Wyspy Oceanu Indyjskiego 2017

Informacje praktyczne

Wprowadzenie
Geografia
Pogoda
Wizy i ambasady
Dojazd i samoloty
Zdrowie
Przewodniki, GPS i mapy
Pieniądze
Zagrożenia
Język
Internet i telefon
Komunikacja
Hotele
Jedzenie i zakupy

Trasa

Hell-Ville (Nosy Be)
Ankify
Rezerwat Ankarana
Antsiranana (Diégo-Suarez)
Joffreville (Ambohitra)
Mahajanga (Majunga)
Antsirabe
Morondava
Miandrivazo
Antananarywa
Ivato

Indeks: Ambohitra Ankarana Ankify Antananarywa Antsirabe Antsiranana Diégo-Suarez Hell-Ville Ivato Joffreville Mahajanga (Majunga) Miandrivazo Morondava Nosy Be


Wprowadzenie

Madagaskar i AfrykaMadagaskar jest jednym z tych miejsc, których nazwy definiują egzotykę, tajemniczość i przygodę. Jak to zazwyczaj z takimi miejscami bywa, ich magię odczarowuje rzeczywistość. Poniekąd tak jest, ale mimo tej konfrontacji Madagaskar zachowuje oryginalność, w której znajdziemy wszystkie wspomniane wcześniej cechy.

Na tle innych państw Afryki, Madagaskar stanowi wyspę nie tylko w dosłownym znaczeniu. Odmienność przyrody i kultury upodabnia pod tymi względami Madagaskar do Etiopii i nie chodzi w tym porównaniu o jakiekolwiek podobieństwo do Wyżyny Abisyńskiej. Oba regiony stanowią kulturalno-przyrodnicze wyspy.

Trasa opisywanej podróży wiodła północną częścią Madagaskaru, odkrywając niewielki fragment tego, co kraj ten ma do zaoferowania. Na szlaku znalazły się jednak najciekawsze moim zdaniem atrakcje tej części wyspy. Madagaskar może być wymagający - jest to olbrzymi kraj, przez który podróżuje się długo i niewygodnie lub omija ten aspekt podróżując samolotami.

Wiele miejscowości opisanych w relacji posiada podwójne nazwy (np. Antsiranana, zwana również jako Diégo-Suarez). Nazwy nowe, wynikłe z procesu dekolonizacji mają w tej relacji pierwszeństwo, choć podane w nawiasach stare nazwy nadal bywają używane częściej.

Informacje pochodzą z przełomu lutego i marca 2017 roku.

Madagaskar w skrócie

Geografia

Madagaskar i PolskaMadagaskar jest czwartą pod względem wielkości wyspą świata (za Grenlandią, Nową Gwineą i Borneo). Od Afryki oddziela ją Kanał Mozambicki, który w najwęższym miejscu ma szerokość nieco ponad 400 km. Z północy na południe Madagaskar mierzy około 1500 km, szerokość wyspy to około 500 km.

Wybrzeże Madagaskaru kusi tropikalną urodą, na północnym-zachodzie podkreśloną bogactwem podwodnego świata rafy koralowej. Niemal całe wnętrze wyspy jest górzyste, mniej lub bardziej pofałdowane. Średnia wysokość kraju nad poziomem morza to 442 metry. Grzbiety górskie układają się równolegle do wschodniego wybrzeża Madagaskaru, zatrzymując drogę wilgotnym masom powietrza znad Oceanu Indyjskiego. Topografię tą pokrywa bardzo zróżnicowana szata roślinna, od dżungli, poprzez sawannę, aż do pustyni.

Madagaskar leży we wschodnioafrykańskiej strefie czasowej, przesuniętej o dwie godziny do przodu w stosunku do Polski - południe w Antananarywie to dopiero 10:00 w Polsce. Od początku kwietnia do końca października, gdy w Polsce obowiązuje czas letni, różnica ta zmniejsza się do jednej godziny.

