Yaho de VilleYaho de Ville AfrykaWyprawy AparatZdjęcia ListNewsy KsiążkaKsiążki CDMuzyka PlecakPlecak komarMalaria iLinki SamolotTorebki AutorKontakt
Flaga Suazi

Suazi (Eswatini)

Więcej o Suazi:
Foto
News
Książka

Informacje praktyczne


Geografia
Pogoda
Wizy i ambasady
Dojazd i samoloty
Zdrowie
Przewodniki, mapy i GPS
Pieniądze
Zagrożenia
Język
Internet i telefon
Komunikacja
Hotele i kempingi
Jedzenie i zakupy


Indeks alfabetyczny: Mbabane Phophonyane Falls

Wprowadzenie

Jeden z najmniejszych krajów Afryki (najmniejszy na południe od równika) i jedna z kilku ostatnich na świecie monarchii absolutnych - Suazi. Król Mswati III w 2018 roku zmienił nazwę swojego dominium na Eswatini, ale dotychczasowa nazwa z pewnością jeszcze długo będzie w użyciu.

Suazi i Afryka

Informacje pochodzą ze stycznia 2017 roku.

Suazi w skrócie

Geografia

Suazi jest wklejone pomiędzy Republikę Południowej Afryki i Mozambik, bez własnego dostępu do morza. Jak na tak mały kraj, jest on stosunkowo zróżnicowany. Zachodnia połowa Suazi wypiętrzają wschodnie rubieże Gór Smoczych. Po wschodniej stronie, przy granicy z Mozambikiem znajdują się nizinne równiny.

Suazi i Polska

Z północy na południe Suazi rozpościera się na dystansie około 170 km, od granicy z RPA na zachodzie do granicy z Mozambikiem na wschodzie jest około 130 km.

Suazi leży w strefie czasowej przesuniętej o godzinę do przodu w stosunku do Polski - południe w Mbabane to dopiero 11:00 w Polsce. Od początku kwietnia do końca października, gdy w Polsce obowiązuje czas letni, nie ma różnicy czasu - w Polsce i Suazi jest ten sam.

Republika Południowej Afryki i Mozambik stosują ten sam czas, więc podczas przekraczania granic nie trzeba przestawiać zegarków. Szczegółowe informacje o strefach czasowych w Afryce zawarłem na mapie stref czasowych Afryki.

Suazi, Mbabane - pogoda (wykres)

Najdłuższe dni w Suazi są w grudniu, gdy widno jest od czwartej trzydzieści do dziewiętnastej. Najkrócej dzień trwa w czerwcu, gdy dzień zaczyna się po szóstej a kończy o siedemnastej trzydzieści.

Pogoda

Suazi znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanie tropikalnego. Pora deszczowa trwa od listopada do marca, opady w tym okresie przybierają zwykle formę intensywnych burz.

Podane obok na wykresie temperatury i opady dotyczą Mbabane, które położone jest około 1200 m n.p.m., im niżej, w stronę Mozambiku, temperatury są wyższe a opady w porze deszczowej mniejsze.

Wizy i ambasady

Przy pobytach nie dłuższych niż 30 dni nie ma potrzeby ubiegania się o wizę. Odpowiednią pieczątkę wjazdową otrzymuje się na wszystkich przejściach granicznych.

Wizy państw sąsiednich

Polska ambasada w Suazi

W Suazi nie ma polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego. Kraj znajduje się w kompetencji Ambasady w Pretorii (Republika Południowej Afryki). Telefon alarmowy: +27 12 430 9621.

Dojazd i samoloty

Do Suazi można dojechać lądem z krajów sąsiednich albo przylecieć samolotem.

Droga lądowa

Samolotem

Jedynym portem lotniczym Suazi obsługującym ruch międzynarodowy jest King Mswati III International Airport pod Manzini, 90 km od Mbabane (kod IATA: SHO).

