Yaho de VilleYaho de Ville AfrykaWyprawy AparatZdjęcia ListNewsy KsiążkaKsiążki CDMuzyka PlecakPlecak komarMalaria iLinki SamolotTorebki AutorKontakt
Flaga

Sahara Zachodnia

Opis wcześniejszej podróży do Sahary Zachodniej w relacji Sahara Zachodnia 2003.

Więcej o Saharze Zachodniej:
 Foto
 News

Informacje praktyczne


Geografia
Pogoda
Wizy i ambasady
Dojazd i samoloty
Zdrowie
Przewodniki, GPS i mapy
Pieniądze
Zagrożenia
Język
Internet i telefon
Komunikacja
Hotele
Jedzenie i zakupy


Indeks alfabetyczny: Dakhla

Wprowadzenie

Sahara Zachodnia z punktu widzenia turysty podróżującego przez ten kraj jest de facto częścią Maroka. Nie znając geopolitycznych uwarunkowań można w ogóle nie zauważyć, że jest to terytorium sporne. W telegraficznym skrócie: Saharyjska Arabska Republika Demokratyczna ogłosiła niepodległość w 1976 roku, rok wcześniej wojska Maroka wkroczyły na północne tereny ówczesnej Sahary Hiszpańskiej, południe kolonii zajęła Mauretania. Deklaracja niepodległości wywołała wojnę, którą ugasiła obietnica referendum. Referendum do tej pory się nie odbyło. W międzyczasie Marokańczycy przejęli niemal całkowicie kontrolę nad Saharą Zachodnią, usypali z piasku wał oddzielający wschodnią część spornych ziem pozostawiając Polisario (zbrojne ramię Saharyjskiej Republiki) wąski pas ziemi przy granicy z Algierią.

Większość odwiedzających Saharę Zachodnią podróżuje przez ten kraj tranzytem, w drodze z lub do Mauretanii. Bo choć słowo Sahara można wiązać z romantycznie przesypującym się piaskiem, to w istocie kraj ten jest kamienistym, wietrznym pustkowiem, od czasu do czasu urozmaiconym linią brzegową Atlantyku i oddalonymi od siebie miastami.

Sahara Zachodnia i Afryka

Informacje pochodzą z maja 2019 roku.

Sahara Zachodnia w skrócie

Geografia

Sahara Zachodnia i Polska

Sahara Zachodnia jest geograficznie dosyć monotonna. Proste linie wybrzeża Atlantyku z jednej strony opływa zimny, Kanaryjski Prąd Morski, z drugiej owiewa niemal nieustannie wiejący północny wiatr. Dalej na wschód, we wnętrzu kraju aż po granice z Algierią jest już tylko nudna, kamienna pustynia, rzadko urozmaicona wzgórzami i jeszcze rzadziej diunami. Ten schemat powtarza się na całej szerokości geograficznej Sahary Zachodniej.

Najważniejsze miasta kraju położone są nad Oceanem Atlantyckim, z większych miast tylko Smara znajduje się w interiorze. Sahara Zachodnia to kraj stosunkowo płaski, średnia wysokość nad poziomem morza to 256 metrów.

Sahara Zachodnia leży w strefie czasowej UTC+1, tej samej, co Polska. Jedynie od początku kwietnia do końca października, gdy w Polsce obowiązuje czas letni, gdy w Warszawie jest 12:00 w Laâyoune jest dopiero 11:00. Maroko i Algieria stosują ten sam czas, co Sahara Zachodnia. Mauretania znajdują się w strefie czasowej UTC, przyjeżdżając z Mauretanii do Sahary Zachodniej należy przesunąć zegarki o godzinę do przodu.

Szczegółowe i aktualne informacje o strefach czasowych w Afryce zawarłem na mapie stref czasowych Afryki.

Najdłuższe dni w Saharze Zachodniej są w czerwcu, gdy widno jest od 5:40 do 21:00. Najkrócej dzień trwa w grudniu: od 8:00 do 18:40.

Pogoda w Laâyoune (wykres)

Pogoda

Pustynny, suchy klimat Sahary Zachodniej modyfikuje płynący blisko wybrzeża zimny Prąd Kanaryjski. Stąd niższe temperatury na wybrzeżu oraz okresowe mgły i mżawki. Średnia temperatura w pasie wybrzeża waha się w okolicach 20°C, nieco rosnąc latem i spadając do kilkunastu stopni zimą. Im głębiej w pustynię, tym wpływ Atlantyku jest mniejszy - latem temperatura na pustyni może przekroczyć 40°C a zimą spaść poniżej zera.

