
Seszele
Informacje praktyczne
Pogoda
Wizy i ambasady
Dojazd i samoloty
Zdrowie
Przewodniki, GPS i mapy
Pieniądze
Zagrożenia
Język
Internet i telefon
Komunikacja
Hotele
Jedzenie i zakupy
Indeks alfabetyczny: Copolia La Digue Morne Blanc Victoria
Wprowadzenie
Seszele potrafią zachwycić egzotycznym tropikiem - lazurowe laguny z wianuszkiem palm, soczysta zieleń interioru i granitowe głazy na plażach to wizytówki archipelagu. Wyspy kreowane są przez biura podróży na luksusowy kierunek, z pełną paletą wygód i atrakcji. Indywidualny turysta znajdzie tutaj również miejsce dla siebie, czasem poza utartym szlakiem. Niestety, urodzaj turystów sprawił, że Seszelczycy bywają wobec nich co najmniej obojętni.

Informacje pochodzą z marca 2017 roku.
Seszele w skrócie
- Stolica: Victoria (26 tys. mieszkańców)
- Powierzchnia: 685 razy mniejsza od Polski
- Ludność: 98 tys. (Polska: 38,3 mln)
- Gęstość zaludnienia: 215 osób/km2 (Polska: 123)
- Język: angielski, francuski
- Najwyższa góra: Morne Seychellois (905 m n.p.m.)
- Najdłuższa rzeka: brak znaczących rzek
Geografia
Archipelag Seszeli składa się z ponad stu wysp, w większości niezamieszkałych. Największą z nich jest Mahé, na której znajduje się stolica - Victoria. Praslin i La Digue, dwie pozostałe wyspy zamieszkiwane przez znaczący odsetek populacji Seszeli znajdują się około 40 km na północny-wschód od Mahé. 1100 km na południowy-zachód od Mahé leży najbardziej oddalona wyspa Seszeli - niezamieszkały atol Aldabra (niepokazany na poniższej mapie).

Unikalny charakter Seszeli ukształtowały procesy geologiczne przebiegające setki milionów lat temu, w wyniku których dzisiejsza Afryka i Azja oddzieliły się od siebie. W powstałej szczelinie pozostał fragment wspólnego onegdaj kontynentu, którym są właśnie Seszele. Charakterystyczne dla krajobrazu Seszeli granitowe głazy, najlepiej prezentujące się na plażach, archipelag zawdzięcza tym właśnie procesom.
Wyspy Seszeli są umiarkowanie górzyste, z zielonym, soczystym interiorem i wianuszkiem raf koralowych u ich brzegów. Średnia wysokość Seszeli nad poziomem morza to 91 metrów. Aby objechać największą z wysp (Mahé) dookoła drogą wzdłuż wybrzeża trzeba pokonać dystans około 80 km (pełnej pętli nie da się przejechać ze względu na brak drogi w północno-zachodniej części wyspy).
Seszele leżą w strefie czasowej UTC+4, przesuniętej o trzy godziny do przodu w stosunku do Polski - południe w Victorii to dopiero 9 rano w Polsce. Od początku kwietnia do końca października, gdy w Polsce obowiązuje czas letni, różnica ta zmniejsza się do dwóch godzin. W Afryce, tylko Mauritius i Reunion stosują ten sam czas, co Seszele. Najbliższe kraje kontynentalne (np. Etiopia, Kenia i Tanzania) stosują czas UTC+3. Przyjeżdżając z tego regionu na Seszele należy przesunąć zegarki o godzinę do przodu.
Szczegółowe i aktualne informacje o strefach czasowych w Afryce zawarłem na mapie stref czasowych Afryki.
Najdłuższe dni na Seszelach są w grudniu, gdy widno jest od 5:40 do 18:50. Najkrócej dzień trwa w czerwcu, od 6:00 do 18:40.

