Yaho de VilleYaho de Ville AfrykaWyprawy AparatZdjęcia ListNewsy KsiążkaKsiążki CDMuzyka PlecakPlecak komarMalaria iLinki SamolotTorebki AutorKontakt
Flaga Majotty

Majotta

Więcej o Majotcie:
Foto
 News

Informacje praktyczne


Geografia
Pogoda
Wizy i ambasady
Dojazd i samoloty
Zdrowie
Przewodniki, GPS i mapy
PieniÄ…dze
Zagrożenia
Język
Internet i telefon
Komunikacja
Hotele
Jedzenie i zakupy


Indeks alfabetyczny: Mamoudzou Pamandzi

Wprowadzenie

Czwarta wyspa archipelagu Komorów nigdy nie należała do Związku Komorów, chociaż na fladze tego kraju jest reprezentowana przez gwiazdkę (flaga ma ich cztery, z których każda symbolizuje jedną wyspę archipelagu). Francuzi nabyli Majottę w 1840 roku od malgaskiego włodarza wyspy Andriana Souli. Po uzyskaniu niepodległości przez Związek Komorów w 1975 roku mieszkańcy Majotty kilkukrotnie odpowiadali w referendach na pytanie, czy chcą pozostać departamentem zamorskim Francji, czy wolą niepodległość pod flagą Związku Komorów. Za każdym razem (ostatnio w roku 2009) Majottańczycy opowiedzieli się za pozostaniem pod skrzydłami Francji. Wybór ten podyktowany był zapewne obawą przed utratą subwencji, którymi Francja wspiera Majottę.

Majotta jest jednym z biedniejszych zakątków Unii Europejskiej i jednocześnie najbogatszym regionem Wschodniej Afryki. Nierówność ta napędza imigrację, która z kolei implikuje biedę, przeciążenie służby zdrowia i protesty ludności rodzimej. 95% mieszkańców Majotty to muzułmanie.

Majotta dysponuje wieloma atutami rajskiej, tropikalnej wyspy. Jako jedyna z archipelagu Komorów otoczona jest atolem, dostarczając okazji do zejścia pod wodę. Podobnie jednak, jak na pozostałych wyspach piaszczystych plaż jest mało. Niestety, Majotta to jedno z droższych miejsc do budżetowego podróżowania na naszej planecie.

W opisanej tutaj podróży odwiedzimy stolicę Majotty - Mamoudzou i położne na wysepce tuż obok Pamandzi.

Majotta i Afryka

Informacje pochodzÄ… z lutego 2017 roku.

Majotta w skrócie

Geografia

Kształt głównej wyspy - Grande Terre - przypomina nieco konika morskiego o wysokości około 40 i szerokości 10 km. Naprzeciw stolicy leży Petite Terre, czyli wyspa Pamandzi. Pozostałe, niewielkie wyspy Majotty położone są również w małym oddaleniu od Grande Terre, są dużo mniejsze i niezamieszkałe. Najbliższa wyspa Związku Komorów - Anjouan - oddalona jest od Majotty o około 70 km na zachód, Madagaskar leży 300 km na wschód.

Majotta i Polska

Archipelag Komorów, do którego należy Majotta jest pochodzenia wulkanicznego, Majotta jest najstarszą geologicznie wyspą archipelagu i nie ma nań aktywnych wulkanów. Górzysty interior wypełniają pozostałości stożków wulkanicznych porośnięte zielonymi, soczystymi lasami. Średnie wyniesienie terenu ponad poziom morza to 330 metrów.

Majotta leży we wschodnioafrykańskiej strefie czasowej, przesuniętej o dwie godziny do przodu w stosunku do Polski - południe w Mamoudzou to dopiero 10:00 w Polsce. Od początku kwietnia do końca października, gdy w Polsce obowiązuje czas letni, różnica ta zmniejsza się do jednej godziny.

Związek Komorów, Madagaskar i Tanzania stosują ten sam czas, więc przylatując stamtąd nie trzeba przestawiać zegarków.

Szczegółowe informacje o strefach czasowych w Afryce zawarłem na mapie stref czasowych Afryki.

Najdłuższe dni na Majotcie są w grudniu, gdy widno jest od 5:00 rano do 18:45. Najkrócej dzień trwa w czerwcu, gdy dzień zaczyna się o 5:55 a kończy o 18:00.

