Yaho de VilleYaho de Ville AfrykaWyprawy AparatZdjęcia ListNewsy KsiążkaKsiążki CDMuzyka PlecakPlecak komarMalaria iLinki SamolotTorebki AutorKontakt

Tanzania i Zanzibar - Informacje praktyczne

Zobacz również relację z Tanzanii: Dookoła Jeziora Malawi 2008.

Wizy Pieniądze Zagrożenia Zakupy

Mutukula Bukoba Mwanza Arusha Dar es Salaam Zanzibar


Wizy

Swoją kupiłem w Mombasie. Trwa to tylko godzinę i kosztuje 20 USD. Teoretycznie wizy są osiągalne na granicach ale czasami chcą za nie 5 USD więcej a ponadto na mniej uczęszczanych przejściach lądowych ich kupienie może okazać się niemożliwe.

Tanzania - 200 szylingów

Pieniądze

1 USD = 750 TSh (szyling Tanzanii)

Zagrożenia

W Tanzanii jest bezpiecznie. Bandyckie napady zdarzają się na drogach wiodących z Ruandy do Mwanzy. Podróżowanie jest bardzo powolne, tylko kilka dróg pokrytych jest asfaltem.

Kilimandjaro Beer

Zakupy

Woda 1,5L - 500 TSh; piwo - 800 TSh; baterie 2CR5 do aparatu - 5.000 TSh.


Mutukula

(granica z Ugandą). Pokonanie granicy jest bardzo łatwe. Jest to wieś pośrodku której stoi szlaban, wokół kręci się jedynie garstka moneychangers. Z jednej strony jest Uganda, z drugiej - Tanzania. Wymiana pieniędzy u moneychangers jest niekorzystna, kurs jaki oferują to 500-600 TSh za 1 USD, można też się pozbyć szylingów ugandyjskich.

Bukoba

Miasto portowe nad jeziorem Wiktorii. Z miejsca gdzie zatrzymują się busy, do portu jest kilka kilometrów przyjemnego marszu.

Mwanza

Miasto pięknie wygląda z jeziora, natomiast samo w sobie nie jest specjalnie piękne. Idąc z portu ulicą Nyerere łatwo jest przeoczyć uliczkę w prawo w kierunku "dworca autobusowego" i tanich hoteli. Nie należy ufać napotkanym przechodniom twierdzącym że w hotelu który akurat chcemy znaleźć jest drogo i niebezpiecznie a w tym który on zna jest ok.
Posilić się można w okolicach Uhuru Street, gdzie kobiety sprzedają z wiader ryż i kassawę z sosem - 300 TSh za pełną michę, dodatkowe 200 TSh za kilka kawałków gumowatego mięsa.

Arusha

Pogoda cały czas nie była najlepsza, góra Meru spowita była całkowicie w chmurach. W Arushy (jak również w Dar i na Zanzibarze) istnieje system hotelowych "naganiaczy". Pracują za prowizję, ale nie ma to wpływu na ostateczną cenę jaką trzeba zapłacić. Czy się hotel znajdzie samemu czy z pomocą naganiacza nie ma to znaczenia. Dla naganiacza płaci działkę hotel, turysta w obu przypadkach płaci tyle samo.

Dar es Salaam

Obok portu, idąc w lewo znajduje się szereg małych, zbitych z desek knajpek gdzie tanio można się posilić.
Nie należy słuchać miejscowych że na Zanzibarze wszystko jest drogie i najlepiej jest wymienić pieniądze w Dar. Kurs dolara na wyspie jest równie dobry a kantorów jest bardzo dużo.

Zanzibar

Już na promie sprawdzane są szczepienia Żółtej Febry. Po zejściu z pokładu należy udać się do małego baraku do kontroli paszportowej (jeszcze jedna pieczątka) i dalej do pobieżnej odprawy celnej.
Zanzibar Zanzibar to piękna wyspa, raj na ziemi, dlatego białych jest tu dużo i nikt na nich nie zwraca już uwagi. Na wyspie jest kilka rzeczy które każdy musi zrobić. Najpierw trzeba zabłądzić w labiryncie wąskich uliczek Kamiennego Miasta, potem zobaczyć zachód słońca z tarasu Africa House Hotel (piwo 800 TSh) a następnie, wieczorna kolacja na Jamituri Gardens (tanio). Całodniowe (od 9 do 16) wycieczki po wyspie - Spice Tours, również należą do konieczności (od 9 USD, all inclusive). Inne atrakcje to: nurkowanie, pływanie z delfinami itp.


<<< Uganda
Notatnik >>>