Pogoda
Seszele leżą w obszarze klimatu równikowego. Pogoda na wyspach jest względnie stabilna, temperatura przez cały rok waha się w okolicach przyjemnych 25-30 stopni Celsjusza. Od listopada do marca północnozachodni pasat przynosi nieco więcej opadów niż w pozostałych miesiącach. Od maja do października pasat południowowschodni niesie z sobą silniejszy wiatr.
Seszele leżą poza strefą występowania cyklonów.
Kiedy jechać na Seszele?
Każda pora roku na podróż jest dobra. Poszukującym ideału polecam okres przejściowy pomiędzy pasatami - od marca do kwietnia. Jest to okres z najmniejszą ilością opadów oraz umiarkowanym wiatrem.
Wizy i ambasady
Polacy (jak również pozostali obywatele Unii Europejskiej) mogą wjeżdżać na Seszele bez wiz. Konieczne jest jednak posiadanie biletu powrotnego lub na dalszą podróż, co jest sprawdzane przy odprawie przed wylotem na Seszele. Maksymalny okres pobytu to trzy miesiące.
Wizy państw sąsiednich
- Etiopia
Wizy dostępne są bezpośrednio na lotnisku w Addis Abebie lub drogą elektroniczną (również tylko dla przylotów do Addis) na stronie INVEA. - Kenia
Wizy elektroniczne należy zdobyć poprzez stronę eCitizen. Od 1 stycznia 2021 wizy nie są już dostępne do kupienia bezpośrednio na granicach. - Madagaskar
Wizy jednokrotne dostępne są bezpośrednio na granicach (lotniskach), gdzie kosztują odpowiednio 35, 40 i 50 euro za wizy 30, 60 i 90 dniowe (decyduje data biletu powrotnego). Wizę można również zdobyć drogą elektroniczną poprzez stronę eVisa - co najmniej na trzy dni przed przyjazdem. Warunkiem otrzymania wizy jest bilet na dalszą podróż. - Mauritius
Przy pobytach nie dłuższych niż 90 dni Polacy (jak również pozostali obywatele Unii Europejskiej) mogą wjeżdżać na Mauritius bez wiz. Podczas odprawy na przelot na Mauritius wymagane jest okazanie biletu powrotnego lub na dalszą podróż. Przy wjeździe wymagane jest wypełnienie formularza, w którym należy podać między innymi adres miejsca pobytu (np. hotelu). - Reunion
Jako departament zamorski Francji, Reunion przyjmuje obywateli Unii Europejskiej ze strefy Schengen, w tym Polski, bez wiz i ograniczeń czasowych (obowiązuje okres ważności paszportu).

Polska ambasada na Seszelach
Na Seszelach nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Terytorialnie Seszele obsługuje ambasada w Nairobi, telefon dyżurny: +254 713 816 166, adres internetowy: www.gov.pl/web/kenia.
Dojazd i samoloty
Jedyny transport publiczny na Seszele zapewniają samoloty.
Samoloty
Lotnisko Seychelles International Airport (kod IATA: SEZ) obsługuje wszystkie międzynarodowe połączenia lotnicze Seszeli. Lotnisko położone jest około 9 km na południowy-wschód od Victorii.

Regularnych, bezpośrednich połączeń rejsowych z Polski na Seszele nie ma. Bilet powrotny z Warszawy z przesiadką w Doha kosztuje około 600 euro.
Bezpośrednio na Seszele z innych państw i regionów Afryki można przylecieć między innymi z (ceny biletów w jedną stronę, w euro): Addis Abeby (350), Johannesburga (370), Mauritiusu (280), Nairobi (430) i Reunionu (350).
Ceny biletów lotniczych ulegają ciągłym zmianom. Ponieważ bilet lotniczy stanowi często największy pojedynczy koszt w budżecie wyprawy warto poświęcić czas na znalezienie najkorzystniejszej oferty. Sposób, w jaki szukam tanich biletów lotniczych do Afryki opisałem na stronie Bilety lotnicze.
Zdrowie
Seszele wymagają od przyjezdnych poświadczenia szczepienia przeciwko żółtej febrze, ale tylko w przypadku przyjazdu z kraju, na obszarze którego choroba ta występuje (najbliżej w Kenii i Etiopii).
Seszele są wolne od ryzyka zachorowania na malarię.
Na Seszelach mogą występować sezonowe nasilenia zachorowań na przenoszoną przez komary dengę. Z tego powodu warto unikać kontaktów z tym owadem.
Przewodniki, GPS i mapy
Przewodniki
- Lonely Planet „Mauritius, Reunion & Seychelles”
- Bradt „Seychelles”
- Petit Futé „Seychelles” (j. francuski)
GPS
Mapy do odbiorników GPS dostępne są na urządzenia przenośne (telefony, tablety) oraz urządzenia GPS firm Garmin i TomTom.

