Yaho de VilleYaho de Ville AfrykaWyprawy AparatZdjęcia ListNewsy KsiążkaKsiążki CDMuzyka PlecakPlecak komarMalaria iLinki SamolotTorebki AutorKontakt
Flaga Tanzanii

Tanzania

Opis wcześniejszej podróży do Tanzanii w relacji Zanzibar 2012.

Więcej o Tanzanii:
Foto
News
Książka
Samolot

Informacje praktyczne


Geografia
Pogoda
Wizy i ambasady
Dojazd i samoloty
Zdrowie
Przewodniki, GPS i mapy
Pieniądze
Zagrożenia
Język
Internet i telefon
Komunikacja
Hotele i kempingi
Jedzenie i zakupy


Indeks alfabetyczny: Dar es Salaam Iringa Mbeya Tunduma Zanzibar

Wprowadzenie

Kilimandżaro, Zanzibar, Serengeti. Trzy punkty, pomiędzy którymi niejeden ignorant definiuje całą Afrykę. Tanzania jest jednym z większych państw Wschodniej Afryki i poza wymienionymi atrakcjami można tu znaleźć mnóstwo innych niezwykłych miejsc. Tanzania gotowa jest odsłonić nieco swych uroków zwłaszcza po zjechaniu z udeptanej przez turystów drogi (choć nawet na niej nie ma ich tu wielu, z wyjątkiem Zanzibaru oczywiście). Opisana tutaj podróż przemierza Tanzanię w poprzek, od granicy z Zambią do Zanzibaru i choć była to moja trzecia wizyta w tym kraju, ciągle czuję niedosyt, którym karmię plany następnych podróży.

Zambia i Afryka

Informacje pochodzą z lutego 2017 roku.

Tanzania w skrócie

Geografia

Tanzania to kombinacja wielkich jezior, rozległych równinnych wyżyn pokrytych sawanną, kilku rozrzuconych wzdłuż wybrzeża koralowych wysp oraz górującym nad wszystkim Kilimandżaro. Jest to rzecz jasna uproszczenie - poza wspomnianymi wcześniej krajobrazami, Tanzanię cechuje duża różnorodność. Średnia wysokość kraju nad poziomem morza to 1018 metrów. Główne wypiętrzenia terenu znajdują się na północnym-wschodzie, gdzie poza najwyższą górą Afryki można znaleźć kilka innych interesujących wulkanów.

Tanzania i Polska

Tanzania stanowi dość zwarty obszar na styku obszarów definiowanych, jako Afryka Wschodnia i Centralna. Od granicy z Ugandą na północy do Mozambiku na południu jest w linii prostej około 1200 km. Jezioro Tanganika od Zanzibaru oddziela dystans około 1000 km.

Tanzania leży we wschodnioafrykańskiej strefie czasowej, przesuniętej o dwie godziny do przodu w stosunku do Polski - południe w Dar es Salaam to dopiero 10:00 w Polsce. Od początku kwietnia do końca października, gdy w Polsce obowiązuje czas letni, różnica ta zmniejsza się do jednej godziny.

Kenia i Uganda stosują ten sam czas, więc podczas przekraczania granic z tymi krajami nie trzeba przestawiać zegarków.

Wjeżdżając do Tanzanii z Rwandy, Burundi, Demokratycznej Republiki Konga, Zambii, Malawi i Mozambiku zegarki trzeba przesunąć o godzinę do tyłu (np. z 12:00 na 11:00).

Szczegółowe informacje o strefach czasowych w Afryce zawarłem na mapie stref czasowych Afryki.

Najdłuższe dni w Tanzanii są w grudniu, gdy widno jest od 5:40 do 19:00. Najkrócej dzień trwa w czerwcu, gdy dzień zaczyna się o 6:10 a kończy o 18:40.