Z Polski nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych do Suazi. Bilet z dwiema przesiadkami w dwie strony z Warszawy do Manzini kosztuje około 1000 euro. Tańszym rozwiązaniem jest zwykle przelot do Johannesburga w RPA, a następnie dojazd do Suazi drogą lądową.

Do Mbabane można przylecieć bezpośrednio tylko z Johannesburga, za około 150 euro w jedną stronę.

Ceny biletów lotniczych ulegają ciągłym zmianom. Ponieważ bilet lotniczy stanowi często największy pojedynczy koszt w budżecie wyprawy warto poświęcić czas na znalezienie najkorzystniejszej oferty. Sposób, w jaki szukam tanich biletów lotniczych do Afryki opisałem na stronie Bilety lotnicze.

Zdrowie

Suazi należy do czołówki krajów z rekordowo wysokim odsetkiem nosicieli wirusa HIV (około 25% całej dorosłej populacji).

Przyjeżdżający do Suazi z krajów, na których terenie występuje żółta febra (najbliżej w Angoli - zasięg występowania żółtej febry), również w przypadku tranzytu dłuższego niż 12 godzin, zobowiązani są posiadać dowód szczepienia przeciwko tej chorobie.

Malaria występuje przez cały rok na nizinnych terenach wiejskich. Szczegółowe informacje o malarii znajdują się na stronie Malaria w Afryce.

Przewodniki, mapy i GPS

Przewodniki

Botswana jest opisana w kilku przewodnikach w języku angielskim:

Mapy

Suazi - Google Maps

Mapa samego Suazi to rzadki widok na półce w księgarni. Jedyną bodaj dostępną mapą papierową jest ITMBSwaziland” w skali 1:250 000

Zobacz również mapę Suazi na Google Maps.

GPS

Dobre mapy do odbiorników GPS dostępne są na urządzenia firmy Garmin, TomTom oraz na tablety:

Zapis całej podróży przez Suazi z urządzenia GPS jest dostępny do pobrania w formacie KML: suazi.zip (169 KB).

Pieniądze

Oficjalną walutą Suazi jest lilangeni (liczba mnoga: emalangeni), o symbolu międzynarodowym SZL. Lilangeni dzieli się na sto centów. Lilangeni jest związane z południowoafrykańskim randem kursem w stosunku 1:1. W obiegu równolegle do lilangeni na takich samych prawach funkcjonuje rand - przyjeżdżając do Suazi z RPA nie trzeba zatem wymieniać walut. Wyjątkiem są monety - w Suazi mało kto akceptuje bilon w randach.

Banknot 20 lilangeni

Kursy wymiany:

Polskie złotówki w Suazi są bezwartościowe. W celach porównawczych można założyć, że 20 emalangeni to 5 złotych.

Pieniądze wymienia się w bankach.

Bankomaty dostępne są w miastach, w bankach i supermarketach. Kartą można zapłacić w większości supermarketów, na niektórych kempingach, stacjach benzynowych i w parkach narodowych.

Zagrożenia

Suazi uchodzi za kraj bezpieczny. Wśród ostrzeżeń najczęściej pojawiają się to o potencjalnych napaściach po zmroku - zarówno w większych miastach, jak i na głównych drogach.

Skróty najważniejszych wiadomości z Suazi publikuję na stronie Wiadomości z Afryki.

Język

Obok języka angielskiego, status języka urzędowego Suazi posiada język suazi, należący do rodziny języków bantu. Język angielski dominuje w mediach i urzędach. W języku angielskim są wszystkie znaki drogowe i inne przydatne turyście informacje.

Internet i telefon

Internet

Wi-Fi jest dostępne w większości hoteli, kempingów oraz restauracji. W niektórych z nich jest to usługa płatna. Na kempingach sygnał Wi-Fi osiągalny jest często tylko w pobliżu recepcji.

Internet mobilny w Suazi kosztuje około 70 emalangeni za 150 MB, w zależności od wybranego operatora i oferty.