Zapis całej podróży w formacie GPX: seszele.zip (232 KB).
- OpenStreetMap (pod linkiem podgląd mapy)
Mapa całego świata dostępna na telefony, tablety i urządzenia Garmin. Z map OpenStreetMap korzysta wiele aplikacji, w wersji na Androida polecam OsmAnd. Bogata w szczegóły i za darmo. OpenStreetMap zawiera wszystkie drogi i punkty szczególne tej relacji. - Garmin
Seszele występują w pakiecie z całą Afryką Wschodnią i Zachodnią za cenę 86 euro - City Navigator East & West Africa NTU. Seszele w tym zestawie zawierają zaledwie kilka dróg i punktów szczególnych, nie warto na nią wydawać żadnych pieniędzy.
Garmin oferuje również mapę TopoActive Africa (50 euro), poza Seszelami zawierająca cały kontynent i opartą wprost na danych OpenStreetMap (dostępnych za darmo). - TomTom
Mapa Seszeli dostępna jest tylko w komplecie z całą Afryką i kosztuje około 95 euro. W zakresie Seszeli mapa ta wygląda na umiarkowanie bogatą w punkty szczególne, nie zawiera również szlaków pieszych - można to podejrzeć na stronie TomTom MyDrive.
Zobacz również mapę Seszeli na Google Maps.
Mapy papierowe
Zaskakująco, w sklepach jest tylko jedna mapa Seszeli:
- Borch Seychelles 1:50 000
Pieniądze
Walutą Seszeli jest rupia (symbol międzynarodowy - SCR), która dzieli się na 100 centów. W obiegu znajdują się monety o nominałach od 1 centa do 10 rupii oraz banknoty od 10 do 500 rupii.

Kursy wymiany:
- 1 EUR = 15,6 rupii
- 1 USD = 13,3 rupii
- 1 GBP = 18,4 rupii
Polskie złotówki na Seszelach są bezwartościowe. W celach porównawczych można założyć, że 20 rupii to 5 złotych. W wielu miejscach płatności można realizować w euro.
Bankomaty są powszechnie dostępne.
Zagrożenia
Seszele to bezpieczny kraj. Duża ilość bogatych turystów powoduje jednak, że zdarzają się oportuniści gotowi wykorzystać nieuwagę.
Skróty najważniejszych wiadomości z Seszeli, które mogą mieć wpływ na podróż, publikuję na stronie Wiadomości z Seszeli.
Wiadomości bezpośrednio z Seszeli dostarcza między innymi serwis Seychelles News Agency (j. angielski).
Język
Trzy języki posiadają status języka urzędowego: kreolski, angielski i francuski. Najbardziej rozpowszechniony jest bazujący na francuskim język kreolski, ale w przestrzeni publicznej dominuje angielski.
Internet i telefon
Internet
Darmowe, choć czasami wolne Wi-Fi, dostępne jest w wielu miejscach publicznych dzięki Free WiFi Nation (na stronie znajduje się mapa hotspotów).
Dostęp do darmowego Wi-Fi zapewnia również większość hoteli i niektóre restauracje. W miastach są również kafejki internetowe - godzina dostępu kosztuje około 40 rupii.Mobilny Internet oferowany przez lokalnych operatorów kosztuje 200 rupii za 1 GB.
Telefon
Międzynarodowy numer kierunkowy na Seszele to +248. Na wyspach jest dwóch operatorów telefonii komórkowej (w kolejności ilości użytkowników, lista nie zawiera operatorów wirtualnych):
Lokalna karta SIM kosztuje około 50 rupii. Przy jej zakupie należy zarejestrować dane z paszportu. Minuta połączenia do Polski z lokalnej karty SIM kosztuje około 10 rupii a wysłanie SMS-a 1 rupię.
Wszystkie polskie sieci oferują połączenia roamingowe z Seszeli. Minuta połączenia do Polski kosztuje od 7 do 10 zł, odebranie połączenia z Polski - od 4 do 8 zł, wysłanie SMS-a od 1.50 do 2.00 zł.
Komunikacja
Pomiędzy wyspami Seszeli można przemieszczać się promami lub samolotami. Na wyspach Mahé i Praslin funkcjonuje komunikacja autobusowa.
Na Seszelach obowiązuje ruch lewostronny. Litr benzyny bezołowiowej kosztuje 21, a oleju napędowego 20 rupii. Wszystkie drogi są bezpłatne.
Autobus
Autobusy komunikacji publicznej kursują tylko po drogach wysp Mahé i Praslin. Sieć połączeń jest gęsta, autobusy zatrzymują się na oznakowanych przystankach. Pierwsze autobusy wyruszają na drogi około godziny 6 rano, ostatnie kończą bieg około godziny 18-tej. Rozkłady jazdy dostępne są na stronie Seychelles Public Transportation Corporation. Za przejazd można zapłacić bezpośrednio u kierowcy, ale banknoty o nominale 50 rupii i większe nie są przyjmowane.Prom
Promy kursują pomiędzy wyspami Mahé, Praslin i La Digue. Do wyboru jest dwóch armatorów: Cat Cocos i Inter Island Ferry. Bilety można kupić u agentów lub na stronie Seychellesbookings.com. Rezerwacji można dokonać tylko z maksymalnie 48 godzinnym wyprzedzeniem (późniejszych połączeń system nie pokazuje). W przypadku biletu elektronicznego niezbędna jest również wydrukowana wersja papierowa. Boarding odbywa się pół godziny przed wypłynięciem, bagaż można zostawić wcześniej, ale nie wcześniej, niż przed odpłynięciem poprzedniego promu. Bilety powrotne kosztują dokładnie dwa razy tyle, co w jedną stronę.Wynajem samochodu, motocykla lub roweru
Wynajęty samochód jest wygodnym sposobem na zwiedzenie wysp Mahé i Praslin. Część z wypożyczalni nie akceptuje okresów najmu krótszych niż dwa lub trzy dni. Wynajem małego samochodu osobowego na jeden kosztuje około 50 euro.
Lokalna wypożyczalnia akceptująca wynajem na jeden dzień to np. Papa Rental.
Ze względu na rzekome bezpieczeństwo, na wyspach nie można wypożyczyć motocykla ani skutera.
Rowery są szczególnie popularnie na wyspach Praslin i La Digue, ceny to około 10 euro za dzień.Samolot
Jedyne linie lotnicze Seszeli - Air Seychelles obsługują tylko jedno regularne połączenie wewnętrzne, z wyspą Praslin (kod IATA: PRI). Przelot w jedną stronę kosztuje około 100 euro.