Mamoudzou, Majotta - pogoda (wykres)

Pogoda

Tropikalny klimat Majotty charakteryzujÄ… dwie pory roku - sucha i deszczowa. Od listopada do maja trwa pora deszczowa, podczas której przedpoÅ‚udnia sÄ… pogodne, a w drugiej części dnia pojawiajÄ… siÄ™ opady konwekcyjne i burze. Pora ta jest również najgorÄ™tsza, z temperaturami siÄ™gajÄ…cymi 35°C, jest to też okres, w którym wyspÄ™ mogÄ… nawiedzać cyklony (od grudnia do kwietnia). Od maja do listopada deszczy jest zdecydowanie mniej a temperatura spada o kilka stopni.

Wizy i ambasady

Jako departament zamorski Francji, Majotta przyjmuje obywateli Unii Europejskiej ze strefy Schengen, w tym Polski, bez wiz i ograniczeń czasowych (obowiązuje okres ważności paszportu).

Wizy państw sąsiednich

Majotta nie jest dobrym miejscem na organizację wiz na dalszą podróż - nie ma tu ambasad ani konsulatów.

Polska ambasada na Majotcie

Na Majotcie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Terytorialnie MajottÄ™ obsÅ‚uguje ambasada w Paryżu, telefon dyżurny: +33 1 70 39 10 01, adres internetowy: www.gov.pl/web/francja.

Dojazd i samoloty

Na Majottę można przylecieć samolotem bądź przypłynąć promem.

Prom

Promy SGTM kursują co kilka dni z Anjouanu i kilka razy w miesiącu z Moroni. Bilet w jedną stronę z Anjouanu na Majottę kosztuje 165 euro, z Moroni 149 euro. Kurs z Anjouanu trwa nieco ponad 5 godzin. Promy przypływają do przystani na wyspie Dzaoudzi, połączonej groblą z Petit Terre i lokalnym promem ze stolicą na głównej wyspie Majotty.

Samoloty

ATR

Jedyny port lotniczy Majotty - Dzaoudzi-Pamandzi International (kod IATA: DZA) - leży na Petite Terre.

Z Polski nie ma bezpośrednich rejsowych połączeń lotniczych na Majottę. Bilet powrotny, z co najmniej dwiema przesiadkami z Warszawy na Majottę kosztuje około 1000 euro.

Bezpośrednio do Mamoudzou z innych państw i regionów Afryki można przylecieć między innymi z (ceny biletów w jedną stronę, w euro): Dar es Salaam (415), Moroni (280), Nairobi (570), Nosy Be (235), Reunion (75).

Ceny biletów lotniczych ulegają ciągłym zmianom. Ponieważ bilet lotniczy stanowi często największy pojedynczy koszt w budżecie wyprawy warto poświęcić czas na znalezienie najkorzystniejszej oferty. Sposób, w jaki szukam tanich biletów lotniczych do Afryki opisałem na stronie Bilety lotnicze.

Zdrowie

Przylatując na Majottę z kraju, na którego terenie występuje żółta febra (najbliżej w Kenii - mapa występowania żółtej febry w Afryce), również w przypadku tranzytu przez taki kraj dłuższego niż 12 godzin wymagane jest poświadczenie szczepienia przeciwko żółtej febrze.

Ryzyko malarii na Majotcie występuje, ale jest niskie. Więcej o malarii na stronie Malaria w Afryce.

Potencjalnym zagrożeniem są choroby przenoszone przez komary: denga i chikungunya.

Przewodniki, GPS i mapy

Przewodniki

Wydaje mi siÄ™, że jedyny aktualny przewodnik po Majotcie to francuski Petit Futé. Ostatnim z przewodników w jÄ™zyku angielskim, który zawieraÅ‚ rozdziaÅ‚ o Majotcie jest Lonely PlanetMadagascar & Comoros” z 2008 roku.

Pomocnym źródłem informacje mogą być oficjalne strony informacji turystycznej Majotty i Petite Terre.

GPS

Majotta - Google Maps

Mapy do odbiorników GPS dostępne są na urządzenia przenośne (telefony, tablety) oraz urządzenia GPS firm Garmin i TomTom.

Zapis caÅ‚ej podróży w formacie GPX: majotta.zip (67 KB).

Zobacz również mapę Majotty na Google Maps.

Mapy papierowe

Banknot 50 euro

PieniÄ…dze

Na Majotcie, jak na departament zamorski Francji przystało, walutą jest euro.

Wiele płatności w stolicy można realizować bezpośrednio kartą płatniczą, poza Mamoudzou króluje gotówka. Bankomaty najłatwiej znaleźć jest w stolicy i Dzaoudzi.

Zagrożenia

Majotta jest bezpieczną wyspą, na której jednak lepiej jest uważać po zmroku. Taką radę otrzymałem od miejscowych. Rada ta wsparta jest problemem imigracji z pozostałych wysp archipelagu.