Z najbliższych krajów w tej części świata taki sam czas stosuje Tanzania, Związek Komorów i Majotta. Całe południowo-wschodnie wybrzeże Afryki - od Mozambiku do RPA - stosuje czas środkowoafrykański, o jedną godzinę do tyłu w stosunku do Madagaskaru (przylatując na wyspę z RPA trzeba przestawić zegarki o godzinę do przodu). Przylatując na Madagaskar z Reunionu lub Mauritiusu zegarki trzeba przestawić o godzinę do tyłu.

Szczegółowe i aktualne informacje o strefach czasowych w Afryce zawarłem na mapie stref czasowych Afryki.

Najdłuższe dni na Madagaskarze są w grudniu, gdy widno jest od 4:45 rano do 18:50. Najkrócej dzień trwa w czerwcu, gdy dzień zaczyna się o 6:00, a kończy o 17:45.

Pogoda

Pogoda w Antananarywie (wykres)Klimat Madagaskaru kształtują bliskość równika, wilgotne masy powietrza znad Oceanu Indyjskiego oraz biegnące południkowo przez całą wyspę wypiętrzenie terenu. Ta ostatnia cecha sprawia, że wilgoć niesiona przez wiejący znad oceanu pasat napotyka na barierę i tylko w niewielkiej części przenika do zachodniej części wyspy. Wschodni pas wybrzeża jest gorący i wilgotny, porośnięty wilgotnym lasem tropikalnym. Zachodnia część wyspy jest gorąca i dużo bardziej sucha, w regionie Toliary przypominająca wręcz pustynię.

Generalnie Madagaskar doświadcza dwóch sezonów: ciepłego i deszczowego od listopada do kwietnia oraz nieco chłodniejszego i suchego od maja do października. Wzór ten nie pasuje jednak w wielu regionach, specyficznie wpisujących się w ukształtowanie terenu i układ wiatrów. Wyżynne obszary interioru potrafią być zaskakująco chłodne, nawet w Antananarywie temperatura może okazjonalnie spaść w okolice zera stopni.

Sezon cyklonowy zaczyna się w połowie listopada i trwa do połowy kwietnia. Co roku w Madagaskar uderza znad Oceanu Indyjskiego kilka cyklonów.

Wizy i ambasady

WizaDo wjazdu na Madagaskar konieczna jest wiza - można ją zdobyć w ambasadzie, drogą elektroniczną bądź bezpośrednio na granicy (np. na lotnisku). Wiza ważna jest 30, 60 lub 90 dni - okres ten determinuje data biletu powrotnego, którego posiadanie jest warunkiem uzyskania wizy. Paszport powinien być ważny co najmniej pół roku od daty wjazdu i posiadać jedną wolną stronę na wizę. Wizy kosztują w zależności od ich długości, odpowiednio 35, 40 i 50 euro lub równowartość w dolarach amerykańskich lub ariary (płatność tylko gotówką, ze względu na problemy z wydawaniem reszty najlepiej mieć zawczasu przygotowaną dokładną kwotę).

By uniknąć kolejek i formalności na lotnisku, najpóźniej trzy dni przed przylotem na Madagaskar można wyrobić wizę elektroniczną (eVisa).

Wizy państw sąsiednich

Jako, że Madagaskar jest wyspą i nie współdzieli granic lądowych z innymi afrykańskimi państwami, lista obejmuje kraje południowo-wschodniej Afryki, do których można bezpośrednio dolecieć z Madagaskaru.

Polska ambasada na Madagaskarze

Polska posiada na Madagaskarze jedynie konsulat honorowy, który znajduje się w Antananarywie (tel. +261 320 781 838 lub +261 320 784 480). Terytorialnie Madagaskar obsługuje polska ambasada w Nairobi, telefon dyżurny (sprawy pilne i nagłe): +254 713 816 166, adres internetowy: https://www.gov.pl/web/kenia.

Obywatele polscy przebywający na Madagaskarze uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich Unii Europejskiej posiadających w tym kraju placówkę dyplomatyczną, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom.