Hotele
Znalezienie taniego noclegu na Seszelach nie jest łatwe. Tanich hoteli nie ma wcale, najtańsze miejsca kosztują około 50 euro. Standard jakości za te pieniądze jest dobry.
Gniazdka instalacji elektrycznych są typu brytyjskiego, z dużymi kwadratowymi bolcami. Napięcie w sieci wynosi 240V, 50Hz.
Jedzenie i zakupy

Kuchnia Seszeli, jak na wyspiarskie państwo Oceanu Indyjskiego przystało, pachnie rybą, ryżem i kokosem. Do tego dochodzą smaki zawleczone przez francuskich i brytyjskich kolonizatorów, choć wyraźnie przewagę mają smaki kojarzone z subkontynentem indyjskim.
Browar Seychelles Breweries produkuje dwa najpopularniejsze piwa na wyspach: SeyBrew i EKU, dostępne w butelkach o pojemności 280 ml.
Zakupy
Wszystkie ceny w rupiach.
Zakupy w sklepie lub na bazarze: puszka sardynek - 20, samosa lub pączek - 5, curry - od 40 do 65, woda 1 l - 15, cola - 18, piwo - 23.
W restauracji: zupa - 50, danie główne - od 200 do 600, woda 750 ml - 15, piwo - 35, cola - od 30 do 50, kawa espresso - od 30 do 55.
Victoria
Stolica Seszeli jest małym, pięknie położonym miastem z 26 tysiącami mieszkańców. Sama Victoria w porównaniu z otoczeniem nie oferuje zbyt wielu atrakcji, ale jest ich wystarczająco dużo, by poświęcić stolicy Seszeli trochę czasu.

