Informacje pochodzą z marca 2017 roku.
Południowy kraniec Madagaskaru oddziela od Seszeli dystans 2500 km, czyli mniej więcej taki sam, jak z Polski do Egiptu. Na tej przestrzeni można się spodziewać dużego zróżnicowania klimatu i pór roku. Tak po części jest, po drugiej części zaś wspólny klimatyczny mianownik wyznacza Ocean Indyjski. Wszystkie wyspy na trasie leżą w strefie klimatu zwrotnikowego, w którym pory deszczowe przypadają na różne okresy czasu. Szczegółowe informacje dotyczące pogody znajdują się w dalszej części relacji.
Opisywana podróż przypadła częściowo na końcówkę pory deszczowej. W praktyce oznaczało to kilka deszczowych dni, które nie były przeszkodą w czerpaniu radości z podróży. Poza tajfunem na Madagaskarze, który wymusił nieco zmianę trasy, padało tylko w nocy lub podczas dłuższych przejazdów autobusem. Poza tym wszystkie dnie były pogodne a o porze deszczowej przypominały tylko wędrujące na horyzoncie chmury burzowe.
Wizy do Komorów oraz na Madagaskar dostępne są do kupienia na lotniskach. Pozostałe kraje nie wymagają wiz. W większości przypadków do wjazdu, z wizą lub bez, potrzebne jest okazanie biletu na dalszą podróż. Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych krajów znajdują się w dalszej części relacji.
Od przylatujących na Majottę, Madagaskar i Seszele wymagane jest poświadczenie szczepienia przeciw żółtej febrze, ale tylko jeśli przyjeżdżamy z kraju, w którym choroba ta występuje. Więcej o zasięgu występowania żółtej febry i szczepieniach na stronie Dokumenty.
Malaria występuje w Archipelagu Komorów (w tym na Majotcie) i na Madagaskarze. Reunion, Mauritius i Seszele są wolne od Malarii. Więcej o tej chorobie i jej zapobieganiu na stronie Malaria w Afryce.
Nie ma jednego przewodnika, który opisywałby wszystkie kraje podróży. Starsze wydania Lonely Planet „Africa” obejmowały cały kontynent wraz z wyspami, obecnie z wysp opisują tylko Madagaskar. Przewodniki i mapy po poszczególnych wyspach i archipelagach przedstawiam w dalszej części relacji.
Ślady GPS z opisanej na tej stronie wyprawy dostępne są do pobrania w formacie gpx: wyspy.zip (3.36 MB).
Każde z opisywanych państw posiada własną walutę. Ponieważ na Majotcie i Reunion jednostką monetarną jest euro a w pozostałych krajach wymiana dolarów amerykańskich nie jest bardziej korzystna od euro, to właśnie euro jest preferowaną walutą do zabrania w podróż. Na wyspach dostępne są również bankomaty akceptujące karty Visa i Mastercard.
Wyspy są stosunkowo bezpiecznym miejscem na ziemi. Jedynie niektóre regiony Madagaskaru, o których wspominam w dalszej części relacji, to tereny zainfekowane bandytyzmem. Innym typem zagrożeń są nawiedzające Ocean Indyjski cyklony. Sezon cyklonowy trwa od połowy listopada do końca kwietnia. W tym okresie warto śledzić serwisy pogodowe by zawczasu dostosować podróżnicze plany.
Aktualne wiadomości z Afryki, również związane z bezpieczeństwem, publikuję na stronie Wiadomości z Afryki.
Co najmniej minimalna znajomość francuskiego przyda się na Komorach, Majotcie, Madagaskarze i Reunion. Na Mauritiusie i Seszelach językiem urzędowym jest język angielski.