Wyspy Oceanu Indyjskiego 2017

Informacje praktyczne

Wprowadzenie
Geografia
Pogoda
Wizy i ambasady
Dojazd i samoloty
Zdrowie
Przewodniki, GPS i mapy
Pieniądze
Zagrożenia
Język
Internet i telefon
Komunikacja
Hotele
Jedzenie i zakupy

Trasa

Moroni
Mutsamudu (Anjouan)

Indeks: Moroni Mutsamudu (Anjouan)


Wprowadzenie

Komory i AfrykaKomory pod koniec XX wieku regularnie pojawiały się w serwisach informacyjnych z powodu przewrotów i zamachów stanu, które nawiedzały te wyspy niczym pory roku. Dzisiaj archipelag ten jest nieco zapomniany. Wciśnięty pomiędzy kontynentalną Afrykę i Madagaskar rzadko bywa odwiedzany przez turystów.

Flaga Związku Komorów zawiera cztery gwiazdy symbolizujące cztery główne wyspy archipelagu. Na największej z nich - Wielkim Komorze - znajduje się stolica Moroni. Dwie pozostałe to Moheli i Anjouan. Czwarta gwiazda symbolizuje Majottę, która stanowi departament zamorski Francji i do której Związek Komorów rości pretensje.

Niestety, Związek Komorów to jeden z najbardziej zanieczyszczonych krajów, jakie widziałem. Gospodarka odpadami zapewne nie istnieje - wszystkie śmieci trafiają najpierw na ulicę a potem do oceanu.

W opisanej tutaj podróży odwiedzimy Moroni i Mutsamudu na wyspie Anjouan.

Informacje pochodzą z lutego 2017 roku.

Komory w skrócie

Geografia

Komory i PolskaWszystkie wyspy archipelagu są pochodzenia wulkanicznego. Wielki Komor wieńczy aktywny wulkan Kartala, którego ostatnia erupcja miała miejsce w 2007 roku. Wypiętrzone stożki wulkanów porastają gęste lasy, otoczone wiankiem niezbyt atrakcyjnych, wulkanicznych plaż. Średnia wysokość kraju nad poziomem morza to 503 metry, ale niemal wszystkie miasta i wioski leżą na wybrzeżu.

Związek Komorów to bardzo mały kraj, największą z Wysp - Wielki Komor można objechać wokół w kilka godzin (165 km). Wyspy archipelagu oddalone są od siebie o około 40 km.

Komory leżą we wschodnioafrykańskiej strefie czasowej, przesuniętej o dwie godziny do przodu w stosunku do Polski - południe w Moroni to dopiero 10:00 w Polsce. Od początku kwietnia do końca października, gdy w Polsce obowiązuje czas letni, różnica ta zmniejsza się do jednej godziny.

Tanzania, Majotta i Madagaskar stosują ten sam czas, więc przylatując stamtąd nie trzeba przestawiać zegarków.

Szczegółowe informacje o strefach czasowych w Afryce zawarłem na mapie stref czasowych Afryki.

Najdłuższe dni na Komorach są w grudniu, gdy widno jest od 5:15 rano do 18:50. Najkrócej dzień trwa w czerwcu, gdy dzień zaczyna się o 6:00 a kończy o 18:15.

Pogoda

Moroni, Komory - pogoda (wykres)Ocean Indyjski zapewnia stałą pogodę przez większą część roku, z temperaturami oscylującymi nieco poniżej kreski 30°C. Równikowy klimat to również częste konwekcyjne opady deszczu, nasilające się w okresach, gdy słońce znajduje się w zenicie. Najintensywniej pada od grudnia do kwietnia. Pory te wyznaczają porę deszczową, zwaną również porą monsunową. W okresie tym Komory mogą nawiedzać cyklony, choć raczej zjawiska te występują bardziej na południe.

Wizy i ambasady

WizaWizy do Związku Komorów dla obywateli Polski dostępne są na granicach (na lotniskach) i kosztują 50 dolarów lub 30 euro. Do wizy, poza banknotami, nie są potrzebne dodatkowe dokumenty lub zdjęcia.

Wizy państw sąsiednich

Listę z adresami ambasad i konsulatów znajdujących się na Komorach można znaleźć na stronie Ministre des Affaires Étrangeres.

Polska ambasada na Komorach

W Związku Komorów nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Terytorialnie Komory obsługuje ambasada w Tanzanii, która znajduje się w Dar es Salaam przy Mtwara Road 15. Telefon alarmowy: +255 742 713 423. Adres internetowy: www.gov.pl/web/tanzania.

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, obywatele polscy uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich Unii posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. Ambasada Francji w Moroni mieści się przy Boulevard de Strasbourg.