Ikoną miasta jest wieża zegarowa, a właściwie jej miniatura (replika wieży Little Ben z Londynu), postawiona na skrzyżowaniu w sercu miasta. Odlana z żelaza wieża została postawiona przez Brytyjczyków i zdobi to miejsce od 1901 roku.
Dwie przecznice na północ od wieży zegarowej znajduje się mały bazar z interesującą sekcją rybną. Sto metrów na wschód od bazaru warto odwiedzić hinduską świątynię Arul Mihu Navasakthi Vinayagar. Sto metrów od bazaru, ale tym razem na północ, znajduje się Katedra Niepokalanego Poczęcia, której towarzyszące kwatery kleru przyćmiewają ją wspaniałością.
Około kilometra na południe od centrum ulokowany jest ogród botaniczny. Bilet wstępu kosztuje 100 rupii. W ogrodzie można zobaczyć między innymi symbol Seszeli - palmę morską (coco de mer) z wielkimi, charakterystycznymi orzechami kokosowymi w kształcie pośladków. Dodatkową atrakcją jest zagroda z żółwiami olbrzymimi (takimi samymi jak na Prison Island na Zanzibarze), żeby jednak zbliżyć się do żółwi trzeba dopłacić 50 rupii.
Dostęp do Internetu można znaleźć w kafejce Double Click w centrum miasta - 40 rupii za godzinę. Darmowe hotspoty Free WiFi Nation znajdują się między innymi w budynku przystani promowej, na dworcu autobusowym i na lotnisku. Biuro informacji turystycznej znajduje się przy Independence Avenue.
Hotele
Niecałe 3 km na północ od centrum Chez Lorna oferuje pokoje z klimatyzacją, łazienką i widokami z balkonu na zatokę - 40 euro za noc. Pensjonat położony jest w nieco odludnej okolicy, po zmroku przydaje się latarka (również do zaznaczenia swojej obecności na nieoświetlonej ulicy). Pensjonat z centrum skomunikowany jest autobusami nr 22, 25A i 36. Przystanek Quincy położony jest przy North Coast Road, około 400 metrów od pensjonatu.Knajpy
Po południowej stronie bazaru, przy Benezet St. jest popularny punkt z daniami na wynos pod jednoznacznym szyldem Takeaway. Porcja curry kosztuje tutaj od 40 do 60 rupii.
Na parterze charakterystycznego, zaokrąglonego budynku na rogu Independence i 5th June Avenue, bar szybkiej obsługi Easy Meal oferuje kilka smacznych przekąsek typu samosa, po 5 rupii za sztukę.
W sklepikach spożywczych często można kupić samosy i inne podobne przekąski, po 5 rupii za sztukę. Najbliższy sklep spożywczy od pensjonatu Chez Lorna to Vimal Supermarket, przy głównej drodze, obok przystanku autobusowego.Komunikacja
Promy na Praslin i La Digue odpływają z przystani nieopodal centrum miasta. Prom na La Digue pływa tylko raz dziennie (również z przystankiem na Praslin), więcej możliwości daje przesiadka na Praslin, skąd na La Digue promy pływają częściej. Rejs na Praslin trwa godzinę piętnaście minut i kosztuje 50 euro pod klimatyzowanym pokładem i 55 na deku. Rejs na La Digue trwa godzinę 45 minut i kosztuje odpowiednio 60 i 65 euro.
Dworzec autobusowy SPTC położony jest blisko centrum. Autobusy różnych linii odjeżdżają z dedykowanych przystanków w obrębie dworca, na miejscu jest biuro informacji.
Samoloty na Praslin latają niemal co godzinę, pierwszy o 7:00, ostatni o 20:50. Przelot w jedną stronę kosztuje 100 euro i trwa 20 minut.Lotnisko
Port lotniczy Seychelles International (kod IATA: SEZ) położony jest 9 km na południowy-wschód od stolicy. W niewielkim terminalu znajduje się informacja turystyczna (tylko w strefie odbioru bagaży, w ogólnodostępnej hali lotniska informacji nie ma) i bankomaty. Na lotnisku funkcjonuje darmowe Wi-Fi.
Centrum miasta z lotniskiem łączką autobusy miejskie oraz taksówki. Autobusy kursują od 5:00 rano do 20:00 i kosztują 5 rupii zwykłym autobusem i 10 klimatyzowanym. Na lotnisku zatrzymują się autobusy nr 1C, 2, 5, 5A, 6 i 9. Przystanek znajduje się przy drodze, około 200 m na wschód od terminalu. Taksówka w jedną stronę kosztuje 500 rupii.
Morne Blanc i Copolia

