Wyspy Oceanu Indyjskiego 2017

Informacje praktyczne

Wprowadzenie
Geografia
Pogoda
Wizy i ambasady
Dojazd i samoloty
Zdrowie
Przewodniki, GPS i mapy
Pieniądze
Zagrożenia
Język
Internet i telefon
Komunikacja
Hotele
Jedzenie i zakupy

Trasa

Victoria
La Digue
Morne Blanc i Copolia

Indeks: Copolia La Digue Morne Blanc Victoria


Wprowadzenie

Seszele i AfrykaSeszele potrafią zachwycić egzotycznym tropikiem - lazurowe laguny z wianuszkiem palm, soczysta zieleń interioru i granitowe głazy na plażach to wizytówki archipelagu. Wyspy kreowane są przez biura podróży na luksusowy kierunek, z pełną paletą wygód i atrakcji. Indywidualny turysta znajdzie tutaj również miejsce dla siebie, czasem poza utartym szlakiem. Niestety, urodzaj turystów sprawił, że Seszelczycy bywają wobec nich co najmniej obojętni.

Informacje pochodzą z marca 2017 roku.

Seszele w skrócie

Geografia

Seszele i PolskaArchipelag Seszeli składa się z ponad stu wysp, w większości niezamieszkałych. Największą z nich jest Mahé, na której znajduje się stolica - Victoria. Praslin i La Digue, dwie pozostałe wyspy zamieszkiwane przez znaczący odsetek populacji Seszeli znajdują się około 40 km na północny-wschód od Mahé. 1100 km na południowy-zachód od Mahé leży najbardziej oddalona wyspa Seszeli - niezamieszkały atol Aldabra (niepokazany na poniższej mapie).

Unikalny charakter Seszeli ukształtowały procesy geologiczne przebiegające setki milionów lat temu, w wyniku których dzisiejsza Afryka i Azja oddzieliły się od siebie. W powstałej szczelinie pozostał fragment wspólnego onegdaj kontynentu, którym są właśnie Seszele. Charakterystyczne dla krajobrazu Seszeli granitowe głazy, najlepiej prezentujące się na plażach, archipelag zawdzięcza tym właśnie procesom.

Wyspy Seszeli są umiarkowanie górzyste, z zielonym, soczystym interiorem i wianuszkiem raf koralowych u ich brzegów. Średnia wysokość Seszeli nad poziomem morza to 91 metrów. Aby objechać największą z wysp (Mahé) dookoła drogą wzdłuż wybrzeża trzeba pokonać dystans około 80 km (pełnej pętli nie da się przejechać ze względu na brak drogi w północno-zachodniej części wyspy).

Seszele leżą w strefie czasowej UTC+4, przesuniętej o trzy godziny do przodu w stosunku do Polski - południe w Victorii to dopiero 9 rano w Polsce. Od początku kwietnia do końca października, gdy w Polsce obowiązuje czas letni, różnica ta zmniejsza się do dwóch godzin. W Afryce, tylko Mauritius i Reunion stosują ten sam czas, co Seszele. Najbliższe kraje kontynentalne (np. Etiopia, Kenia i Tanzania) stosują czas UTC+3. Przyjeżdżając z tego regionu na Seszele należy przesunąć zegarki o godzinę do przodu.

Szczegółowe i aktualne informacje o strefach czasowych w Afryce zawarłem na mapie stref czasowych Afryki.

Najdłuższe dni na Seszelach są w grudniu, gdy widno jest od 5:40 do 18:50. Najkrócej dzień trwa w czerwcu, od 6:00 do 18:40.

Pogoda

Pogoda w Victorii (wykres)Seszele leżą w obszarze klimatu równikowego. Pogoda na wyspach jest względnie stabilna, temperatura przez cały rok waha się w okolicach przyjemnych 25-30 stopni Celsjusza. Od listopada do marca północnozachodni pasat przynosi nieco więcej opadów niż w pozostałych miesiącach. Od maja do października pasat południowowschodni niesie z sobą silniejszy wiatr.