Dojazd i samoloty

Na Madagaskar, poza kilkoma wyjątkami, z wykorzystaniem transportu publicznego można przedostać się tylko samolotem. Te wyjątki, to bardzo rzadko dostępne kajuty pasażerskie na statkach handlowych z Komorów. Podobne połączenie z Mauritiusem zostało zlikwidowane.

Samoloty

SamolotGłównym portem lotniczym Madagaskaru jest Ivato International (kod IATA: TNR), 16 km na północ od Antananarywy.

Poza stolicą, regionalne połączenia międzynarodowe obsługiwane są przez lotniska w Antsirananie (kod IATA: DIE, połączenia z Majotty i Reunionu), Mahajanga (kod IATA: MJN, połączenia z Majotty i Komorów), Nosy Be (kod IATA: NOS, Reunion, RPA, Etiopia i Majotta), Nosy Boraha (kod IATA: SMS, Reunion), Toamasinie (kod IATA: TMM, Reunion), Tôlanaro (kod IATA: FTU, Reunion) i Toliarze (kod IATA: TLE, Reunion). Nie zawsze krótsze połączenie jest tańsze, czasami taniej jest polecieć do jednego z popularniejszych, choć bardziej oddalonych od punktu wylotu lotnisk (np. Antananarywa, Nosy Be).

Bezpośrednio z Warszawy, w sezonie od maja do października, latają samoloty czarterowe do Nosy Be. Bilet w dwie strony kosztuje około 740 euro. Rejsowych połączeń bezpośrednich z Polski na Madagaskar nie ma. Bilet powrotny, z co najmniej jedną przesiadką kosztuje od około 830 euro.

Bezpośrednio na Madagaskar z innych państw i regionów Afryki można przylecieć między innymi z (ceny biletów w jedną stronę do Antananarywy, w euro): Addis Abeby (510), Johannesburga (270), Nairobi (430) i Reunion (370).

Ceny biletów lotniczych ulegają ciągłym zmianom. Ponieważ bilet lotniczy stanowi często największy pojedynczy koszt w budżecie wyprawy warto poświęcić czas na znalezienie najkorzystniejszej oferty. Sposób, w jaki szukam tanich biletów lotniczych do Afryki opisałem na stronie Bilety lotnicze.

Zdrowie

Przylatując na Madagaskar z kraju, na którego terenie występuje żółta febra (najbliżej w Kenii - mapa występowania żółtej febry w Afryce), również w przypadku tranzytu przez taki kraj dłuższego niż 12 godzin wymagane jest poświadczenie szczepienia przeciwko żółtej febrze.

Ryzyko malarii na Madagaskarze występuje przez cały rok, na całym obszarze kraju. Więcej o malarii na stronie Malaria w Afryce.

Potencjalnym zagrożeniem jest pojawiająca się w porze deszczowej dżuma oraz przenoszona przez komary denga.

Przewodniki, GPS i mapy

Przewodniki

Wybór przewodników po Madagaskarze jest spory, większość z nich w języku angielskim.

GPS

MapaMapy do odbiorników GPS dostępne są na urządzenia przenośne (telefony, tablety) oraz urządzenia GPS firmy Garmin.

Zapis całej podróży w formacie GPX: madagaskar.zip (1.7 MB).

Zobacz również mapę Madagaskaru na Google Maps.

Mapy papierowe

W kolejności od najdokładniejszych (teoretycznie, mała skala nie zawsze oznacza większą dokładność):

Pieniądze

BanknotOficjalną walutą Madagaskaru jest ariary, o symbolu międzynarodowym MGA, który zastąpił w roku 2005 franka malgaskiego denominując go pięciokrotnie (1 ariary to pięć franków). Niekiedy ceny podawane są we frankach - trzeba uważać by nie przepłacić. Ariary dzieli się na pięć iraimbilanja.

Kursy wymiany:

Polskie złotówki na Madagaskarze są bezwartościowe. W celach porównawczych można założyć, że 10 000 ariary to 10 złotych.

