają tendencje do zbyt optymistycznego oznaczania stanu dróg, zwłaszcza w Somalilandzie. Mapa obejmująca cały obszar Afryki północno-wschodniej wraz z Półwyspem Arabskim to "745 - Africa - North East and Arabia", dostępna w wielu księgarniach, w tym na Dworcu Centralnym w Warszawie.

Zdrowie

We wszystkich krajach istnieje wymóg posiadania przy wjeździe aktualnej szczepionki na żółtą febrę. W praktyce nikt jednak tego nie sprawdzał. "Żółtą książeczkę", jak niektórzy nazywają ten dokument, można otrzymać za darmo w oddziałach Sanepidu.
Wszystkie kraje są również obszarami endemicznymi występowania malarii, konieczne więc jest stosowanie odpowiedniej profilaktyki. Szczegółowe informacje na temat ryzyka zawarłem w kolejnych częściach relacji, dotyczących poszczególnych krajów oraz w dziale Malaria w Afryce.

Zagrożenia

Wbrew temu, co publikują media, region nie jest bardzo niebezpieczny, takie przynajmniej sprawia wrażenie. Zagrożenie drobną przestępczością jest minimalne. Wszędzie, nawet po zmroku, można czuć się bezpiecznie. Równie dobrze wygląda sytuacja z drobnym cwaniactwem oraz napastliwością żebraków - region, jest bowiem odwiedzany przez bardzo małą ilość turystów.
Licho jednak nie śpi. W każdym z krajów Rogu Afryki istnieją punkty zapalne, które czasem przygasają na dłużej, by wybuchnąć za chwilę z podwójną gwałtownością. Warto więc być na bieżąco z najświeższymi doniesieniami z regionu, by uniknąć znalezienia się na linii strzału. Polecam serwisy informacyjne, wymienione w Źródłach, jak również Wiadomościami z Afryki, które regularnie publikuję na tej stronie. Informacje o miejscach podwyższonego ryzyka umieściłem w opisach kolejnych państw.

Samoloty

Bilet Yemenia Nie ma co liczyć, na tanie przeloty z Polski w ten rejon świata, bezpośrednich połączeń nie ma a czartery (za wyjątkiem Jemenu), tam nie docierają. Polując na tani bilet warto sprawdzać ceny tych samych przelotów w kilku miejscach, gdyż różnice pomiędzy poszczególnymi biurami mogą być znaczące. Warto też być upartym, gdyż standardowo, pytając o połączenie w biurze podróży, otrzymamy tylko oferty dużych europejskich przewoźników wraz z informacją, że to "jedyne" możliwości. Samodzielne kontakty telefoniczne z przedstawicielami egzotycznych linii lotniczych w Niemczech może przynieść wymierne oszczędności. Przy wylotach z Frankfurtu, różnica w cenach biletów kupowanych przez agentów IATA w Polsce a tych kupowanych bezpośrednio, może przekroczyć 100 EUR (przykład Yemenii).
By ułatwić wyszukiwanie połączeń w Internecie, podaję kody lotnisk do wpisywania w wyszukiwarkach biletów: Warszawa - WAW, Frankfurt - FRA, Asmara - ASM, Sana - SAH, Dżibuti Town - JIB. Równie ważne jak ceny są dni wylotów. Egzotyczne linie wylatują z lotnisk Europejskich zwykle raz lub dwa razy w tygodniu, co przy kombinowanych połączeniach może oznaczać nieplanowane przerwy (stopovery). Rozkład lotów można łatwo sprawdzić samodzielnie na stronach internetowych poszczególnych linii lotniczych - by się na nich znaleźć wystarczy kliknąć na ich nazwy w tekście powyżej. Tam też można znaleźć aktualne telefony do przedstawicielstw w Niemczech.
Pytając o bilety z lotnisk niemieckich, warto również zapytać o dodatkową opcję Rail & Fly, dzięki której, za dodatkową opłatą dojedziemy koleją na lotnisko (dotyczy tylko przejazdu na terytorium Niemiec). W programie tym, uczestniczy między innymi Yemenia, która sprzedaje Rail & Fly za 70 Euro.
Erytrea
Notatnik
© Janusz Tichoniuk 2001-2024