Yaho de VilleYaho de Ville AfrykaWyprawy AparatZdjęcia ListNewsy KsiążkaKsiążki CDMuzyka PlecakPlecak komarMalaria iLinki SamolotTorebki AutorKontakt

Informacje praktyczne

Wstęp Język Pogoda Wizy Pieniądze Mapy i przewodniki Zdrowie Zagrożenia Samoloty

Wstęp

Informacje pochodzą z lata roku 1999. Dzień o tej porze roku trwa od 7 do 19. Noc zapada dużo szybciej niż w Europie. Miejscowy czas to +3 GMT, czyli dwie godziny przed Polską.

Język

Trzy kraje są byłymi koloniami brytyjskimi, język angielski jest językiem urzędowym i nauczanym w szkołach. Nie ma więc problemu z porozumieniem się. Drugi język to Suahili, poniżej kilka przydatnych wyrazów:
baridi - zimne
jumbo - cześć
karibu - witam
mzungu - biały człowiek, często słyszane z ust dzieci
mzuri - dziękuję
sana - bardzo
soda - napój gazowany

Pogoda

Lato (w Polsce) to w tym rejonie świata - zima, jest to wprawdzie pora sucha, ale mimo to pada dosyć często a temperatury są umiarkowane - nie przekraczają 30 stopni.

Wizy

Nie ma konieczności kupowania wiz przed wylotem z Europy.

Pieniądze

Najpraktyczniej jest brać gotówkę. Czeki podróżne można wymienić, ale nie obywa się to bez problemów.

Mapy i przewodniki

Jeżeli przewodnik to oczywiście Lonely Planet. Najodpowiedniejszym na tę trasę byłby East Africa. Dobry, choć grubszy i droższy jest Africa On A Shoestring, zawierający w zasadzie tylko informacje dla niskobudżetowców. Dostępny jest również przewodnik po samej Kenii.

Miałem doświadczenia z mapami kilku producentów: PPWK, Nelles oraz węgierskiej Cartographii. Dopóki nie będziemy się poruszać własnym samochodem nie są potrzebne mapy dokładne ani aktualne a jedynie wytrzymałe, gdyż wszystko jest w przewodniku. Z trzech wymienionych producentów najbardziej wytrzymałe na używanie są mapy Cartographii a najmniej PPWK.

Zdrowie

Przy wjeździe na Zanzibar, sprawdzane jest szczepienie na żółtą febrę. Zaszczepić się można w Sanepidzie w Warszawie, przy ulicy Żelaznej 79, tel. (022) 6209001. Szczepią przez 1 godzinę, od 12:00 do 13:00, koszt to 23 złote. Przy okazji dostaje się za darmo Międzynarodową Książeczkę Szczepień (nie trzeba zdjęć).

Warto jest się zaszczepić również na żółtaczkę zakaźną, szczepienia w sanepidach, również wojewódzkich, szczepionka (HAVRIX) jest droga (koło 120 PLN za dawkę) i wymaga 2 dawek, odporność zyskuje się po 1-2 tyg. po pierwszej dawce.
W Mbarara (Uganda) podczas mojego pobytu wybuchło ognisko zachorowań na cholerę. W Ugandzie, co jakiś czas wybucha też epidemia eboli.

Wszystkie trzy kraje leżą w strefie malarycznej. Chloroquine jest tutaj nieskuteczne. Informacje na temat malarii znajdziesz na stronie Malaria w Afryce.

Zagrożenia

W każdym z trzech państw regionu istnieją miejsca o podwyższonym ryzyku. W Kenii dotyczy to Nairobi oraz północnego wschodu. W Ugandzie - przygranicza Ruandy oraz na północ od Nilu. W Tanzanii przygranicza Ruandy i Burundi.

Ryzykowne może być również podróżowanie - na dobrych drogach samochody rozwijają ekstremalne prędkości. Dotyczy to wszystkich trzech krajów.

Samoloty

Bilet kupiłem za 880 DEM (Mombasa, wylot z Duseldorfu, dojazd kolejami niemieckimi w dwie strony za darmo, pozostaje tylko dojazd do granicy oraz ewentualna dopłata za pociąg kwalifikowany). Ofertę znalazłem w Internecie (Tu i Tam). Linie lotnicze LTU.


<<< Wstęp i mapa
Kenia >>>