Charakterystyczną cechą klimatu Sahary Zachodniej jest umiarkowanie silny północny wiatr (dający się zwłaszcza we znaki cyklistom jadącym na północ). Najsilniej wieje latem, gdy z północy wieje ciągle z prędkością około 30 km/h.

Wizy i ambasady

Sahara Zachodnia de facto administrowana jest przez Maroko, więc obowiązują takie same przepisy wjazdowe, jak do Maroka. Pomiędzy Saharą Zachodnią i Marokiem nie istnieje formalna granica, poza tą wyznaczoną na mapie - przejeżdża się ją niezauważalnie, bez żadnej kontroli.

Wizy państw sąsiednich

Polska ambasada w Saharze Zachodniej

W Saharze Zachodniej nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Terytorialnie Saharę Zachodnią obsługuje ambasada w Rabacie (Maroko), telefon dyżurny: +212 767 35 85 72, adres internetowy: www.gov.pl/web/maroko.

Dojazd i samoloty

Do Sahary Zachodniej można przylecieć samolotem albo wjechać lądem. Przekraczając granicę należy wypełnić marokańskie formularze wjazdowe (uwaga na wyglądających oficjalnie pomocników, którzy za te formularze oraz pomoc w ich wypełnieniu żądają opłaty).

Samoloty

Główny międzynarodowy port lotniczy Sahary Zachodniej to Laâyoune Hassan I (kod IATA: EUN). Kilka połączeń międzynarodowych obsługuje lotnisko w Dakhla (VIL).

Regularnych, bezpośrednich połączeń rejsowych z Polski do Sahary Zachodniej nie ma. Bilet powrotny z Warszawy z dwiema przesiadkami kosztuje około 1600 euro. Za połowę tej ceny można upolować przelot w dwie strony z Berlina, również z dwiema przesiadkami.

Bezpośrednio do Sahary Zachodniej z innych państw i regionów Afryki można przylecieć między innymi z (ceny biletów w jedną stronę, w euro) Agadir (50), Casablanki (70) i Las Palmas (70).

Ceny biletów lotniczych ulegają ciągłym zmianom. Ponieważ bilet lotniczy stanowi często największy pojedynczy koszt w budżecie wyprawy warto poświęcić czas na znalezienie najkorzystniejszej oferty. Sposób, w jaki szukam tanich biletów lotniczych do Afryki opisałem na stronie Bilety lotnicze.

Zdrowie

Kontrolujące Saharę Zachodnią Maroko nie wymaga od przyjezdnych poświadczenia szczepienia przeciwko żółtej febrze.

W Saharze Zachodniej nie występuje ryzyko zachorowania na malarię.

Przewodniki, GPS i mapy

Przewodniki

Indywidualnych przewodników po Saharze Zachodniej nie ma, rozdziały o tym kraju można znaleźć w niektórych przewodnikach po Maroku.

GPS

Mapy do odbiorników GPS dostępne są na urządzenia przenośne (telefony, tablety) oraz urządzenia GPS firm Garmin i TomTom.

Mapa

Zapis podróży po Saharze Zachodniej w formacie GPX: sahara_zachodnia.zip (231 KB).

Zobacz również mapę Sahary Zachodniej na Google Maps.

Mapy papierowe

Odrębnych map Sahary Zachodniej nie ma, zawsze występuje razem z Marokiem. Nie wszystkie mapy Maroka obejmują jednak Saharę Zachodnią.

W kolejności od najdokładniejszych (teoretycznie, mała skala nie zawsze oznacza większą dokładność):

Pieniądze

Peseta Saharyjska

Nominalną walutą Sahary Zachodniej jest peseta saharyjska, dzieląca się na 100 centymów. Peseta saharyjska ma jedynie wartość symboliczną i kolekcjonerską - istnieją tylko wybite w latach 90-tych monety, którymi na terenie kontrolowanym przez Maroko płacić się nie da. Jej miejsce zajmuje marokański dirham (symbol międzynarodowy - MAD), który dzieli się na 100 centymów.

Kursy wymiany:

Polskie złotówki w Saharze Zachodniej są bezwartościowe. W celach porównawczych można założyć, że 20 dirhamów to 9 złotych.

Bankomaty dostępne są tylko w większych miastach, przy wypłatach pobierana jest prowizja w wysokości 50 dirhamów.