Skróty najważniejszych wiadomości z Majotty, które mogą mieć wpływ na podróż, publikuję na stronie Wiadomości z Majotty.

Język

Język francuski jest jedynym językiem urzędowym Majotty. Nie wszyscy mieszkańcy wyspy posługują się jednak językiem Moliera. Duży procent populacji używa języka komoryjskiego lub malgaskiego.

Internet i telefon

Internet

Darmowe Wi-Fi oferuje większość hoteli i niektóre restauracje. W stolicy można znaleźć kilka kafejek internetowych (Cyber Cafe).

Posiadacze polskich kart SIM (jak również z innych krajów Unii Europejskiej) mogą cieszyć się tanim mobilnym Internetem, na takich samych zasadach, jak w przypadku Internetu mobilnego w Unii Europejskiej. Opcja ta może być tańsza od lokalnie kupionej karty SIM. Tyle w teorii. W praktyce, jedyny polski operator oferujący usługę roamingu z Majotty nie świadczy na Majotcie usługi transmisji danych.

Mobilny Internet oferowany przez lokalnych dostawców kosztuje od 1 do 2 euro za 1 GB.

Telefon

Międzynarodowy numer kierunkowy na Majottę to +262. Na wyspie jest czterech operatorów telefonii komórkowej (w kolejności ilości użytkowników, lista nie zawiera operatorów wirtualnych):

Lokalna karta SIM kosztuje od 2 do 5 euro. Przy jej zakupie należy zarejestrować dane z paszportu. Minuta połączenia do Polski z lokalnej karty SIM kosztuje około 0.20 euro wysłanie SMS-a 0.05 euro.

Z polskich sieci tylko Plus oferuje połączenia roamingowe z Majotty. Opłaty za połączenia są takie same, jak dla połączeń roamingowych w Unii Europejskiej.

Komunikacja

Komunikacja publiczna na Majotcie jest słabo rozwinięta.

Na wyspie obowiązuje ruch prawostronny. Litr benzyny bezołowiowej 95 kosztuje 1.39, a oleju napędowego 1.15 euro.

Hotele

Hotele na Majotcie są drogie, a te z dolnej półki cenowej mogą nie mieć wolnych pokoi bez wcześniejszej rezerwacji. W przypadku tarapatów, na pomoc w znalezieniu wolego łóżka można liczyć w biurach Informacji Turystycznej w Mamoudzou lub na lotnisku.

Nocleg w tanim hotelu, w pokoju dwuosobowym kosztuje około 60 euro.

Gniazdka instalacji elektrycznych są typu europejskiego, z bolcem lub bez. Napięcie w sieci wynosi 230V, 50Hz.

Jedzenie i zakupy

Hipo Biere

Kuchnia Majotty to ciekawy melanż wyspiarskich upodobań Komorów i Madagaskaru z Francją. Tak, jak wszystko inne na Majotcie, by to docenić, trzeba sporo wydać. Nawet stołując się w tanich lokalach lub samodzielnie robiąc zaopatrzenie na bazarze lub w sklepie można przecierać oczy ze zdumienia, ile kosztuje na Majotcie bagietka czy pomidor.

Wśród piw najczęściej można spotkać importowane z Madagaskaru Three Horses Beer (THB). Lokalnie warzone jest prawdopodobnie tylko jedno piwo - Hipo.


Mamoudzou

Majotta

Stolica Majotty to małe, senne miasteczko z kilkoma hotelami, restauracjami i urzędami, którego sercem jest przystań promów na sąsiednią wyspę Pamandzi. Nie ma tutaj zbyt wiele miejsc wartych zobaczenia. Nieco na północ od przystani znajduje się interesujący bazar, zaopatrzony w owoce, ryby, tkaniny, rzemiosło, jak i produkty codziennej potrzeby.

Biura podróży sprzedające bilety lotnicze, np. Blue Sky, można znaleźć między innymi przy placu naprzeciw Hotelu Caribou.

Pamandzi

Pamandzi

Pamandzi lub inaczej Petit Terre jest drugą pod względem wielkości wyspą Majotty. Pamandzi połączona jest groblą ze skalistą wyspą Dzaoudzi - trzecią i ostatnią z zamieszkałych.

Główną geograficzną atrakcją wyspy jest Jezioro Dziani wypełniające krater wygasłego wulkanu. Na krawędź krateru można wybrać się pieszo, z przystani promowej jest to dystans około 5 km.

Bankomaty znajdują się między innymi na lotnisku oraz naprzeciw supermarketu Sodifarm.


<<< Komory
Madagaskar >>>