Dojazd i samoloty

ŁódźNa Komory można przylecieć samolotem bądź przypłynąć promem lub statkiem handlowym. Jedyne regularne połączenie zapewniają promy z Majotty. Kajuty pasażerskie są dostępne również na pływających sporadycznie statkach handlowych z Dar es Salaam w Tanzanii i Mahajangi na Madagaskarze.

Samoloty

Główny port lotniczy i okno na świat Komorów znajduje się kilka kilometrów na północ od Moroni - Prince Said Ibrahim International (kod IATA: HAH). Dodatkowo, z Majotty można przylecieć bezpośrednio na Anjouan (kod IATA: AJN) i Moheli (kod IATA: NWA). Lotnisko na Anjouanie odwiedzają również samoloty z Madagaskaru.

Z Polski nie ma bezpośrednich rejsowych połączeń lotniczych na Komory. Bilet powrotny z co najmniej dwiema przesiadkami z Warszawy do Moroni kosztuje około 760 euro.

Bezpośrednio do Moroni z innych państw Afryki można przylecieć między innymi z (ceny biletów w jedną stronę, w euro): Addis Abeby (450), Antananarywy (290), Dar es Salaam (175), Majotty (180), Nairobi (410) i Reunion (370). Przelot z Majotty na Anjouan kosztuje około 120 euro. Loty na Majottę są często anulowane, z dnia na dzień lub nawet w dniu wylotu.

Ceny biletów lotniczych ulegają ciągłym zmianom. Ponieważ bilet lotniczy stanowi często największy pojedynczy koszt w budżecie wyprawy warto poświęcić czas na znalezienie najkorzystniejszej oferty. Sposób, w jaki szukam tanich biletów lotniczych do Afryki opisałem na stronie Bilety lotnicze.

Zdrowie

Podczas wjazdu do Związku Komorów nie jest wymagane poświadczenie szczepienia przeciwko żółtej febrze.

Malaria występują przez cały rok na wszystkich wyspach Komorów. Więcej o malarii na stronie Malaria w Afryce.

Potencjalnym zagrożeniem jest również przenoszona przez komary denga.

Przewodniki, GPS i mapy

Przewodniki

Komory - Google MapsPróżno szukać aktualnych przewodników po Związku Komorów. Nawet w opasłym Lonely PlanetAfrica” nie ma już rozdziału o tym archipelagu. Ostatni przewodnik tego wydawnictwa po Komorach - „Madagascar & Comoros” ukazał się w roku 2008.

GPS

Mapy do odbiorników GPS dostępne są na urządzenia przenośne (telefony, tablety) oraz urządzenia GPS firmy Garmin.

Zapis całej podróży w formacie GPX: komory.zip (139 KB).

Mapy

Zobacz również mapę Komorów na Google Maps.

Pieniądze

Banknot 1000 franków KomorówOficjalną walutą Związku Komorów jest frank, o symbolu międzynarodowym KMF. Frank dzieli się na sto centymów.

Kursy wymiany:

Polskie złotówki są na Komorach bezwartościowe. W celach porównawczych można założyć, że 1000 franków to 10 złotych.

Pieniądze z łatwością można wymienić w bankach. Biuro wymiany znajduje się również na lotnisku w Moroni, ale nie zawsze jest czynne. Nie ma znaczącej różnicy przy wymianie na franki między dolarami amerykańskimi a euro (zakładając uprzednią wymianę polskich złotówek na te twarde waluty) ale niektóre wydatki (np. wiza) korzystniej jest regulować w euro. Przy wymianie do 100 euro pobierana jest prowizja w wysokości 500 franków. Banki znajdują się w centrum Moroni i Mutsamudu - chyba w każdym z nich znajduje się również bankomat.

Zagrożenia

Wyspiarskie Komory są bezpiecznym krajem do podróżowania. Okres, w których przewroty i zamachy stanu były częstsze od pór roku już przeminął. Zagrożeniem są jednak siły natury: wyspy narażone są na nadciagające znad Oceanu Indyjskiego cyklony. Sezon cyklonowy trwa od stycznia do maja. Drugim zagrożeniem ze strony natury jest aktywny wulkan Kartala na Wielkim Komorze.

Skróty najważniejszych wiadomości z Komorów publikuję na stronie Wiadomości z Komorów.

Język

Językiem urzędowym w Związku Komorów obok arabskiego jest język francuski.

Rodzimym językiem archipelagu jest należący do grupy bantu język komoryjski, podobny trochę do suahili.

Internet i telefon

Internet

Niektóre z tanich hoteli oraz restauracji wyposażone są w Wi-Fi. Gdyby tego było mało dostęp do Internetu zapewniają nieliczne kafejki internetowe.

