Yaho de VilleYaho de Ville AfrykaWyprawy AparatZdjęcia ListNewsy KsiążkaKsiążki CDMuzyka PlecakPlecak komarMalaria iLinki SamolotTorebki AutorKontakt
Flaga

Senegal

Opis wcześniejszej podróży do Senegalu w relacji Senegal 2005.

Więcej o Senegalu:
 Foto
 News
 Książka
 CD
 Samolot

Informacje praktyczne


Geografia
Pogoda
Wizy i ambasady
Dojazd i samoloty
Zdrowie
Przewodniki, GPS i mapy
Pieniądze
Zagrożenia
Język
Internet i telefon
Komunikacja
Hotele
Jedzenie i zakupy


Indeks alfabetyczny: Dakar Saint-Louis

Wprowadzenie

Jadąc lądem z Europy na południe Afryki Senegal jest pierwszym krajem tak zwanej Czarnej Afryki. Jest to nie tylko dobry wstęp do tego regionu, ale również świetny cel podróży. Senegal jest różnorodny, ciekawy i bogaty w to wszystko, co w Afryce lubię najbardziej.

Północ kraju ociera się o pustynię a podróż wzdłuż płynącej wzdłuż granicy z Mauretanią rzeki Senegal jest podróżą przez barwne kultury zamieszkujących jej brzegi ludów. Dalej na południe, za rzeką Gambia przy granicy z Gwineą dominują gęste lasy tropikalne a na wybrzeżu można spotkać piękne tropikalne plaże (jedynie tutaj jest kilka większych ośrodków turystycznych). Środek Senegalu przecina Gambia a całość dopełnia nie pierwszej urody Dakar. Afryka w pigułce.

Senegal i Afryka

Informacje pochodzą z maja 2019 roku.

Senegal w skrócie

Geografia

Senegal i Polska

Senegal geograficznie przypomina hamburgera, z Gambią dzieląco go na pół - na górze suchy, na dole wilgotny, przyprawiony rzeką Senegal z wierzchu. Na północy kraj ten opiera się o Saharę, na południu o podzwrotnikowe lasy. Pomiędzy nimi rozpościera się Sahel. Senegal jest generalnie płaski, delikatnie przechodząc w niewysokie wzgórza wzdłuż południowych granic z Gwineami. Średnia wysokość Senegalu nad poziomem morza to 69 metrów.

Senegal leży w strefie czasowej UTC, przesuniętej o godzinę do tyłu w stosunku do Polski - południe w Dakarze to już 13:00 w Polsce. Od początku kwietnia do końca października, gdy w Polsce obowiązuje czas letni, różnica ta zwiększa się do dwóch godzin. Wszystkie sąsiadujące z Senegalem państwa stosują ten sam czas. Wyspy Zielonego Przylądka leżą jednak w strefie czasowej UTC-1, przylatując stamtąd do Senegalu należy przesunąć zegarki o godzinę do przodu.

Szczegółowe i aktualne informacje o strefach czasowych w Afryce zawarłem na mapie stref czasowych Afryki.

Najdłuższe dni w Senegalu są w czerwcu, gdy widno jest od 6:10 do 18:30. Najkrócej dzień trwa w grudniu: od 7:10 do 19:00.

Pogoda w Dakarze (wykres)

Pogoda

Tropikalny klimat Senegalu charakteryzuje wyraźny podział na porę deszczową i suchą. Pora deszczowa, podczas której jest gorąco i wilgotno, trwa od maja do listopada, ze szczytem opadów w sierpniu. W porze suchej (od grudnia do kwietnia) jest chłodniej, ale znad pustyni może wiać wtedy harmatan. Północ kraju doświadcza dużo mniejszych opadów, niż południe.

Średnia temperatura w Senegalu to około 24°C. Na wybrzeżu klimat temperuje trochę Ocean Atlantycki. Im dalej w interior, tym temperatury są wyższe, by przy granicy z Mali pod koniec pory suchej sięgać 50°C.

Wizy i ambasady

Polacy (jak również pozostali obywatele Unii Europejskiej) mogą wjeżdżać do Senegalu na okres do 90 dni bez wiz. Przekraczając granicę możemy być poproszeni o podanie nazwy hotelu, w którym będziemy przebywać. Władze Senegalu rozważają przywrócenie płatnych wiz.