Dar es Salaam, Tanzania - pogoda (wykres)

Pogoda

Tropikalny klimat Tanzanii temperuje wysokość nad poziomem morza - na najbardziej wyniesionych terenach temperatury są zdecydowanie mniej dokuczliwe, niż np. na wybrzeżu. Wpływ wilgotnych mas powietrza: od wschodu znad Oceanu Indyjskiego a od zachodu znad Kotliny Konga, jest mniej zauważalny w centrum kraju, przez co obszary te są bardziej suche.

Pory deszczowe nadchodzą wraz z wejściem słońca w zenit, z głównym nasileniem od marca do maja.

Wizy i ambasady

Wizy Tanzanii dla obywateli Polski dostępne są na granicach i kosztują 50 dolarów. Alternatywnie, można wyrobić e-wizę na stronie Tanzania Immigration Department, również za 50 dolarów, ale w tym przypadku do Tanzanii można wjechać tylko przejściami granicznymi w Namanga (Kenia) i Tunduma (Zambia) bądź przylecieć na lotnisko w Dar es Salaam, Kilimanjaro lub na Zanzibar. Czas oczekiwania na wizę elektroniczną to 10 dni. W przypadku obu typu wiz maksymalna długość pobytu wynosi 90 dni. Dostępne są również wizy tranzytowe, ważne 7 dni, za które trzeba zapłacić 30 dolarów.

Wiza

Wizy państw sąsiednich

Listę z adresami ambasad i konsulatów znajdujących się w Tanzanii można znaleźć na stronie Ministry of Foreign Affairs and East African Cooperation.

Polska ambasada w Tanzanii

Polska placówka dyplomatyczna znajduje się w Dar es Salaam przy Mtwara Road 15. Telefon alarmowy: +255 742 713 423. Adres internetowy: www.gov.pl/web/tanzania.

Dojazd i samoloty

Tanzanię można odwiedzić przylatując doń samolotem lub przyjeżdżając przez jedno z przejść lądowych, również pociągiem. Otwarte są również granice morskie oraz niektóre porty śródlądowe.

Samoloty

Air Tanzania

Tanzania jest stosunkowo dobrze skomunikowana lotniczo z resztą świata. Poza głównym portem lotniczym w Dar es Salaam - Julius Nyerere International (kod IATA: DAR), możemy jeszcze dolecieć z Europy bezpośrednio do Kilimanjaro - Kilimanjaro International (JRO) i na Zanzibar - Abeid Amani Karume International (ZNZ).

Z Polski nie ma bezpośrednich rejsowych połączeń lotniczych do Tanzanii, sezonowo bywają jednak dostępne przeloty czarterowe na Zanzibar. Bilet rejsowy z przesiadką w dwie strony z Warszawy do Dar es Salaam kosztuje około 650 euro. Czarter na Zanzibar kosztuje niewiele mniej (około 600 euro).

Bezpośrednio do Dar es Salaam z innych państw Afryki można przylecieć między innymi z (ceny biletów w jedną stronę, w euro): Addis Abeby (290), Entebbe (130), Kigali (210), Lusaki (100), Moroni (130) i Nairobi (170). Do Kilimanjaro można dolecieć bezpośrednio między innymi z Addis Abeby (340), Entebbe (170), Kigali (170) i Nairobi (160). Na Zanzibar połączenia są dostępne między innymi z Addis Abeby (250), Johannesburga (180) i Nairobi (190).

Ceny biletów lotniczych ulegają ciągłym zmianom. Ponieważ bilet lotniczy stanowi często największy pojedynczy koszt w budżecie wyprawy warto poświęcić czas na znalezienie najkorzystniejszej oferty. Sposób, w jaki szukam tanich biletów lotniczych do Afryki opisałem na stronie Bilety lotnicze.

Zdrowie

Oficjalnie, tylko przyjeżdżający do Tanzanii z krajów, na których terenie występuje żółta febra (najbliżej w Kenii, Ugandzie, Burundi i Kongu - mapa występowania żółtej febry w Afryce), również w przypadku tranzytu przez takie kraje dłuższego niż 12 godzin, zobowiązani są posiadać dowód szczepienia przeciwko tej chorobie. W praktyce, zasada ta nie obowiązuje na Zanzibarze, gdzie wszyscy przylatujący lub przypływający są sprawdzani, czy posiadają tzw. „żółtą książeczkę” z poświadczeniem szczepienia.