Bankomaty znajdują się w każdej większej miejscowości, jednorazowo można wyjąć 400 000 ariary. Gotówkę w twardej walucie można wymienić w bankach, oraz co rzadsze, w biurach wymiany. Nie ma znaczenia, którą walutę wymieniamy - przy wcześniejszym zakupie euro lub dolarów amerykańskich za polskie złotówki ostatecznie otrzymamy tyle samo ariary.

Droższe hotele i lokalne biura podróży oferują często swoje usługi w euro lub dolarach i w takich walutach, obok ariary, akceptują płatności.

Zagrożenia

Głównym zagrożeniem na Madagaskarze jest pospolita przestępczość. Poziom zagrożenia jest porównywalny z afrykańską średnią. Na baczności trzeba mieć się zwłaszcza w dużych miastach, szczególnie po zmroku.

Podróż niektórymi odcinkami dróg odbywa się w konwojach, z eskortą policji. Ma to na celu ochronę przed napadami, zdarzającymi się najczęściej w nocy. Poza drogą z Antsirabe do Morondavy opisaną w tej relacji, niebezpieczeństwo to czyha również na innych odcinkach dróg w zachodniej i południowej części wyspy.

Skróty najważniejszych wiadomości z Madagaskaru, które mogą mieć wpływ na podróż, publikuję na stronie Wiadomości z Madagaskaru.

Język

Obok malgaskiego, językiem urzędowym Madagaskaru jest język francuski. Również angielski posiada status języka urzędowego, choć posługuje się nim niewielka część populacji.

Język malgaski należy do rodziny austronezyjskiej, pochodzącej z wysp Azji Południowo-Wschodniej i Oceanu Spokojnego i nie jest spokrewniony z żadnym z języków Afryki kontynentalnej.

Internet i telefon

Internet

Wi-Fi dostępne jest w większości hoteli, chociaż w tych najtańszych nie jest to raczej regułą. W każdym mieście znajdziemy kafejki internetowe (cyber), godzina dostępu do Internetu kosztuje 3 000 ariary.

Mobilny Internet oferowany przez lokalnych dostawców kosztuje od 9 000 do 12 500 ariary za 1 GB.

Telefon

Międzynarodowy numer kierunkowy na Madagaskar to +261. Na wyspie jest trzech operatorów telefonii komórkowej (w kolejności ilości użytkowników, lista nie zawiera operatorów wirtualnych):

Lokalna karta SIM kosztuje 1 000 ariary. Przy jej zakupie należy zarejestrować dane z paszportu. Minuta połączenia do Polski z lokalnej karty SIM kosztuje około 4 500, wysłanie SMS-a 350 ariary.

Wszyscy polscy operatorzy telefonii mobilnej oferują połączenia roamingowe z Madagaskaru. W zależności od operatora minuta połączenia do Polski kosztuje od 7 do 10 złotych, wysłanie SMS-a od 1.50 do 2 złotych. Połączenia przychodzące z Polski kosztują od 4 do 8 złotych, odbieranie SMS-ów jest bezpłatne.

Komunikacja

MinibusSieć połączeń i możliwości przemieszczania się po Madagaskarze komunikacją publiczną są duże. Niemal wszędzie da się dojechać lub dopłynąć nie wydając na to zbyt dużo pieniędzy ani nie czekając długo na najbliższy transport. Problemem może być jednak komfort podróży. Nie mam tu na myśli braku Wi-Fi albo niewygodnego oparcia, lecz podstawową ciasnotę i ból tyłka. Przygoda ta nie ma alternatywy, gdyż po drugiej stronie skali jest podróż samolotem a pomiędzy tymi dwiema opcjami nie ma często nic (wyjątkiem są minibusy klasy VIP).

Na Madagaskarze obowiązuje ruch prawostronny. Litr benzyny bezołowiowej 95 kosztuje 4 100, a oleju napędowego 3 400 ariary. Do kierowania pojazdem wymagane jest Międzynarodowe Prawo Jazdy (zgodne z Konwencją Genewską z 1949 roku).