Wycieczka szlakiem prowadzącym na szczyt mierzącego 667 m n.p.m. Morne Blanc jest świetną alternatywą do spędzenia czasu w stolicy oraz okazją do zwiedzenia interioru wyspy Mahe. W drodze powrotnej warto wejść na krótszy, ale równie satysfakcjonujący szlak na Copolię.
Z dworca autobusowego w Victorii na początek szlaku wiodącego na szczyt Morne Blanc jeździ autobus nr 14A (przystanek Tea Factory). Połączenie to realizowane jest mniej więcej co dwie godziny, więc warto sprawdzić zawczasu o której jest autobus powrotny. Przejście szlaku z przystanku autobusowego na górę i z powrotem zajmuje około półtorej godziny. Szlak jest wyraźny, w stromszych miejscach ulepszony terenowymi stopniami, ale pnie się ostro w górę, co w połączeniu z tropikalnym klimatem oznacza dużo potu i zapotrzebowania na wodę. Z punktu widokowego na szczycie rozpościera się wspaniała panorama zachodniej części wyspy Mahe.
Początek szlaku na granitową kopułę Copolii zaczyna się przy drodze do Victorii, w pobliżu zatrzymuje się autobus nr 12A i 14A. Ze szczytu roztaczają się widoki na stolicę i wschodnie wybrzeże wyspy. Czas przejścia szlaku w dwie strony to około półtorej godziny.
La Digue
Większość turystów przypływa na La Digue by zobaczyć pocztówkową plażę Anse Source d'Argent z białym piaskiem i granitowymi głazami, charakterystycznymi dla Seszeli. Przed pierwszym promem i po odpłynięciu ostatniego wyspa staje się idyllicznym uosobieniem tropikalnego raju. Wstęp na Anse Source d'Argent kosztuje 100 rupii, poza plażowaniem można również zwiedzić przyległą plantację wanilii i podejrzeć kilka żółwi olbrzymich. Posiadając sprzęt do pływania z rurką bezpośrednio w wodzie przy plaży można podziwiać kilka gatunków kolorowych ryb.

Satysfakcjonującym celem wędrówki w głąb wyspy jest najwyższa góra - Belle Vue (Nid d'Aigle). Jej szczyt znajduje się na wysokości 333 m n.p.m., prowadzi nań bardzo słabo oznakowany szlak, pokonując go nie spotkamy zapewne żadnego innego turysty. Szlak jest zaznaczony na mapach OpenStreetMap, ale w terenie niektóre jego fragmenty przebiegają na przełaj przez las, bez żadnej ścieżki. Początek i koniec szlaku znajduje się przy Belle Vue Cafe, na jego początku jest rozwidlenie, na którym trzeba pójść w lewo (ścieżka w prawo kończy się na skalnym rumowisku). Cały szlak jest stosunkowo krótki, ale klimat i nachylenie terenu dają się we znaki - zapas wody w plecaku jest wskazany. Ze szczytu roztacza się panoramiczny widok na obie strony wyspy.
Darmowe Wi-Fi można złapać w przystani promowej.
Hotele
La Passe Guesthouse, schowany niecałe pół kilometra w głąb wyspy od przystani promów jest właściwie parterową willą z czterema pokojami i rodzinną atmosferą. Pokoje z wentylatorem, łazienką, lodówką, śniadaniem (od 8 rano) i Wi-Fi kosztują 45 euro.Knajpy
W La Passe Guesthouse potrawy kuchni kreolskiej kosztują 250 rupii. Przy głównej uliczce niedaleko przystani promów jest kilka tanich miejsc serwujących dania na wynos, np. w Tarosa Takeaway curry kosztuje 50 rupii. Po sąsiedzku znajduje się sklep zaopatrzony w podstawowe produkty spożywcze i piwo.Komunikacja
Pięć razy dziennie, pierwszy raz o 7:30, ostatni o 15:30, z La Digue odpływają promy na Praslin. Jeden z nich, zwykle o poranku, kontynuuje po krótkim przystanku w Praslin na Mahe. Kurs na Praslin trwa 15 minut i kosztuje 15 euro, kurs na Mahe w przypadku promu bez przesiadki kosztuje 60 euro i trwa godzinę i 45 minut. Rozkłady i bilety dostępne są w przystani i na stronie Seychellesbookings.com.