Malaria występują w Tanzanii tylko na terenach położonych poniżej 1800 m n.p.m. Więcej o malarii na stronie Malaria w Afryce.

Potencjalnym zagrożeniem w Tanzanii jest również przenoszona przez komary denga oraz schistosomatoza (bilharcjoza), której przywry czyhają na nurzających się w stojących zbiornikach wody.

Przewodniki, GPS i mapy

Przewodniki

Tanzania jest opisana w kilku przewodnikach w języku angielskim:

GPS

Mapy do odbiorników GPS dostępne są na urządzenia przenośne (telefony, tablety) oraz urządzenia GPS firm Garmin i TomTom.

Zapis całej podróży w formacie GPX: tanzania.zip (307 KB).

Tanzania - Google Maps

Mapy

Zobacz również mapę Tanzanii na Google Maps.

Pieniądze

Banknot 5000 szylingów Tanzanii

Oficjalną walutą Tanzanii jest szyling, o symbolu międzynarodowym TZS. Szyling dzieli się na sto senti.

Kursy wymiany:

Polskie złotówki są w Tanzanii bezwartościowe. W celach porównawczych można założyć, że 2500 szylingów to 4 złote.

Zwykle nie ma dużego problemu z wymianą pieniędzy. Można to zrobić w bankach oraz punktach wymiany. Powszechne są również bankomaty, które można znaleźć w miastach oraz na głównych przejściach granicznych. Przy wyjmowaniu pieniędzy z bankomatu pobierana jest prowizja w wysokości 4%. Nie ma znaczącej różnicy przy wymianie na szylingi pomiędzy dolarami amerykańskimi a euro (zakładając uprzednią wymianę polskich złotówek na te twarde waluty).

Zagrożenia

Tanzania jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Bardzo rzadko zdarzają się incydenty związane z islamskim ekstremizmem, w stosunku do turystów właściwie tylko na Zanzibarze. Bezpośrednie przygranicze z Mozambikiem jest obecnie areną działań prewencyjnych wymierzonych w islamskich ekstremistów operujących na północny tego kraju.

W Dar es Salam nie brakuje kieszonkowców, operujących głównie w zatłoczonych miejscach, w tym na przystankach i minibusach dala-dala.

Skróty najważniejszych wiadomości z Tanzanii publikuję na stronie Wiadomości z Tanzanii.

Język

Językiem urzędowym w Tanzanii obok suahili jest język angielski.

Większość rodzimych języków Tanzanii należy do grupy języków bantu. Najbardziej rozpowszechnione z nich to sukuma (na południowy-wschód od Jeziora Wiktorii), haya (południowo-zachodnie okolice Jeziora Wiktorii), makonde (południowy-zachód przy granicy z Mozambikiem) oraz język nyamwezi na zachodzie kraju.

Internet i telefon

Internet

Wi-Fi w tanich hotelach jest jeszcze mało popularne, choć i tuta powoli sytuacja się poprawia. Dostęp do Internetu można za to znaleźć w kafejkach internetowych. Godzina połączenia kosztuje około 1000 szylingów.

Internet mobilny w Tanzanii kosztuje około 1500 szylingów za 1 GB, w zależności od wybranego operatora i oferty.

Telefon

Międzynarodowy numer kierunkowy do Tanzanii to +255. W kraju jest siedmiu operatorów telefonii komórkowej (w kolejności ilości użytkowników, lista nie zawiera operatorów wirtualnych):

Sieć w standardzie 4G dopiero raczkuje - zasięg szybkiego Internetu jest ograniczony do największych miast i sieci Vodacom, Tigo, Zantel i Smile. Lokalna karta SIM kosztuje około 2000 szylingów a przy zakupie niektórych pakietów jest zupełnie darmowa. Nabycie karty SIM wiąże się z rejestracją - odbywa się to w punkcie zakupu i wymaga podania danych z paszportu.