Hotele

Wybór hoteli na Madagaskarze jest dobry. W dole skali cenowej znajdują się tanie hotele z podstawowymi ugodnieniami, oferujące dobry stosunek jakości do ceny. Z reguły w każdym mieście można znaleźć tego typu tanie hotele. Często pojawiający się na szyldach, mylący napis „hotely” oznacza tanią restaurację, nie hotel.

Nocleg w tanim hotelu, w pokoju dwuosobowym kosztuje około 30 000 ariary.

Gniazdka instalacji elektrycznych są typu europejskiego, z bolcem lub bez. Napięcie w sieci wynosi 220V, 50Hz.

Jedzenie i zakupy

EtykietaMadagaskar jest ewenementem również na kulinarnej mapie Afryki. Po trosze jest to wynik połączenia wpływów Afryki, Francji, Azji i Pacyfiku, w którym żadna z kuchni się nie narzuca tworząc razem zgoła odmienny smak.

Podstawę dań stanowi zwykle ryż, który czasem można zastąpić makaronem lub bagietką oraz, co rzadsze - frytkami. By rozszyfrować większość nazw z malgaskiego menu wystarczy poznać tuzin słówek: vary - ryż, misao - makaron, frites - frytki, akoho - kurczak, andrano - ryba, omby - wołowina. Bliżej wybrzeża, do którego nigdzie nie jest daleko, do standardowego menu dochodzą ryby i owoce morza.

W niektórych regionach wyspy dostępne są smaczne wyroby mleczne - jogurt oraz żółte sery. Sery, sprzedawane najczęściej w postaci charakterystycznych małych krążków, dostępne są głównie w górzystym interiorze kraju. Te z okolic Antsirabe uchodzą za najsmaczniejsze.

Zdecydowany prym wśród piw Madagaskaru wiedzie THB, czyli Three Horses Beer, dostępne w kilku odmianach. Poza THB na wyspie można skosztować takich piw jak Gold, Libertalia, Queen's oraz znane z innych regionów Afryki Castel i Skol.

Poza piwem popularnym trunkiem na Madagaskarze jest rum, którego smak można porównać do wódki wzbogaconej smakiem owoców lub przypraw (polecam kokosowy). Rum można kupić zarówno w barach, jak i w małych sklepach, gdzie nalewany jest z dużych słoi do szklanek. Rząd słoi z rumem to wizytówka każdego poważanego przez bywalców przybytku.

Tanie, przydrożne bary i małe knajpki na Madagaskarze noszą mylącą nazwę „hotely”.


Antananarywa

AntananarywaAntananarywa, lub jak nazywają stolicę miejscowi - Tana, to duże, niezbyt przyjazne turyście miasto. Tana ma jednak swój urok, na który składa się malownicze położenie miasta na wzgórzach, historia i połączenie metropolii z kameralnymi zakątkami.

Główne zabytki miasta to Rova (pałac Królowej Ranavalony I) i pałac Andafiavaratra.

Po przedostaniu się przez rozległe przedmieścia, samo centrum Antananarywy jest kompaktowe, w sam raz na spacery, zwłaszcza że niektóre części miasta połączone są na skróty długimi schodami.

Hell-Ville (Nosy Be)

LemurNietypową (jak dla anglofona) nazwę, Hell-Ville zawdzięcza francuskiemu gubernatorowi Reunionu - Louisowi de Hell. Dzisiaj, oficjalnie miasto to nazywa się Andoany, ale mało kto tej nazwy używa. Nosy Be jest najpopularniejszym na Madagaskarze kierunkiem wycieczek, przylatują tutaj nawet samoloty czarterowe z Polski. Zorganizowani turyści zatrzymują się w ośrodkach poza Hell-Ville, rzadko zaglądając do miasta. Nosy to po malgasku wyspa.