Zagrożenia

Sahara Zachodnia jest bardzo bezpiecznym krajem, z kilkoma wyjątkami. O ile zagrożenie ze strony islamskich terrorystów jest tutaj znikome, to tarcia pomiędzy Polisario a armią Maroka są realnym zagrożeniem. Działania militarne prowadzone są jednak rzadko i ograniczone są do pasa pogranicza wzdłuż wschodniej granicy. Tereny te są jednak trudno dostępne, nie prowadzą tamtędy żadne popularne szlaki komunikacyjne a ponadto są odgrodzone wałem ziemnym, zwanym Berm. Berm wyznacza rzeczywistą granicę pomiędzy terenami kontrolowanymi przez Maroko i Polisario a jego bezpośrednie okolice są zaminowane.

Skróty najważniejszych wiadomości z Sahary Zachodniej, które mogą mieć wpływ na podróż, publikuję na stronie Wiadomości z Sahary Zachodniej.

Wiadomości bezpośrednio z Sahary Zachodniej jest w Internecie mało. Skromnym źródłem informacji jest między innymi Sahara Press Service (j. angielski).

Język

Językiem urzędowym Sahary Zachodniej jest arabski. Ze względu na kolonialną przeszłość najbardziej rozpowszechnionym językiem obcym jest hiszpański. Poza tymi dwoma językami, na północy kraju można usłyszeć język berberyjski.

Internet i telefon

Internet

Darmowy Internet oferują niektóre hotele i restauracje. Publiczny dostęp do Internetu zapewniają kafejki internetowe, które można znaleźć w większych miastach.

Mobilny Internet oferowany przez marokańskich operatorów kosztuje około 10 dirhamów za 1 GB.

Telefon

Międzynarodowy numer kierunkowy do Sahary Zachodniej to +212 (taki sam, jak do Maroka). W kraju jest trzech marokańskich operatorów telefonii komórkowej (w kolejności ilości użytkowników, lista nie zawiera operatorów wirtualnych):

Lokalna karta SIM kosztuje 20 dirhamów, przy zakupie niezbędne jest okazanie paszportu. Minuta połączenia do Polski z lokalnej karty SIM kosztuje około 10 a wysłanie SMS-a 1.5 dirhama.

Wszyscy polscy operatorzy oferują połączenia roamingowe z Sahary Zachodniej. Minuta połączenia do Polski kosztuje od 8 do 10 zł, odebranie połączenia z Polski - od 4 do 5 zł, wysłanie SMS-a od 1.50 do 2 zł.

Komunikacja

Autobusy i taksówki wieloosobowe stanowią trzon systemu komunikacji publicznej w Saharze Zachodniej. Jedyną alternatywą jest połączenie lotnicze pomiędzy Laâyoune i Dakhla.

W Saharze Zachodniej obowiązuje ruch prawostronny. Ceny paliw są subsydiowane przez rząd Maroka (poza ostatnią stacją przed granicą z Mauretanią, gdzie ceny są o 30% wyższe). Litr benzyny bezołowiowej kosztuje 10.80, a oleju napędowego 10.40 dirhamów. Wszystkie drogi w Saharze Zachodniej są bezpłatne.

Hotele

Znalezienia taniego hotelu w Saharze Zachodniej nie jest trudne. Standard jest wyższy od mauretańskiego, porównywalny do hoteli marokańskich. Dysponując własnym namiotem można skorzystać z kilku kempingów, ale są one zwykle położone z dala od miast i wymagają własnego transportu. Koszt noclegu w najtańszym hotelu to około 100 dirhamów.

Gniazdka instalacji elektrycznych są takie same, jak w Polsce. Napięcie w sieci wynosi 220V, 50Hz.

Jedzenie i zakupy

Sahara Zachodnia została zdominowana przez kuchnię i smaki Maroka, które i tak zapewne nie były od niej dalekie. Charakterystyczne, serwowane w glinianych naczyniach tadżiny, kebab i kuskus często goszczą jako główne dania w miejscowych menu. Czasami kuchennego kolorytu dodają dania pochodzenia hiszpańskiego, np. paella.

Na terenie Sahary Zachodniej nie ma żadnego browaru, jest jednak piwo sprowadzane z Maroka. Tak, jak u północnego sąsiada, choć piwo nie jest zakazane, to jego znalezienie w restauracji lub sklepie jest czasami trudne.


Dakhla

Dakhla

Pierwsze większe miasto (około 100 tysięcy mieszkańców) w drodze z Mauretanii. Dakhla położona jest na smaganym wiatrami wąskim półwyspie, z którego to powodu jest popularnym miejscem wśród miłośników sportów wodnych i wiatru, zwłaszcza kitesurfingu.


<<< Mauretania
Maroko >>>