Seszele leżą poza strefą występowania cyklonów.

Wizy i ambasady

PieczątkaPolacy (jak również pozostali obywatele Unii Europejskiej) mogą wjeżdżać na Seszele bez wiz. Konieczne jest jednak posiadanie biletu powrotnego lub na dalszą podróż, co jest sprawdzane przy odprawie przed wylotem na Seszele. Maksymalny okres pobytu to trzy miesiące.

Wizy państw sąsiednich

Polska ambasada na Seszelach

Na Seszelach nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Terytorialnie Seszele obsługuje ambasada w Nairobi, telefon dyżurny: +254 713 816 166, adres internetowy: www.gov.pl/web/kenia.

Dojazd i samoloty

Jedyny transport publiczny na Seszele zapewniają samoloty.

Samoloty

SamolotLotnisko Seychelles International Airport (kod IATA: SEZ) obsługuje wszystkie międzynarodowe połączenia lotnicze Seszeli. Lotnisko położone jest około 9 km na południowy-wschód od Victorii.

Regularnych, bezpośrednich połączeń rejsowych z Polski na Seszele nie ma. Bilet powrotny z Warszawy z przesiadką w Doha kosztuje około 600 euro.

Bezpośrednio na Seszele z innych państw i regionów Afryki można przylecieć między innymi z (ceny biletów w jedną stronę, w euro): Addis Abeby (350), Johannesburga (370), Mauritiusu (280), Nairobi (430) i Reunionu (350).

Ceny biletów lotniczych ulegają ciągłym zmianom. Ponieważ bilet lotniczy stanowi często największy pojedynczy koszt w budżecie wyprawy warto poświęcić czas na znalezienie najkorzystniejszej oferty. Sposób, w jaki szukam tanich biletów lotniczych do Afryki opisałem na stronie Bilety lotnicze.

Zdrowie

Seszele wymagają od przyjezdnych poświadczenia szczepienia przeciwko żółtej febrze, ale tylko w przypadku przyjazdu z kraju, na obszarze którego choroba ta występuje (najbliżej w Kenii i Etiopii).

Seszele są wolne od ryzyka zachorowania na malarię.

Na Seszelach mogą występować sezonowe nasilenia zachorowań na przenoszoną przez komary dengę. Z tego powodu warto unikać kontaktów z tym owadem.

Przewodniki, GPS i mapy

Przewodniki

GPS

MapaMapy do odbiorników GPS dostępne są na urządzenia przenośne (telefony, tablety) oraz urządzenia GPS firm Garmin i TomTom.

Zapis całej podróży w formacie GPX: seszele.zip (232 KB).

Zobacz również mapę Seszeli na Google Maps.

Mapy papierowe

Zaskakująco, w sklepach jest tylko jedna mapa Seszeli:

Pieniądze

Banknot 25 rupiiWalutą Seszeli jest rupia (symbol międzynarodowy - SCR), która dzieli się na 100 centów. W obiegu znajdują się monety o nominałach od 1 centa do 10 rupii oraz banknoty od 10 do 500 rupii.

Kursy wymiany:

Polskie złotówki na Seszelach są bezwartościowe. W celach porównawczych można założyć, że 20 rupii to 5 złotych. W wielu miejscach płatności można realizować w euro.

Bankomaty są powszechnie dostępne.

Zagrożenia

Seszele to bezpieczny kraj. Duża ilość bogatych turystów powoduje jednak, że zdarzają się oportuniści gotowi wykorzystać nieuwagę.

Skróty najważniejszych wiadomości z Seszeli, które mogą mieć wpływ na podróż, publikuję na stronie Wiadomości z Seszeli.

Wiadomości bezpośrednio z Seszeli dostarcza między innymi serwis Seychelles News Agency (j. angielski).