Rafy koralowe wokół Nosy Be i okolicznych mniejszych wysp zachęcają do zanurzenia się pod wodę. Bazując w Nosy Be nie ma zbyt wielu możliwości zorganizowania wycieczki na rafy. W biurze Evasion Sans Frontière sześciogodzinna wycieczka łodzią na Nosy Tanikely, z transferami, ekwipunkiem do pływania z rurką i pełnym, bogatym w przysmaki wyżywieniem kosztuje 46 euro.

Dwa bankomaty znajdują się przy Rue Passot - głównej ulicy kończącej się przystanią łodzi do Ankify (port na głównej wyspie Madagaskaru) - jeden w banku Societe Générale obok biura Evasion Sans Frontière, drugi w banku BNI, 200 metrów dalej w stronę portu. Bankomaty można też znaleźć w bankach przy głównej ulicy w centrum - Blvd de l'Independence.

Biuro informacji turystycznej - Office Régional du Tourisme - służy mało przydatnymi mapkami i ograniczoną pomocą, tylko w języku francuskim.

Ankify

Kluczowy punkt przesiadkowy na trasie z lub na Nosy Be, poza portem jest tylko małą wioską. Przypływając z Hell-Ville podróżnych witają natarczywi pośrednicy przekonujący o rychłym odjeździe minibusów oraz policjant kontrolujący ważność wiz. Minibusy czekają na pasażerów za portową bramą.

Rezerwat Ankarana

TsingyAnkarana jest jednym z kilku miejsc na Madagaskarze, w którym można zobaczyć charakterystyczne tsingy, czyli wapienne formacje skalne, ukształtowane przez krasowe procesy erozji w pola kamiennych iglic. Poza tsingy, w obrębie rezerwatu znajdują się jaskinie, Zielone Jezioro i spora populacja lemurów. Bilet wstępu kosztuje 65 000 ariary, do którego należy dokupić obowiązkowego przewodnika. W zależności od wybranej trasy, przewodnik według oficjalnego cennika kosztuje od 25 000 do 60 000 ariary (ceny za grupę). Jedna z dłuższych tras, obejmująca jaskinię i tsingy ma długość około 11 km, jej przejście trwa około 5 godzin. Rezerwat jest czynny od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00 i w soboty, od 9:00 do 12:00. Aktualne informacje praktyczne można znaleźć na stronie Madagascar National Parks

Recepcja parku znajduje się we wsi Mahamasina. Poza kilkoma miejscami noclegowymi nie ma tu żadnej innej infrastruktury turystycznej.

Antsiranana (Diégo-Suarez)

KobietaPołożona na północnym krańcu Madagaskaru Antsiranana to spore miasto, w którym skupia się przemysł i administracja regionu. Antsiranana może zainteresować osoby pasjonujące się kolonialną architekturą a okoliczne góry i zatoczki dostarczają pięknych widoków.

Joffreville (Ambohitra)

KameleonMałe miasteczko stanowiące bazę wypadową do Parku Narodowego Montagne d'Ambre, którego głównym atutem jest bogactwo fauny (głównie kameleonów) i soczystej dżungli z wodospadami i strumieniami. Recepcja parku znajduje się około trzech kilometrów od Joffreville. Bilet wstępu kosztuje 55 000 ariary. Zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem, którego można zorganizować w recepcji parku lub poprzez hotel w Joffreville - na sześciogodzinnej trasie liczącej 15 km (zaczynając i kończąc w recepcji) przewodnik kosztuje 70 000 ariary (ceny negocjowane, za grupę). Wędrówka po parku wiąże się z przekraczaniem płytkich strumieni i mokrych łąk - w miejscach tych czyhają miniaturowe pijawki, idąc w sandałach musiałem odkleić kilka sztuk. Rezerwat jest czynny od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00 i w soboty, od 9:00 do 12:00. Aktualne informacje praktyczne można znaleźć na stronie Madagascar National Parks

Mahajanga (Majunga)

Pousse-PousseGłówne miasto północno-zachodniego wybrzeża Madagaskaru mimo swego statusu zachowuje charakter małego miasteczka. Warto tu spędzić trochę czasu przesiąkając lokalną atmosferą.

