Informacje pochodzą ze stycznia 2017 roku.
Od RPA po Zanzibar rozpościera się olbrzymia połać Afryki, który w linii prostej spina odległość porównywalną z dystansem dzielącym Polskę i Sudan. Na tej przestrzeni układają się różne strefy klimatyczne, pomiędzy którymi nie da się przewędrować tylko porą bezdeszczową. Opisywana podróż w styczniu i lutym, przypadała na okres, gdy w obszarze zwrotnika koziorożca padały deszcze, co jednak nie komplikowało zbytnio logistki wędrowania. W tym samym czasie w Tanzanii i RPA pogoda do podróży była doskonała..
Po szczegółowe informacje dotyczące pogody w poszczególnych krajach odsyłam do dalszej części relacji.
Do Republiki Południowej Afryki nie są wymagane wizy dla Polaków. Pozostałe wizy na trasie podróży są dostępne do kupienia na granicach.
Szczegółowe informacje wizowe dotyczące poszczególnych krajów znajdują się w dalszej części relacji.
Wszystkie opisywane kraje wymagają od przyjezdnych dowodu szczepienia przeciw żółtej febrze, ale tylko jeśli przyjeżdżamy z kraju, w którym choroba ta występuje (na przykład z Angoli, Demokratycznej Republiki Konga, Burundi, Ugandy i Kenii). Więcej o zasięgu występowania tej choroby i szczepieniach na stronie Dokumenty.
Tylko część RPA oraz południe Zimbabwe wolne jest od malarii. W zależności od celu i czasu podróży, przed wyjazdem trzeba zadbać o odpowiednią profilaktykę antymalaryczną. Więcej o malarii i jej zapobieganiu na stronie Malaria w Afryce.
Republika Południowej Afryki, Zimbabwe, Zambia i Tanzania opisane są w kilku przewodnikach, które wymieniam w dalszej części relacji.
Wszystkie kraje na trasie w jednym przewodniku znalazły się tylko w wydawnictwie Lonely Planet „Africa”, w którym opisana jest cała Afryka.
Dostępnych jest także kilka map - zarówno papierowych, jak i na urządzenia elektroniczne (GPS).
Ślady GPS z opisanej na tej stronie wyprawy dostępne są do pobrania w formacie gpx: zanzibar.zip (770 KB).
Każde z opisywanych państw posiada własną walutę. W Zimbabwe jest to nawet więcej niż jedna waluta - ze względu na hiperinflację w kraju tym co kilka lat, a nawet miesięcy, wprowadzany jest nowy pieniądz a wycofywany stary. Gdy piszę te słowa oficjalną walutą tego kraju jest dolar Zimbabwe wprowadzony do obiegu w lutym 2019 roku.
We wszystkich opisywanych krajach, lepszy kurs wymiany oferuje amerykański dolar, niż euro. Poza Zimbabwe, gdzie generalnie wymiana walut i płatności mogą być kłopotliwe, powszechne są bankomaty akceptujące karty Visa i Mastercard. Przed wyjazdem warto przekazać do banku wydającego kartę informację o zamiarze wyjazdu do Afryki, gdyż niektóre blokują operacje z tego regionu świata.
RPA owiane jest złą sławą kraju o niskim poziomie bezpieczeństwa. Rzeczywiście, przestępstwa pospolite są tutaj plagą i nie są ograniczone do dzielnic biedy wielkich miast. Podobne problemy trapią również Dar es Salaam i Lusakę. We wszystkich tych miejscach trzeba uważać, by nie znaleźć się w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiedniej porze.
Aktualne wiadomości z Afryki, również związane z bezpieczeństwem, publikuję na stronie Wiadomości z Afryki.
We wszystkich krajach na trasie wyprawy język angielski jest językiem urzędowym, zatem znając ten język poradzimy sobie wszędzie.