Internet mobilny na Komorach kosztuje około 1000 franków za 1 GB, w zależności od wybranego operatora i oferty.

Telefon

Międzynarodowy numer kierunkowy na Komory to +269. W kraju jest dwóch operatorów telefonii komórkowej (w kolejności ilości użytkowników, lista nie zawiera operatorów wirtualnych):

Lokalna karta SIM kosztuje około 1000 franków. Można ją kupić na lotnisku.

Żaden z polskich operatorów telefonii mobilnej nie oferuje połączeń roamingowych ze Związku Komorów.

Komunikacja

KoropaPodróż w obrębie wysp nie jest nadto uciążliwa, choć czasami trzeba trochę poczekać aż znajdzie się pożądany środek transportu.

Na Komorach obowiązuje ruch prawostronny. Litr benzyny bezołowiowej 95 kosztuje 650, a oleju napędowego 550 franków.

Hotele

W porównaniu do kontynentu hotele na Komorach są drogie, co nie oznacza wcale, że lepsze. Wybór też jest skromniejszy.

Nocleg w tanim hotelu, w pokoju dwuosobowym kosztuje około 22 euro. Niektóre hotele podają ceny w euro, ale można płacić również frankami.

Gniazdka instalacji elektrycznych są typu europejskiego, z bolcem lub bez. Napięcie w sieci wynosi 220V, 50Hz.

Jedzenie i zakupy

Jabłko cukroweWyspiarskie Komory wyróżniają się kulinarnie obfitością ryb, które serwowane są z dodatkiem składników i przypraw tchnących weń dalekowschodni i arabski aromat. Smaki te nie są raczej dostępne u sprzedawców przekąsek na ulicy - trzeba przekroczyć próg restauracji. Szczęśliwie, lokalne ceny są stosunkowo niskie, jak na podobne rarytasy w innych częściach globu - dobrym przykładem są ceny langust.

Poza rybami w menu znajdziemy również curry, pizzę i wszechobecne kurczaki. Generalnie miejsc, w których można coś zjeść nie ma zbyt wiele. Patisserie, czyli z nazwy ciastkarnie, najczęściej serwują również normalne dania, jak w restauracji.

Związek Komorów, jak na przyzwoity muzułmański kraj przystało nie sprzyja konsumpcji alkoholu. Piwo i inne trunki są dostępne w niektórych sklepach i droższych restauracjach. Alkohol pochodzi wyłącznie z eksportu.


Moroni

MoroniKompaktowe, jak na stolicę, Moroni mogłoby być perłą Oceanu Indyjskiego, gdyby nie tony śmieci, w których tonie. Spacerując miniaturową promenadą nie trudno nie zauważyć czystej wody w zatoce oraz warstwy śmieci na dnie, które pokrywają niemal cały pas wybrzeża. Na lądzie ulice wyglądają lepiej, ale nie dobrze - zwykły afrykański standard.

Starą część miasta w centrum stanowi medina - zlepek historycznej zabudowy Moroni i bazaru, labirynt w którym łatwo się zgubić. Bliżej w stronę portu warto rzucić okiem na nowy wielki meczet, który pełni funkcję głównego meczetu stolicy. Wcześniej taką rolę pełnił Badjanani Mosque - malowniczo położony nad zatoczką w centrum meczet, który jest dzisiaj turystyczną wizytówką miasta.

Banki, z towarzyszącymi im bankomatami, skupione są na łuku Boulevard Karthala w centrum.

Mutsamudu (Anjouan)

MutsamuduPo przypłynięciu do portu w Mutsamudu turyści kierowani są na portowy posterunek policji w celu rejestracji i wypełnienia formularzy wjazdowych.

Stolica Anjouanu przypomina nieco Moroni, jest tylko nieco mniejsze i ładniej położone. Dzielnice handlowe są skromniejsze a bazarowy chaos zastępują miniaturowe sklepiki. Medina, czyli starówka jest wypełniona urokiem minionych czasów. Jej wnętrze ukrywa dobrze widoczny z jej zewnątrz minaret meczetu piątkowego - po zagłębieniu się w uliczki mediny jego odnalezienie staje się wyzwaniem.

Świetna panorama Mutsamudu rozpościera się z górującej nad miastem cytadeli. Gdyby brama cytadeli była zamknięta klucze doń posiada właściciel sklepiku obok. Otwarcie bramy kosztuje 500 franków.

W centrum miasta znajdują się dwa banki, oba wyposażone w bankomaty. Nadwyżkę franków można wymienić na euro w banku BFC - operacja ta wymaga okazania biletu potwierdzającego zamiar opuszczenia Związku Komorów.

Informacje
Majotta
© Janusz Tichoniuk 2001-2024