Minuta połączenia do Polski z lokalnej karty SIM kosztuje około 1800 wysłanie SMS-a 180 szylingów.

Wszyscy polscy operatorzy telefonii mobilnej oferują połączenia roamingowe z Tanzanii. W zależności od operatora minuta połączenia do Polski kosztuje od 6 do 10 złotych, wysłanie SMS-a od 1,50 do 2 złotych. Połączenia przychodzące z Polski kosztują od 4 do 8 złotych, odbieranie SMS-ów jest bezpłatne.

Komunikacja

Podróż przez Tanzanię bywa niewygodna i długa, dostarczając klasycznych afrykańskich wrażeń. Komunikację dalekobieżną zapewnia flota autobusów, w kilku miejscach uzupełniona koleją żelazną. Pomiędzy kontynentem a wyspami Zanzibaru, jak również na Jeziorach Wiktorii i Tanganika kursują regularne promy.

W Tanzanii obowiązuje ruch lewostronny. Litr benzyny bezołowiowej 95 kosztuje 1850, a oleju napędowego 1790 szylingów.

Dhow

Hotele

Tanie hotele w Tanzanii nie oferują w zamian zbyt wiele ale jest ich stosunkowo dużo, więc łatwo jest podróżować z niskim budżetem. Z reguły pokoje wyposażone są w moskitiery. Oczekujący większych wygód również zaspokoją swoje potrzeby, gdyż nie brakuje hoteli ze średniej półki. Ceny zakwaterowania na Zanzibarze są wyższe niż na kontynencie.

Nocleg w tanim hotelu, w pokoju dwuosobowym kosztuje około 30 tysięcy szylingów. Na Zanzibarze za to samo zapłacimy co najmniej 15 dolarów.

W Tanzanii można znaleźć głównie dwa rodzaje gniazdek elektrycznych - południowoafrykańskie, z dużymi okrągłymi bądź kwadratowymi bolcami, do których potrzebne są przejściówki. Czasami zdarzają się również gniazdka typu europejskiego. Napięcie w sieci wynosi 230V, 50Hz.

Jedzenie i zakupy

Serengeti

Klasyczna kuchnia Tanzanii oparta jest na ugali, czyli gęstej, mącznej papce znanej bardziej na południe pod nazwą nsima, sadza czy pap. Ugali nie ma monopolu na zajęcie połowy talerza, równie często wypełnia je makaron, ryż lub frytki.

Tanzanię wyróżnia kulinarnie różnorodność spowodowana fuzją kultur rodzimie afrykańskich z arabskimi i indyjskimi. Najwyraźniej widać to na Zanzibarze oraz w Dar es Salaam. Dodając do tego obfitość owoców morza na wybrzeżu można śmiało obrać Tanzanię za dobry cel kulinarnych podróży.

Kilimanjaro, Safari i Serengeti to trzy filary podpierające świat tanzańskich piwoszy. Są to dobre piwa, świetnie akcentujące zakończenie dnia po podróży. Poza nimi można spotkać mniej popularne specjały, jak Balimi, Bia Bingwa i Ndovu oraz dostępne w innych krajach regionu Castle, Guinness, Pilsner, Stella Artois i Tusker.


Tunduma

Tunduma przylega do Zambijskiej granicy i jest albo pierwszym albo ostatnim przystankiem w Tanzanii. Po stronie Zambii, podobne wielkością Nakonde wydaje się być nieco znośniejszym przygranicznym miasteczkiem, choć nie jest to duża różnica. Granica jest wyposażona w dwa bankomaty i kantor wymiany walut.

Mbeya

Mbeya

Spore miasto na skrzyżowaniu szlaków położne pośród malowniczych wzgórz. Mbeya sama w sobie nie jest dużą atrakcją ale podróżując nieśpiesznie można spędzić tu kilka dni eksplorując okolice.