Wizy państw sąsiednich

Polska ambasada w Senegalu

Polska placówka dyplomatyczna znajduje się w Dakarze pod adresem: Route des Almadies, budynek Les Jardins des Almadies, app. 4/A. Telefon dyżurny: +221 776 855 992. Adres internetowy: www.gov.pl/web/senegal.

Dojazd i samoloty

Rosso

Do Senegalu można przylecieć samolotem albo wjechać lądem. Aktualnie nie ma połączeń morskich łączących porty Senegalu z zagranicą.

Samoloty

Jedyny port lotniczy obsługujący ruch międzynarodowy Senegalu to Blaise Diagne International pod Dakarem (kod IATA: DSS). Lotnisko to w 2018 roku przejęło cały cywilny ruch pasażerski obsługiwany wcześniej przez Léopold Sédar Senghor International (DKR).

Samolot

Regularnych, bezpośrednich połączeń rejsowych z Polski do Senegalu nie ma. Bilet powrotny z Warszawy z przesiadką gdzieś w Europie kosztuje około 830 euro.

Bezpośrednio do Senegalu z innych państw i regionów Afryki można przylecieć między innymi z (ceny biletów w jedną stronę, w euro) Abidżanu (220), Addis Abeby (580), Bamako (270), Bandżulu (90), Bissau (240), Casablanki (380), Conakry (140), Cotonou (220), Douali (350), Freetown (200), Libreville (400), Lome (360), Nairobi (440), Nawakszut (140), Praia (150), Tunisu (280) i Wagadugu (370).

Ceny biletów lotniczych ulegają ciągłym zmianom. Ponieważ bilet lotniczy stanowi często największy pojedynczy koszt w budżecie wyprawy warto poświęcić czas na znalezienie najkorzystniejszej oferty. Sposób, w jaki szukam tanich biletów lotniczych do Afryki opisałem na stronie Bilety lotnicze.

Zdrowie

Senegal wymaga od przyjezdnych poświadczenia szczepienia przeciwko żółtej febrze, ale tylko w przypadku przyjazdu z kraju, na obszarze którego choroba ta występuje (wszystkie sąsiadujące). Wymóg ten nie jest zawsze egzekwowany.

Ryzyko zachorowania na malarię w Senegalu występuje przez cały rok na terenie całego kraju. Od stycznia do czerwca w środkowo-zachodniej części kraju ryzyko to jest mniejsze. Więcej o malarii na stronie Malaria w Afryce.

W Senegalu mogą występować sezonowe nasilenia zachorowań na przenoszoną przez komary dengę i wirusa Zika. Z tego powodu warto unikać kontaktów z tymi owadami. Wokół zbiorników słodkiej wody istnieje ryzyko zachorowania na przenoszoną przez pasożytnicze przywry bilharcjozę. Najlepszą metodą uniknięcia zachorowania jest unikanie kontaktu z taką wodą.

Przewodniki, GPS i mapy

Przewodniki

GPS

Mapy do odbiorników GPS dostępne są na urządzenia przenośne (telefony, tablety) oraz urządzenia GPS firm Garmin i TomTom.

Mapa

Zapis podróży po Senegalu w formacie GPX: senegal.zip (315 KB).

Zobacz również mapę Senegalu na Google Maps.

Mapy papierowe

W kolejności od najdokładniejszych (teoretycznie, mała skala nie zawsze oznacza większą dokładność):

Pieniądze

Walutą Senegalu jest zachodnioafrykański frank CFA (symbol międzynarodowy - XOF), który dzieli się na niewystępujące w obiegu 100 centymów. Poza Senegalem jest on również oficjalną walutą Beninu, Burkina Faso, Gwinei-Bissau, Mali, Nigru, Togo i Wybrzeża Kości Słoniowej. Zachodnioafrykańskiego franka CFA nie należy mylić z frankiem środkowoafrykańskim CFA (symbol XAF), używanym w Czadzie, Gabonie, Gwinei Równikowej, Kamerunie, Kongu i Republice Środkowoafrykańskiej. Obie waluty mają taką samą wartość, są względem siebie wymienialne w stosunku 1:1, ale można nimi płacić tylko we wskazanych powyżej państwach.