Język

Trzy języki posiadają status języka urzędowego: kreolski, angielski i francuski. Najbardziej rozpowszechniony jest bazujący na francuskim język kreolski, ale w przestrzeni publicznej dominuje angielski.

Internet i telefon

Internet

Darmowe, choć czasami wolne Wi-Fi, dostępne jest w wielu miejscach publicznych dzięki Free WiFi Nation (na stronie znajduje się mapa hotspotów).

Dostęp do darmowego Wi-Fi zapewnia również większość hoteli i niektóre restauracje. W miastach są również kafejki internetowe - godzina dostępu kosztuje około 40 rupii.

Mobilny Internet oferowany przez lokalnych operatorów kosztuje 200 rupii za 1 GB.

Telefon

Międzynarodowy numer kierunkowy na Seszele to +248. Na wyspach jest dwóch operatorów telefonii komórkowej (w kolejności ilości użytkowników, lista nie zawiera operatorów wirtualnych):

Lokalna karta SIM kosztuje około 50 rupii. Przy jej zakupie należy zarejestrować dane z paszportu. Minuta połączenia do Polski z lokalnej karty SIM kosztuje około 10 rupii a wysłanie SMS-a 1 rupię.

Wszystkie polskie sieci oferują połączenia roamingowe z Seszeli. Minuta połączenia do Polski kosztuje od 7 do 10 zł, odebranie połączenia z Polski - od 4 do 8 zł, wysłanie SMS-a od 1.50 do 2.00 zł.

Komunikacja

Prom Pomiędzy wyspami Seszeli można przemieszczać się promami lub samolotami. Na wyspach Mahé i Praslin funkcjonuje komunikacja autobusowa.

Na Seszelach obowiązuje ruch lewostronny. Litr benzyny bezołowiowej kosztuje 21, a oleju napędowego 20 rupii. Wszystkie drogi są bezpłatne.

Hotele

Znalezienie taniego noclegu na Seszelach nie jest łatwe. Tanich hoteli nie ma wcale, najtańsze miejsca kosztują około 50 euro. Standard jakości za te pieniądze jest dobry.

Gniazdka instalacji elektrycznych są typu brytyjskiego, z dużymi kwadratowymi bolcami. Napięcie w sieci wynosi 240V, 50Hz.

Jedzenie i zakupy

EtykietaKuchnia Seszeli, jak na wyspiarskie państwo Oceanu Indyjskiego przystało, pachnie rybą, ryżem i kokosem. Do tego dochodzą smaki zawleczone przez francuskich i brytyjskich kolonizatorów, choć wyraźnie przewagę mają smaki kojarzone z subkontynentem indyjskim.

Browar Seychelles Breweries produkuje dwa najpopularniejsze piwa na wyspach: SeyBrew i EKU, dostępne w butelkach o pojemności 280 ml.


Victoria

RybyStolica Seszeli jest małym, pięknie położonym miastem z 26 tysiącami mieszkańców. Sama Victoria w porównaniu z otoczeniem nie oferuje zbyt wielu atrakcji, ale jest ich wystarczająco dużo, by poświęcić stolicy Seszeli trochę czasu.

Ikoną miasta jest wieża zegarowa, a właściwie jej miniatura (replika wieży Little Ben z Londynu), postawiona na skrzyżowaniu w sercu miasta. Odlana z żelaza wieża została postawiona przez Brytyjczyków i zdobi to miejsce od 1901 roku.

Dwie przecznice na północ od wieży zegarowej znajduje się mały bazar z interesującą sekcją rybną. Sto metrów na wschód od bazaru warto odwiedzić hinduską świątynię Arul Mihu Navasakthi Vinayagar. Sto metrów od bazaru, ale tym razem na północ, znajduje się Katedra Niepokalanego Poczęcia, której towarzyszące kwatery kleru przyćmiewają ją wspaniałością.