Około 10 km w linii prostej na południowy-wschód od miasta wznosi się wulkan Ngozi z malowniczym jeziorem w kraterze. Po przeciwległej stronie miasta podobnym celem wędrówki może być Mbeya Peak. Obie góry są dostępne z wykorzystaniem transportu publicznego i własnych nóg.

Iringa

Iringa

Średniej wielkości sympatyczne miasteczko jest dobrym przystankiem w drodze przez Tanzanię. W Iringa jest ciekawy, wart odwiedzenia bazar z sekcją rękodzieła. Po wschodniej stronie miasta wznosi się skała Gangilonga Rock, z której roztacza się piękny widok na Iringę.

Dar es Salaam

Dar es Salaam

Choć oficjalnie stolicą Tanzanii jest Dodoma, to nie ulega wątpliwości, że gospodarcze serce kraju bije w Dar es Salaam. Metropolia potrafi przytłoczyć, zwłaszcza podczas długiego stania w korkach przy wjeździe do miasta. Dar po obraniu z warstw wielkomiejskich jest jednak interesującym miastem, z charakterystyczną atmosferą, w której czuć nieco powiew wschodu i Azji.

Ciekawą atrakcją Dar es Salaam jest bazar rybny w Kivukoni (przystanek DART o tej samej nazwie). Najwięcej dzieje się tutaj rano, po południu ilość sprzedających jest dużo mniejsza. Poza różnorodnością ryb i owoców morza na bazarze są również sekcje z innymi towarami, głównie spożywczymi.

Zanzibar

Zanzibar

Sercem i stolicą Zanzibaru jest tak zwane Kamienne Miasto (Stone Town) czyli starówka. Jest to zarazem główny węzeł komunikacyjny wyspy, skupisko handlu i biznesu.

Bazar Darajani w Kamiennym Mieście to rozległy, chaotyczny zbiór kramów i przekupniów handlujących głównie artykułami na potrzeby mieszkańców Zanzibaru, jak również turystów. Ci ostatni znajdą tu największy wybór przypraw, mydełek i innego rękodzieła. Pomiędzy cenami lokalnymi a turystycznymi bywa przepaść, więc łatwo jest przepłacić.

Fani Freddiego Mercury pielgrzymują pod dom, w którym Freddy spędził lata młodości. Dom znajduje się w centrum Kamiennego Miasta i jest zamknięty dla turystów, upamiętnia go tylko odpowiedni szyld. Z mojego punktu widzenia ciekawszy jest dom owianego złą sława handlarza niewolników - Tippu Tipa. Dom ten jest obecnie zaniedbany i również dostępny dla turystów tylko z zewnątrz.

Łatwym i satysfakcjonującym celem wycieczek z Zanzibaru jest Prison Island (lokalna nazwa: Changuu) - nieduża wysepka doskonale widoczna nieco z prawej strony patrząc z plaż Kamiennego Miasta. Wycieczki na Prison Island oferują chyba wszystkie hotele za około 25-30 dolarów ale najtaniej, bo za połowę wspomnianej wcześniej kwoty, jest po prostu umówić się z właścicielem łódki bezpośrednio na plaży obok restauracji Mercury's, gdzie cumują swoje łodzie. W cenie kilkugodzinnej wycieczki jest wypożyczenie masek do nurkowania i płetw. Poza nurkowaniem z rurką i plażowaniem na wyspie jest warta odwiedzenia kolonia żółwi olbrzymich - wstęp 4 dolary lub 8400 szylingów.

Kafejkę internetową (Azzuri Internet Cafe) można znaleźć przy New Mkunazini Road blisko zabytkowego budynku targu niewolnikami. Godzina połączenia kosztuje 1000 szylingów. W miejscach publicznych, na przykład w porcie i parku Forodhani Gardens dostępne jest darmowe, publiczne Wi-Fi Zanlink.


<<< Zambia
Galeria >>>