Banknot 1000 CFA

Kursy wymiany
(frank powiązany jest z euro stałym kursem 1:656):

Polskie złotówki w Senegalu są bezwartościowe. W celach porównawczych można założyć, że 3 000 CFA to 20 złotych.

Bankomaty są powszechnie dostępne w miastach.

Zagrożenia

W Dakarze istnieje zagrożenie drobną przestępczością - kradzieżami kieszonkowymi, wyrywaniami torebek lub telefonów itp.

Niepokoje związane z ruchem separatystycznym w regionie Casamance znacznie się uspokoiły. Sporadycznie zdarzają się jednak odizolowane incydenty, których celem są senegalskie służby bezpieczeństwa a w ich następstwie działania odwetowe armii. Pamiątką po tym konflikcie są nadal miny lądowe, których najłatwiej uniknąć podróżując po Casamance utartymi szlakami.

Skróty najważniejszych wiadomości z Senegalu, które mogą mieć wpływ na podróż, publikuję na stronie Wiadomości z Senegalu.

Wiadomości bezpośrednio z Senegalu dostarcza między innymi serwis Le Soleil (j. francuski). Dobrym źródłem newsów związanych z turystyką jest portal Au-Senegal.

Język

Językiem urzędowym Senegalu jest francuski, którym można się porozumieć z około 40% Senegalczyków. Poza francuskim, trzy najpopularniejsze języki rodzime to wolof na zachodzie kraju i w Dakarze, fula na wschodzie oraz serer (na zachodzie pomiędzy Dakarem i Gambią).

Internet i telefon

Internet

Darmowy Internet oferuje większość hoteli i niektóre restauracje.

Mobilny Internet oferowany przez lokalnych operatorów kosztuje około 1 000 franków za 1 GB.

Telefon

Międzynarodowy numer kierunkowy do Senegalu to +221. W kraju jest czterech operatorów telefonii komórkowej (w kolejności ilości użytkowników, lista nie zawiera operatorów wirtualnych):

Lokalna karta SIM kosztuje od 500 do 1 000 franków, przy zakupie niezbędne jest okazanie paszportu oraz pobierane są odciski palców. Minuta połączenia do Polski z lokalnej karty SIM kosztuje około 250 a wysłanie SMS-a 100 CFA.

Wszystkie polskie sieci oferują połączenia roamingowe z Senegalu. Minuta połączenia do Polski kosztuje od 8 do 15 zł, odebranie połączenia z Polski - od 5 do 8 zł, wysłanie SMS-a od 1.50 do 4.00 zł.

Komunikacja

Najgęstszą siatkę połączeń po Senegalu zapewnia flota taksówek wieloosobowych i minibusów. Rzadziej, ale nieco bardziej komfortowo można znaleźć połączenia autobusowe. Połączenia kolejowe łączą stolicę z lotniskiem i Thies. Publiczny transport lądowy uzupełniają pływające pomiędzy Dakarem i Ziguinchor promy oraz połączenia lotnicze.

W Senegalu obowiązuje ruch prawostronny. Litr benzyny bezołowiowej kosztuje 775, a oleju napędowego 655 CFA. Autostrada A1 łącząca stolicę z lotniskiem jest płatna (przejazd samochodu osobowego kosztuje 2 000 CFA, płatność gotówką; aktualne informacje na stronie Autoroute Dakar Diamniadio).

Hotele

Wybór miejsc noclegowych w Senegalu jest duży. W Dakarze są już pierwsze hostele, ale poza stolicą nadal najtańszą opcją są tanie hoteliki o rozmaitym standardzie. Koszt noclegu w najtańszym hotelu to około 7 000 CFA.

Gniazdka instalacji elektrycznych są przeważnie takie same, jak w Polsce. Napięcie w sieci wynosi 230V, 50Hz.