Około kilometra na południe od centrum ulokowany jest ogród botaniczny. Bilet wstępu kosztuje 100 rupii. W ogrodzie można zobaczyć między innymi symbol Seszeli - palmę morską (coco de mer) z wielkimi, charakterystycznymi orzechami kokosowymi w kształcie pośladków. Dodatkową atrakcją jest zagroda z żółwiami olbrzymimi (takimi samymi jak na Prison Island na Zanzibarze), żeby jednak zbliżyć się do żółwi trzeba dopłacić 50 rupii.

Dostęp do Internetu można znaleźć w kafejce Double Click w centrum miasta - 40 rupii za godzinę. Darmowe hotspoty Free WiFi Nation znajdują się między innymi w budynku przystani promowej, na dworcu autobusowym i na lotnisku. Biuro informacji turystycznej znajduje się przy Independence Avenue.

Morne Blanc i Copolia

MaheWycieczka szlakiem prowadzącym na szczyt mierzącego 667 m n.p.m. Morne Blanc jest świetną alternatywą do spędzenia czasu w stolicy oraz okazją do zwiedzenia interioru wyspy Mahe. W drodze powrotnej warto wejść na krótszy, ale równie satysfakcjonujący szlak na Copolię.

Z dworca autobusowego w Victorii na początek szlaku wiodącego na szczyt Morne Blanc jeździ autobus nr 14A (przystanek Tea Factory). Połączenie to realizowane jest mniej więcej co dwie godziny, więc warto sprawdzić zawczasu o której jest autobus powrotny. Przejście szlaku z przystanku autobusowego na górę i z powrotem zajmuje około półtorej godziny. Szlak jest wyraźny, w stromszych miejscach ulepszony terenowymi stopniami, ale pnie się ostro w górę, co w połączeniu z tropikalnym klimatem oznacza dużo potu i zapotrzebowania na wodę. Z punktu widokowego na szczycie rozpościera się wspaniała panorama zachodniej części wyspy Mahe.

Początek szlaku na granitową kopułę Copolii zaczyna się przy drodze do Victorii, w pobliżu zatrzymuje się autobus nr 12A i 14A. Ze szczytu roztaczają się widoki na stolicę i wschodnie wybrzeże wyspy. Czas przejścia szlaku w dwie strony to około półtorej godziny.

La Digue

PlażaWiększość turystów przypływa na La Digue by zobaczyć pocztówkową plażę Anse Source d'Argent z białym piaskiem i granitowymi głazami, charakterystycznymi dla Seszeli. Przed pierwszym promem i po odpłynięciu ostatniego wyspa staje się idyllicznym uosobieniem tropikalnego raju. Wstęp na Anse Source d'Argent kosztuje 100 rupii, poza plażowaniem można również zwiedzić przyległą plantację wanilii i podejrzeć kilka żółwi olbrzymich. Posiadając sprzęt do pływania z rurką bezpośrednio w wodzie przy plaży można podziwiać kilka gatunków kolorowych ryb.

Satysfakcjonującym celem wędrówki w głąb wyspy jest najwyższa góra - Belle Vue (Nid d'Aigle). Jej szczyt znajduje się na wysokości 333 m n.p.m., prowadzi nań bardzo słabo oznakowany szlak, pokonując go nie spotkamy zapewne żadnego innego turysty. Szlak jest zaznaczony na mapach OpenStreetMap, ale w terenie niektóre jego fragmenty przebiegają na przełaj przez las, bez żadnej ścieżki. Początek i koniec szlaku znajduje się przy Belle Vue Cafe, na jego początku jest rozwidlenie, na którym trzeba pójść w lewo (ścieżka w prawo kończy się na skalnym rumowisku). Cały szlak jest stosunkowo krótki, ale klimat i nachylenie terenu dają się we znaki - zapas wody w plecaku jest wskazany. Ze szczytu roztacza się panoramiczny widok na obie strony wyspy.

Darmowe Wi-Fi można złapać w przystani promowej.

Mauritius
Galeria
© Janusz Tichoniuk 2001-2024