Telefon

Międzynarodowy numer kierunkowy do Suazi to +268. W kraju jest dwóch operatorów telefonii komórkowej (w kolejności ilości użytkowników):

Lokalna karta SIM kosztuje 10 emalangeni. Zakup karty wymaga rejestracji danych z paszportu.

Minuta połączenia do Polski z lokalnej karty SIM kosztuje około 3, wysłanie SMS-a od 2 do 3 emalangeni.

Poza Orange, wszyscy pozostali polscy operatorzy telefonii mobilnej oferują połączenia roamingowe z Suazi. W zależności od operatora minuta połączenia do Polski kosztuje od 8 do 10 złotych, wysłanie SMS-a od 1,50 do 2 złotych. Połączenia przychodzące z Polski kosztują od 5 do 8 złotych, odbieranie SMS-ów jest bezpłatne.

Komunikacja

Hotele i kempingi

Standard miejsc noclegowych w Suazi przypomina ten z RPA, choć wybór jest mniejszy.

Najtańsze noclegi oferują kempingi. Stanowiska kempingowe są z reguły przestronne i zapewniające prywatność. Czasami są one wyposażone w indywidualne przyłącza elektryczne, wody i braai (grill). Doba pobytu na kempingu kosztuje średnio 100 emalangeni.

Gniazdka elektryczne w Suazi są typu brytyjskiego, z dużymi okrągłymi bolcami, o napięciu 230V, 50Hz. Do podłączenia polskiej wtyczki niezbędna jest przejściówka. Nie da się jej wepchnąć na siłę, gdyż rozstaw otworów w gniazdku jest większy od rozstawu bolców we wtyczce.

Jedzenie i zakupy

Sibebe

Kuchnia Suazi nie wyróżnia się niczym szczególnym w porównaniu do upodobań pozostałej części południowej Afryki. Tutaj również popularnym rytuałem jest braai, czyli grillowanie steków i kiełbas. Korzystając z lokalnych jadłodajni i barów rzadko można trafić na egzotyczne rarytasy, najczęściej będąc skazanym na frytki, smażone kiełbaski i białe pieczywo.

Swaziland Beverages produkują kilka rodzajów piw, w tym najbardziej popularne Sibebe, Hansa i Castle. Piwo sprzedawane jest w butelkach o pojemności 340 i 660 ml. Sklepy z alkoholem są zamknięte w niedziele.


Phophonyane Falls i Mbabane

Phophonyane

Wjeżdżając do Suazi samochodem należy opłacić podatek drogowy w wysokości 50 emalangeni (można płacić w randach). Po przejechaniu granicy w Bulembu kończy się asfalt RPA a zaczyna średniej jakości bita droga użytkowana głównie przez firmy eksploatujące okoliczne plantacje eukaliptusów.

Wodospad Phophonyane dostępny jest poprzez Phophonyane Falls Ecolodge, gdzie płaci się za wstęp 50 randów od osoby. Do wodospadu prowadzi kilkusetmetrowej długości szlak, całość można obejść piechotą w pół godziny. Wody wodospadu Phophonyane ześlizgują się kilkoma kaskadami po skałach i choć nie są to Wodospady Wiktorii, warte są przystanku.

Jadąc w kierunku stolicy można przytrzymać się w okolicach monolitu Sibebe, od którego zaczerpnął nazwę lokalny browar. Sibebe jest drugim na świecie pod względem wielkości monolitem skalnym. Niestety nie ma zbyt dogodnego punktu, z którego można podziwiać ten cud natury.

Nocleg na kempingu Legends Backpacker Lodge pod Mbabane (100 randów od osoby). Kemping pozbawiony jest przyłączy elektrycznych i sprawia wrażenie zapuszczonego. Na miejscu jest niezły basen a o godzinie 19:00 można przyłączyć się do wspólnego grillowania. Jest również Wi-Fi.

Suazi opuściliśmy przejściem granicznym z RPA w Mananga. Procedury wjazdowe są równie proste, jak w przypadku wjazdu do Suazi.


<<< Lesotho
Galeria >>>