Symbolicznym sercem miasta jest rzekomo największy na Madagaskarze baobab. Zajmuje on środek ronda na północnym końcu nadmorskiego bulwaru. Bulwar zaś jest sceną codziennych popołudniowych spacerów mieszkańców miasta, cieszących się widokiem zachodzącego słońca.

Około 10 km na północ od miasta erozja czerwonej gleby, ukształtowała ciekawostkę geologiczną - Cirque Rouge. Bezpośrednio na miejsce nie dojeżdża żadna komunikacja publiczna, ale można podjechać minibusem nr 15 do przystanku znajdującego się mniej więcej na przedłużeniu pasa startowego lotniska, skąd do Cirque Rouge zostaje około 3 km. Taksówka z Mahajangi w dwie strony, z godziną czasu na zwiedzanie, kosztuje 30 000 ariary. Tuk-tuki nie chcą jeździć w to miejsce ze względu na kiepską drogę za lotniskiem. Bilet wstępu do Cirque Rouge kosztuje 5 000 ariary. Obok jest atrakcyjna plaża, w przyległych bungalowach można się zatrzymać na noc.

Kilka bankomatów mieści się w bankach przy zachodnim krańcu De Gaulle Avenue.

Garść informacji praktycznych (czasami już nieaktualnych), znajduje się na stronie Tourisme Majunga.

Antsirabe

AntsirabePołożone na wysokości 1 500 metrów nad poziomem morza Antsirabe jest zarówno przynoszącym ulgę wytchnieniem od upałów, jak również dogodnym przystankiem w podróży na południe Madagaskaru.

Pełen barw bazar w Antsirabe jest jednym z ciekawszych tego typu miejsc na wyspie.

Strona informacji turystycznej Antsirabe-Tourisme zawiera sporo ogólnych informacji praktycznych.

Morondava

BaobabyNajwiększa atrakcja Morondavy jest oddalona od miasta o około 20 km. Jest nią Aleja Baobabów, która pojawia się niemal we wszystkich folderach turystycznych o Madagaskarze. Charakterystyczne dla wyspy baobaby różnią się znacznie od tych występujących w kontynentalnej części Afryki. Wysokie i wysmukłe tworzą niezapomniany widok, rzeczywiście wart trudu podróży tutaj. Baobaby rosnące w tak zwanej Alei Baobabów mają ponad dwa i pół tysiąca lat. Wynajęcie taksówki z Morondavy do Alei Baobabów i z powrotem kosztuje 40 000 ariary. Na miejscu nie są pobierane żadne opłaty, poza parkingiem (2 000 ariary).

Poza baobabami Morondava oferuje prowincjonalną atmosferę i szeroką, piaszczystą plażę. Plażę warto odwiedzić co najmniej dwukrotnie: o poranku i podczas zachodu słońca. Rano rybacy wyciągają z sieci efekt połowu, który na miejscu jest selekcjonowany, suszony i sprzedawany.

Dwa bankomaty znajdują się w bankach w okolicach Central Hotel.

Strona Morondava Autrement zawiera kilka informacji praktycznych o Morondavie. Biuro informacji turystycznej mieści się w okrągłym budynku w południowej części ulicy biegnącej przy wybrzeżu.

Miandrivazo

MiandrivazoWygodny i praktyczny przystanek pomiędzy Antsirabe i Morondavą, dzięki któremu długą podróż można podzielić na dwa odcinki. Miandrivazo to małe miasteczko na skrzyżowaniu, wystarczająco angażujące, by zostać tu na jedno popołudnie.

Bank of Africa, kilometr na północ od ronda wyposażony jest w bankomat.

Ivato

IvatoPołożone kilkanaście kilometrów na północ od Antananarywy Ivato może pochwalić się interesującym, bogatym w owoce i warzywa bazarem. Największym walorem miasta jest jednak lotnisko.

Majotta
Reunion
© Janusz Tichoniuk 2001-2024