Jedzenie i zakupy

Etykieta

Senegal obfituje w kulinarne specjalności. Wśród dań głównych warto wymienić thieboudienne (duszona potrawka z ryby i warzyw, również w zestawieniu innym niż ryba, ale wtedy danie to ma inną nazwę), sos yassa (na bazie dużej ilości cebuli i musztardy, z towarzyszącą wkładką mięsa, rzadziej samych warzyw) i ryż jollof (ryż doprawiony sosem pomidorowym, warzywami i przyprawami). Z północy przywędrował do Senegalu kuskus, francuskie wpływy zaznaczają wszechobecne bagietki a smak Afryki Zachodniej podkreśla maffe - sos z orzeszków ziemnych. Nie wolno zapomnieć również o rybie, która poza filarem wcześniej wymienionych potraw znajduje samodzielne miejsce na talerzu, głównie w grillowanej postaci.

Sztandarową piwną marką Senegalu jest La Gazelle. Poza nim popularne są piwa dostępne również w innych krajach Afryki Zachodniej: 33, Castel i Flag.


Dakar

Dakar

Stolica Senegalu to niemal czteromilionowa aglomeracja, w której mieszka prawie co czwarty obywatel kraju. Jej wielkość dostrzega się już przy wjeździe - dojazd z przedmieści do centrum w godzinach szczytu może przytłaczać i zająć kilka godzin. Dakar to klasyczne afrykańskie miasto, najwięcej atrakcji przyciąga uwagę w jego centrum oraz na wybrzeżu.

W północnej części miasta, którą były kiedyś wioski Ngor i Yoff (teraz bezobjawowo zrastają się z urbanistyczną tkanką stolicy) znajdują się najciekawsze plaże, znane nie z plażowania a z bazy wypadowej miejscowych rybaków. Ich kolorowe łodzie to atrakcja całego zachodniego fragmentu wybrzeże Afryki. Atrakcyjność plaż umniejsza niestety spora ilość śmieci, uprzątniętych tylko naprzeciw luksusowych hoteli.

Wyspa Gorée kilka kilometrów na wschód od portu w Dakarze to kluczowy punkt na turystycznej mapie stolicy. Wyspa jest uważana za jeden z największych w Afryce ośrodków handlu niewolnikami (teza ta obrosła w międzyczasie w kontrowersje). Ta mała wyspa stanowi oazę spokoju stojącą w kontrze do zgiełku Dakaru. Znajdziemy tu muzeum, restauracje, pracownie artystyczne i panoramiczne widoki na metropolię. Z portu w Dakarze na Wyspę Gorée promy odpływają przez cały dzień co mniej więcej godzinę, bilet powrotny kosztuje 5 200 CFA.

Po plażach i centrum Dakaru snują się młodzieńcy snujący opowieści, za co na koniec oczekują wynagrodzenia bądź wizyty w sklepie z pamiątkami. Niestety, poza tą niedogodnością na ulicach trzeba też uważać na próby wyrywania telefonów lub torebek, również przez przejeżdżających motocyklistów. Ryzyko to nie jest powszechne, ale istnieje.

Saint-Louis

Położone na północno-zachodnim krańcu Senegalu ćwierćmilionowe Saint-Louis jest jednym z atrakcyjniejszych miast kraju. Sprawia to przede wszystkim wyjątkowe położenie u ujścia rzeki Senegal, która zamiast wpadać bezpośrednio do Atlantyku oddzielona jest odeń mierzeją, dzieląca miasto na trzy części. Jego środkową i najstarszą częścią jest położona pośrodku wyspa. Saint-Louis jest również na wskroś subsaharyjskim, afrykańskim miastem, z bogatym kolorytem i jednocześnie pozbawionym większości negatywnych cech wielkich miast.

Symbolem Saint-Louis jest stalowy most Pont Faidherbe z 1897 roku, który zaprojektował Gustave Eiffel. Przy wschodnim krańcu mostu zaczyna się dzielnica handlowa i bazar. Most prowadzi na wyspę ze starą, kolonialną częścią miasta. Idąc dalej na zachód kolejny most prowadzi na mierzeję z rybacką dzielnicą Guet Ndar. Tutaj właśnie można podziwiać kolorowe rybackie łodzie i odbywający się na plaży spektakl rybackiego bazaru. Plaża szczególnie atrakcyjnie prezentuje się o zachodzie słońca.

Saint-Louis jest ubogie w bankomaty. W razie konieczności pieniądze można wymienić w sklepie naprzeciw poczty.

Minibus
<<< Cabo Verde
Mauretania >>>